Homepage

Zahrada až do oblak

V moderním urbanizovaném světě se stále častěji stává, že přírodní plochy osázené zelení nahrazují monumentální stavby, parkoviště či silnice. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází v rámci začlenění přírody do měst s novým projektem tzv. zelené stavby. Jeho inovační ekologický koncept přináší do měst „zelený nádech“ a snižuje desítky tun emisí oxidu uhličitého.

Města po celém světě zažívají digitální revoluci - jak si vedou?

Roland Berger, nejstarší a nejprestižnější evropská konzultační společnost založená v Německu již v r. 1967, provedla studii 87 měst z celého světa, aby zjistila, jak daleko jsou tato města na cestě k transformaci do podoby „smart". Roland Berger má v současnosti 2 400 zaměstnanců, kteří pracují v 50 pobočkách ve 34 zemích světa. Výsledky této studie jsou více než překvapivé.

Wings – jedinečné setkání technologie s uměním

Vstup do jednoho z nejmodernějších a „nejzelenějších“ kancelářských komplexů na světě – nového sídla vedení společnosti Siemens – zdobí jedno z křídel obdivuhodného sousoší „Wings“ z dílny amerického umělce Daniela Libeskinda. Tisíce LED světel na desetimetrové soše symbolizují ústřední téma digitalizace.

Cílem programu ElectriCity, který rozvíjejí ve Švédském Göteborgu, je udržitelná doprava.

Ženy, které budují chytrá města

Ve funkcích, které zastávají, jsou stále spíše menšinou, ale přibývá jich. Na nejvyšších postech velkoměstských samospráv se v poslední době objevuje stále více žen; jako příklad mohou posloužit starostky Paříže, Madridu, Barcelony, Göteborgu, Tampere nebo Prahy.

Města bez potravinářského průmyslu nepřežijí

Někdy před čtyřmi tisíci lety už rolníci dokázali získat tolik jídla, že uživili řemeslníky, obchodníky, úředníky či učence, kteří si jako sídlo vytvořili města. Nicméně tehdy stejně jako dnes zůstala města závislá na zemědělské produkci, která se i kvůli rostoucí poptávce musí stále měnit.

Investovat do věcí, které nejsou „hezká charita“

V současném prudce se rozvíjejícím světě se výrazným způsobem mění i chápání společenské odpovědnosti firem. O své zkušenosti z domácího prostředí, ale i ze zahraničí se s námi podělil Šimon Pánek, spoluzakladatel a ředitel nadace Člověk v tísni.   

Energetický mix je dosažitelný, budeme-li chtít

Nová Státní energetická koncepce pro Českou republiku, to je v současnosti velmi aktuální téma. Kdekdo na její schválení čeká jako na smilování, a tak vás asi potěší úplný závěr rozhovoru s Ing. Pavlem Šolcem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu. Ale nepředbíhejme, kromě finálního dotazu jsme Pavlu Šolcovi položili i řadu jiných.

  • 1
  • 2