Vypěstovat kvalitní plodiny není nic jednoduchého – a kvalitně je po sklizni uložit je pěkný oříšek. Česká společnost Pawlica dodává velkým zemědělským závodům a farmám posklizňové linky na klíč, které díky automatizaci zvládnou téměř bez zásahu člověka zvážit, zanalyzovat, vyčistit, vysušit, dopravit a uskladnit stovky tun obilovin za pár hodin. Nezbytným pomocníkem jsou přitom řešení Siemens, která spolehlivě řídí veškeré procesy a zajišťují sběr a analýzu dat.
Společnost Pawlica působí na trhu od roku 2001. Za tu dobu postavila již více než 300 posklizňových linek se skladovací kapacitou přesahující jeden milion m3 v pozinkovaných obilních silech. Linky pomáhají zemědělským podnikům rychle, kvalitně a efektivně uskladnit právě sklizené plodiny – především pšenici, ječmen, řepku a kukuřici. Linky mají modulární charakter a podle objemu výroby se mohou skládat z více či méně komponent (viz rámeček Jak funguje posklizňová linka).
Uskladnění v silech je v porovnání s uskladněním v halách mnohem efektivnější. K zrní se nedostanou hlodavci ani ptáci, celý obsah sila je možné jednoduše ochladit vzduchem a množství i kvalita obsahu jsou pod neustálou kontrolou. Cena plodin od žní do další sklizně v průběhu roku stoupá, takže sila jsou vlastně velké trezory.
Během příjmu, zpracování, uskladnění i expedice obilí je nutné sledovat řadu důležitých parametrů a jde o složitý proces. Díky průmyslové automatizaci ovládané řídicími systémy Siemens z rodiny Simatic jej ale zvládne zajistit jediný člověk.
Siemens jako záruka kvality
„Společnost Siemens jsme si vybrali jako dodavatele technologií kvůli široké platformě kvalitních produktů a řešení, ale také kvůli celosvětovému renomé a vynikajícímu servisu. Posklizňové linky, které stavíme, se skládají z různých komponent převážně od zahraničních dodavatelů a všechno jsou to špičky ve svých oborech. Na evropském trhu je Siemens vnímán jako záruka kvality a kompatibility. Proto jej nasazujeme i do posklizňových linek, které jsou určené pro export – převážně do Polska, na Slovensko a Ukrajinu. Víme, že ani tam nebude s kvalitním servisem žádný problém," vysvětluje Ing. Petr Pawlica, MBA, majitel a jednatel stejnojmenné společnosti.
Posklizňové linky pracují v nárazovém provozu, během hlavní sezóny o žních musí během několika týdnů zpracovat celou úrodu a uskladnit ji v silech. „V tomto náročném období si nemůžeme dovolit žádné výpadky, a proto volíme pro naše zařízení ty nejkvalitnější a nejspolehlivější technologie. V oblasti řídicích systémů, frekvenčních měničů a procesní instrumentace jsme tedy vsadili na Siemens," říká Petr Pawlica.
Radarové měření hladiny
Pro měření hladiny používá firma Pawlica od loňského roku radarový hladinoměr Siemens Sitrans LR560 určený pro rozsah měření do 100 metrů. To je pro podobné aplikace dostačující, neboť i ta největší sila dosahují výšky maximálně 40 metrů.
Dříve se používal mechanický systém s navíjecím ocelovým lankem a závažím. Radarový systém je rychlejší, přesnější a neovlivňuje ho prašnost prostředí, výkyvy teplot ani kuželová výsypka sila. Dá se navíc používat při naplňování i vyprazdňování sila. Radarový systém slouží ve dvou tuzemských lokalitách – v jihomoravských Hostěradicích a v Radnici na Plzeňsku.
„Na hladinoměrech Siemens Sitrans LR560 oceňujeme přesnost měření, jednoduchost instalace i robustnost provedení. Vzhledem k tomu, že radarový vysílač neobsahuje mechanické části, které by se pohybem v sile mohly poškodit, odpadají např. komplikace se zaseknutým navíjecím lankem," vysvětluje Petr Pawlica.
