Podobně jako se vžil pro digitální éru výrobního průmyslu název Průmysl 4.0, existuje pro oblast vodárenství a kanalizací pojem Voda 4.0. Odkazuje na stejné vize a ideu moderního technologického odvětví, kde efektivní využití práce s daty může velmi posunout dynamiku, flexibilitu, ekonomiku i efektivitu celého oboru. Přijďte se přesvědčit na naši prezentaci na mezinárodní vodohospodářské výstavě vodovody-kanalizace 2017, která se nese v duchu: „Voda 4.0: Digitalizace řeší budoucnost vodohospodářství“.
Pro koncept Voda 4.0 máme připravenu řadu nástrojů i řešení, která přinášejí maximální efekt v celé škále plánování i realizace projektů. Na letošní výstavě vodovody-kanalizace (VOD-KA), která je naplánována na 23. až 25. května v Praze, jsme připravili řadu ukázek, jak energeticky úsporná řešení a digitalizace ve vodním průmyslu pomáhají snížit celkové náklady. Jejich přínosy využijete v plánovací a inženýrské fázi, v každodenním provozu i při modernizaci.
Naše rozsáhlé portfolio zahrnuje inovativní automatizační, pohonné, rozváděcí a měřicí technologie, jakož i průmyslová komunikační řešení a služby. Klíčovým prvkem konceptu Voda 4.0 jsou softwarová řešení, automatizace a technologie pohonů, které již dnes nabízí značný potenciál úspory energie.
Funkční modely pro průmysl
Portfolio produktů Siemens pro vodárenství a čistírenství je velmi široké a zahrnuje komplexní dodávky technologie v celé její škále. Na veletrhu VOD-KA se budete moci seznámit s funkčními modely, které představí průřez procesní instrumentací a řešení pro konkrétní aplikace.
Industry Water model bude představovat ukázku portfolia měření tlaku, průtoku, hladin a jejich zapojení do řídicích systémů Siemens Simatic, zde konkrétně i s využitím systému Simatic PCS 7. Součástí bude i ukázka řešení Telecontrol pro přenos dat do nadřazených SCADA / DCS systémů a platformy SINEMA Remote Connect, která slouží ke vzdálené správě řídicích systémů. Důležitým prvkem této aplikace je důraz na zabezpečení komunikace.
„Součástí vystaveného modelu bude například i ultrazvukový snímač hladiny Siemens Sitrans LUT 400, který je díky své bezkonkurenční přesnosti (+/- 1mm) často nasazován jako přístroj pro měření průtoku v otevřených žlabech nebo na přelivových hranách," vysvětluje Oldřich Kupa, obchodní zástupce společnosti Siemens pro oblast procesní instrumentace.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout také environmentální model, jenž bude ukázkou zapojení produktů procesní instrumentace Siemens z portfolia pro vodárenství.
Základem je TIA
Na veletrhu bude také vystavena ukázka rozváděče pro malou komunální čistírnu odpadních vod 1000EO, koncipovanou podle principů konceptu Voda 4.0. Jeho základem je platforma TIA (Totally Integrated Automation – Plně integrovaná automatizace) pro vodárenství a čistírenství, která obsahuje řídicí systém Simatic S7-1200, měniče Sinamics, spínací techniku, telemetrické komunikační procesory a procesní instrumentaci. Portfolio produktů Siemens doplní výrobky z procesní analytiky společnosti Haach-Lange, se kterou Siemens dlouhodobě spolupracuje.
TIA koncept umožňuje využít digitální komunikaci (v tomto případě PROFINET a MODBUS) a díky vzájemné kompatibilitě jednotlivých produktů Siemens zvyšuje celkovou technickou úroveň celého řešení, snižuje energetickou náročnost technologie a zároveň má kladný dopad na celkovou výši investice pro konečného uživatele.
Cílem společnosti Siemens je nabídnout nejlepší možné technické řešení jak pro velké technologie nebo vodárenské sítě, tak i pro malé čistírny odpadních vod, čerpací stanice, úpravny vody nebo vodojemy.
Návštěvníkům dále představíme novou telemetrickou stanici Simatic RTU3030C, která slouží pro vzdálený monitoring např. vodárenských objektů nebo sítí. RTU3030C umožňuje jak monitoring, tak i jednoduché řízení technologií. Hlavní výhodou je široká škála komunikačních možností (SMS, e-mail, OPC a mezinárodní telemetrické protokoly DNP3 a IEC60870-5-104) a nízká energetická náročnost, která umožňuje i bateriový provoz v místech bez možnosti napájení. K nastavení parametrů stanice není potřeba žádný speciální software a veškeré parametry lze nastavit pomocí integrovaného webového serveru.
Dlouhodobý pilotní test RTU3030C probíhá již 10 měsíců na vodojemu v Dlouhé Vsi na Šumavě. Zde monitorujeme hladinu ve vodojemu, průtok na výstupu z vodojemu a provozní stavy čerpadel z jednotlivých vrtů.
Poruchová hlášení jsou odesílána pomocí SMS, data pomocí e-mailu. Stanice je zároveň v testovacím režimu připojena na OPC server Telecontrol Basic a vzdáleně spravována pomocí platformy Sinema Remote Connect.
Na výstavě budeme prezentovat také systém PCS 7 určený pro použití na velkých vodárenských objektech. Speciální nadstavby tohoto systému umožňují např. vysoce efektivní řízení a monitoring rozsáhlých vodárenských technologií nebo optimalizaci provozu denitrifikačních linek na ČOV.
Chytré řízení přináší úspory
V expozici Siemens nemůže samozřejmě chybět ani ukázka moderních řešení pro vodárenství, která jsou založena na nové generaci řídicích systémů Simatic, vizualizacích Simatic HMI a sběru a vyhodnocování dat pomocí SCADA WinCC. Řídicí systémy budou vystavené i v provedení Siplus určeném pro nejnáročnější podmínky okolí, jako jsou extrémní teploty či vlhkost.
Návštěvníci veletrhu se také mohou těšit na prezentace a živé ukázky vývojového softwaru TIA Portal, který představuje unikátní nástroj pro tvorbu automatizačních projektů s důrazem na jejich rychlou tvorbu a spolupráci a propojení jednotlivých produktů. TIA Portal v nejnovější verzi totiž obsahuje nové nástroje a podporu produktů, které přináší odpovědi na základní požadavky digitalizace a Průmyslu 4.0, zkrácení doby uvedení výrobku na trh, zvýšení produktivity, vyšší flexibilitu a přizpůsobení produktu individuálním požadavkům zákazníka.
Dalším segmentem, který budeme na veletrhu VOD-KA vystavovat, jsou pohony – konkrétně využití frekvenčního měniče Sinamics G120P pro úspornější provoz čerpadel. Jejich nasazení přispívá k výrazné úspoře energie. V expozici Siemens bude vystaven model, na němž si budou moci návštěvníci sami ověřit rozdíl v hospodárném provozu zařízení se zapojeným frekvenčním měničem a bez něj.