Australská společnost Dulux je největším výrobcem barev a nátěrových hmot na světě. Při výstavbě nového závodu použila zásady pokročilé výroby, zaměřila se na kompletní digitalizaci všech procesů. Díky tomuto progresivnímu přístupu se jí podařilo zvýšit efektivitu a kvalitu, zkrátit dobu pro uvedení na trh a zavést míru flexibility, která usnadní individualizaci sériové výroby barev.
Rozhlédnete-li se kolem sebe, s velkou pravděpodobností najdete místa, kterým barvy Dulux přidaly na kráse. Kromě interiérů a exteriérů budov zdobí nátěry této společnosti třeba i Olympijské arény v Pekingu nebo Harbor Bridge v Sydney.
Společnost svým zákazníkům nabízí širokou paletu barev. "Každý má svůj individuální vkus, který téměř nezná hranice. Stojí před námi obrovská výzva, chceme totiž nabízet barvy jak v malých, tak ve velkých objemech za cenově přijatelných podmínek, a přitom zachovat tradičně vysokou kvalitu,“ uvedl projektový ředitel Dulux Australia Kevin Worrell.
Ve světle těchto nároků investoval Dulux Australia zhruba 165 milionů australských dolarů do zcela nového výrobního závodu v Merrifieldu, který leží přibližně 30 mil severně od Melbourne. Jedná se o největší továrnu na výrobu nátěrů v Austrálii a na Novém Zélandě, nabízí nejmodernější inovace a špičkové technologie. Díky vysoké míře automatizace a digitalizace nabízí Dulux Australia účinnou produkci již od velikosti jedné dávky. To znamená, že v rámci speciálních objednávek nebo v reakci na požadavcích trhu může být vyrobena i jedna paleta barev – 100 litrů.
V Merrifieldu se každoročně vyrobí zhruba 75 milionů litrů barev. Na ploše přesahující velikost tří fotbalových hřišť byly ve skutečnosti vybudovány dva závody – jeden na výrobu menších dávek a druhý určený pro sériovou výrobu barev o velkých objemech.
Výroba bude díky horizontální i vertikální integraci celého výrobního procesu zcela transparentní, což umožní kompletní digitalizaci továrny.
Siemens v hlavní roli
Simulační platforma Simit zajistila komplexní testování a virtuální zprovoznění automatizačních aplikací a poskytla realistické prostředí pro školení obsluhy před samotným spuštěním. „S platformou Simit jsme mohli spustit automatizaci závodu souběžně se stavebními pracemi, což zkrátilo dobu od testování po kompletně automatizovanou výrobu barev o více než 50 procent,“ uvedl K. Worrell.
Partnerská společnost Mescada integrovala v rámci koncepční studie do softwaru Siemens COMOS Walkinside 3D modely se systémy pro technologickou vodu. Platforma pro virtuální realitu umožňuje uživatelům procházet virtuálním modelem systému rozvodu technologické vody v závodě. „Koncepční studie dokazuje výhody COMOS Walkinside při zkrácení prostojů kvůli údržbě. V rámci virtuální platformy lze například označit jednotlivé kusy zařízení, jako jsou čerpadla, záznamy o údržbě nebo příslušnými záznamovými listy. Následně je možné získat k těmto zařízením přístup z notebooku nebo tabletu přímo v provozu.
Jak na bezpapírovou výrobu?
Taková výroba je klíčovým bodem digitalizačních plánů společnosti Dulux Australia. Při dosahování tohoto cíle je praktickým pomocníkem software Siemens Simatic IT eBR (Electronic Batch Record). Jde o vůbec první případ na světě, kdy bylo toto řešení nasazeno v jiném odvětví, než je farmaceutický průmysl, který je známý přísnou kontrolou kvality. Kromě snížení spotřeby papíru téměř na nulu zvýší nový typ dokumentace i transparentnost, dohledatelnost a kvalitu výroby.
„Bezpapírová výroba automaticky zajistí dodržování všech norem a předpisů. Přínosem je, že každý krok a každou surovinu lze sledovat, dohledat a zaznamenat během výroby. Systém rovněž zrychluje tvorbu, provádění, kontrolu a uvádění výrobních procesů a protokolů o dávkách.
"Podařilo se nám virtuálně eliminovat manuální zásahy z přibližně 75 tisíců zásahů ročně, díky čemuž je zajištěna opakovatelnost a vysoká přesnost našich receptur."
Kevin Worrell, projektový ředitel Dulux Australia.
Za rychlým spuštěním celé továrny a úspěšným zahájením provozu stojí nejen rozsáhlá digitalizační strategie. Nemalou úlohu hrála i úzká spolupráce všech zúčastněných. „Jako hlavní dodavatel automatizačních a elektrických systémů byl Siemens od samého počátku nejen významným poskytovatelem technologií, ale i partnerem při vývoji,“ uvádí M. Freyny.
„Mezi faktory úspěchu tohoto projektu lze jmenovat nejen obrovské zkušenosti, které společnost Siemens má se zaváděním digitální továrny, ale i schopnost nabídnout ty nejlepší služby jako korporace s globálním dosahem, a dále řešení našich partnerů,“ shrnuje M. Freyny.