Radarový měřič má navíc jednodušší a levnější kabeláž než mechanické měřiče. Nepotřebuje napájení navíjecího motoru ani kabel k přenášení naměřených hodnot. Napájení i komunikaci zajišťuje pouze jeden dvoužilový kabel. Umožňuje také plynulé měření hladiny a jeho úzký paprsek lze snadno nasměrovat, kam je potřeba.
Bez posklizňové linky se skladovacími sily by naše práce neměla tu správnou efektivitu a bylo by téměř nemožné naplnit dnešní požadavky odběratelů, a to i v případě dobrých klimatických podmínek. Díky posklizňovým linkám s řídicím systémem Simatic jsme schopni přijmout až 6500 tun obilovin a kukuřice za den při okamžitém výkonu příjmu 650 t/h. Můžeme tak rychleji reagovat na změny počasí a pružně optimalizovat celou sklizeň. Vzhledem k intenzivnímu využití systému po dobu žní je pro nás spolehlivost celé linky zásadní. Odstávky si nemůžeme dovolit. Část linky využívá nově pro měření výšky hladiny uskladněného materiálu v silech radarové snímače Sitrans. Systém nám také pomáhá minimalizovat chyby způsobené nepozorností obsluhy a obsluhovat celý rozsáhlý komplex pouze třemi osobami. Další výzvou bude využití monitoringu provozních parametrů jednotlivých zařízení k predikci servisu a havárii strojů."
Vladimír Vančura, místopředseda představenstva společnosti Agroservis Trading v Hostěradicích
Digitalizace se týká i zemědělství
Digitalizace provozu, tolik skloňovaná ve všech oblastech průmyslové výroby, se týká také zemědělství. Provozovatelům zemědělských závodů vzniká povinnost lépe evidovat vstupy a výstupy, což bez pokročilých digitálních technologií nejde zvládnout. „Naše sila mají kapacitu od sta do 33 500 tun. V takových objemech není možné množství zboží jen tak odhadovat. Navíc výrobci masa a krmných směsí dnes musí dokladovat celý řetězec výroby, tedy z jakého pole konkrétní zrní pocházelo, v jaké bylo kvalitě atd. Se systémem Siemens toto umíme zákazníkům zařídit, včetně přesného vážení při vstupu i výstupu," říká Petr Pawlica.
Řídicí systémy Siemens Simatic dnes umožňují monitorovat a spravovat také celou škálu dat z provozovaných strojů. Linky Pawlica jsou vzdáleně napojené na centrální dispečink společnosti, kde se jejich hladkému provozu věnuje tým operátorů.
Získávají z nich maximum dostupných informací a ty využívají pro lepší produktivitu a efektivitu provozu. Dalším krokem k digitalizaci posklizňových linek pak bude condition monitoring, na který se ve firmě Pawlica zaměří v nejbližší době. Díky sledování míry opotřebení jednotlivých dílů budou moci předcházet poruchám a včas vyměnit opotřebený díl. Přesné sledování energetické náročnosti provozu pak přinese ještě vyšší efektivitu zařízení a tedy i výhody pro zákazníky.
Jak funguje posklizňová linka
Nákladní auto přiveze sklizené obilí. Zváží se nejprve plné a pak prázdné na vahách Siemens Siwarex. Automaticky proběhne odběr vzorku a jeho analýza v laboratoři.
Na základě výsledků je zrnu vystaven certifikát o kvalitě a původu. Pokud je potřeba, jdou zrna do automatické sítové čističky. Pokud je potřeba, následuje proces sušení v automatické sušičce obilí nebo kukuřice. Veškeré parametry procesu hlídá řídicí systém Siemens Simatic. Následuje doprava obilí horizontálními i vertikálními dopravníky a elevátory do sil z žárově pozinkovaného plechu. Sila jsou opatřena vzduchotechnikou, teplotními čidly a radarovými měřiči hladiny Siemens Sitrans LR560.
Expedice probíhá prostřednictvím zásobníků s tenzometrickým vážením Siwarex. Obsluha tak může navážit 30tunový zásobník s přesností na deset kilogramů.