V americkém státě Michigan sněží v průměru 32 dní v roce a za tu dobu tam napadne téměř 180 centimetrů sněhu. Aby svým obyvatelům usnadnilo život, michiganské město Holland vybudovalo před lety systém vyhřívání komunikací a chodníků. Nyní byl modernizován s pomocí parní turbíny z Brna.
Skoro v celém centru Hollandu je od roku 1988 pod povrchem některých ulic a chodníků nataženo potrubí, kterým prochází odpadní teplo z výroby elektrické energie. V loňském roce město přistoupilo k rozsáhlé renovaci nevyhovující staré uhelné elektrárny z roku 1939. Radní pro spolupráci vybrali společnost Siemens, a tak je součástí modernizovaného systému za oceánem i parní turbína z brněnského závodu Siemens Industrial Turbomachinery (SIT). Putovala nejprve kamiónem do Antwerp a pak lodí do USA. „Brněnské turbíny se běžně využívají ve městech po celém světě pro centrální zásobování teplem. Vyhřívání chodníků je ale v naší více než stoleté historii premiéra,“ okomentoval zakázku ředitel SIT Vladimír Štěpán.
Energie z různých zdrojů
Nová strojovna elektrárny Holland Energy Park je kromě brněnské parní turbíny Siemens SST-400 vybavena ještě kombinovaným cyklem dvou spalovacích turbín Siemens SGT-800 vyrobených v Berlíně. Je nyní silnější a šetrnější k životnímu prostředí. Systém je schopen integrovat energii ze všech typů obnovitelných zdrojů – místo uhlí využívá zemní plyn, vítr a energii ze spalování odpadů. Technologie kombinované výroby tepla a elektřiny s využitím zemního plynu výrazně změnila uhlíkovou stopu společnosti. Nové zařízení, které začalo fungovat loni na podzim, produkuje oproti původnímu až o 50 procent méně emisí CO2.
Elektrárna v parku
Samotná elektrárna má zajímavou architekturu a leží uprostřed parku přístupného veřejnosti. Lidé sem chodí běhat nebo tu pořádají pikniky. K dispozici je také návštěvnické centrum, které funguje jako interaktivní expozice zaměřené na vztah současné společnosti k energiím.
Bezúdržbový systém pro komfort a rozvoj města
Pára z brněnské turbíny vyhřívá i podzemní potrubní systém, který dokáže rozpustit 2,5 cm sněhu za hodinu při okolní teplotě -9 stupňů Celsia. Systém o délce více než 300 km v současnosti pokrývá plochu přibližně 46 000 m2, tedy celé centrum města – hlavní ulice a dvě velká parkoviště. Potrubí z plastu je uloženo v podloží o tloušťce zhruba 8 cm, na které je buďto natažen asfalt nebo tenká vrstva písku a na ní dlažební kostky. Díky termickému tání sněhu už není potřeba používat ve městě chemickou sůl. Řešení, které zvolila radnice v Hollandu, je také velmi efektivní z hlediska nákladů. Odpadní teplo ušetří finance, které by bylo nutné investovat do zajištění techniky a lidí k odklízení sněhu. Další novinkou je, že se celý potrubní systém uzavřel a napustil pitnou vodou. Díky tomu je v současnosti téměř bezúdržbový. Upravená voda neprodukuje v potrubí žádné usazeniny a nedochází ani k žádnému jinému poškozování materiálu. Představitelé města si od inovace slibují zvýšený zájem podnikatelů o tuto lokalitu. Věří, že sem budou mířit investice a čisté chodníky uprostřed sněhových závějí posílí zdejší obchodní aktivity.