Homepage

Cloud a analýza se stěhuji na novou adresu: na okraj sítě

Cílem Průmyslu 4.0 je vylepšit efektivitu a produktivitu v průmyslové automatizaci aplikováním principů informačních technologií. Výsledkem je obrovské množství dat, která mohou znamenat potenciální obchodní příležitosti pro výrobce. Problémem ale je, že posílání všech těchto dat do a z cloudu je velmi časově náročné, drahé a vysoce nepraktické.

Když se z kukuřice vyrábí oblečení

Polyamid je základním materiálem pro výrobu celé řady předmětů každodenní potřeby – od oblečení a obuvi až po automobilové komponenty. Společnost Cathay Industrial Biotech Ltd. dnes ve své digitální továrně v Číně vyrábí tento oblíbený materiál z obnovitelných zdrojů – z biomasy.

Internet věcí v kostce

IoT je síť fyzických věcí vybavených elektronikou, softwarem, čidly a síťovou konektivitou, díky které se tato zařízení mohou vzájemně propojit a vyměňovat si data – vzájemně komunikovat. IoT je nepochybně jedním z hlavních aktérů aktuálně probíhající rozsáhlé digitální transformace.

Jak namíchat duhu

Australská společnost Dulux je největším výrobcem barev a nátěrových hmot na světě. Při výstavbě nového závodu použila zásady pokročilé výroby, zaměřila se na kompletní digitalizaci všech procesů. Díky tomuto progresivnímu přístupu se jí podařilo zvýšit efektivitu a kvalitu, zkrátit dobu pro uvedení na trh a zavést míru flexibility, která usnadní individualizaci sériové výroby barev.  Rozhlédnete-li se kolem sebe, s velkou pravděpodobností najdete místa, kterým barvy Dulux přidaly na kráse. Kromě interiérů a exteriérů budov zdobí nátěry této společnosti třeba i Olympijské arény v Pekingu nebo Harbor Bridge v Sydney. Společnost svým zákazníkům nabízí širokou paletu barev. "Každý má svůj individuální vkus, který téměř nezná hranice. Stojí před námi obrovská výzva, chceme totiž nabízet barvy jak v malých, tak ve velkých objemech za cenově přijatelných podmínek, a přitom zachovat…

Nové technologie jsou především prostředkem k dosažení cíle

Pracoviště procesních inženýrů svým stářím obvykle odpovídají stáří samotných výrobních závodů, v nichž se nacházejí, často jsou staré 30 a více let. Digitální transformace však klade na automatizaci výrobních provozů nové požadavky. O koncepcích a technologiích budoucnosti jsme hovořili s profesorem Leonem Urbasem, vedoucím katedry technologie řízení procesů na drážďanské technické univerzitě, a Eckardem Eberlem, ředitelem obchodní jednotky Process Automation ve společnosti Siemens.

Kdo se opozdí, tomu ujede vlak

Mirko Meboldt, profesor vývoje produktů a inženýrského designu na ETH v Zurichu, je mezinárodně uznávaným expertem na aditivní výrobu. V následujícím rozhovoru vysvětluje, jaké příležitosti tato prudce se rozvíjející technologie přináší do průmyslu.

Rozhovor s ředitelem Siemens ČR

Od 1. října se generální ředitel společnosti Siemens Česká republika, pan Eduard Palíšek, ujal i funkce ředitele Operating Company Digital Industries. Velký rozhovor s ním jsme sice začali právě tímto tématem, velmi rychle jsme se ale dostali k přínosům digitalizace pro český průmysl, k nutné změně myšlení konstruktérů, i k tomu, kde si střední a malé firmy mohou vše potřebné vyzkoušet.   Proč vlastně došlo ke sloučení funkcí generálního ředitele Siemens a ředitele Digital Industries? Před zhruba pěti lety nastartoval Siemens svůj program Vize 2020, který po úspěšném naplnění, navíc v předstihu, rozšířil o Vizi 2020+. Hlavním cílem je zvýšit flexibilitu jednotlivých oblastí podnikání v rámci společnosti. Celá korporace by měla zeštíhlet do pružnější organizace, která bude schopna rychle reagovat v každé oblasti podnikání, ať jde o průmysl, infrastrukturu, nebo energetiku.…

Chytrá motorka na cestě k vítězství

Hlavní hvězdou expozice Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně bude chytrá motorka Honda CBR 600RR a její jezdkyně Petra Fuchsíková. Společně závodí a sbírají ceny na českých i evropských okruzích. V letošní sezóně se tým rozšířil o nového výkonného pomocníka – cloudovou platformu pro internet věcí MindSphere, do které se ukládají data, jež v průběhu jízdy odesílají senzory připevněné na různých částech motocyklu. Digitální technologie poskytuje závodnici mimořádnou zpětnou vazbu a možnost zlepšovat nejen technický stav stroje, ale i závodní strategii a styl jízdy.   Jezdkyní závodní motorky Honda CBR 600RR je Petra Fuchsíková, konzultantka pro digitální podnik a cloudovou platformu pro průmyslový internet věcí MindSphere společnosti Siemens. Motorkářka tělem i duší k motocyklovému sportu tíhla již od mala. Závodně ale začala jezdit teprve…

Jedna technologie, bezpočet možností

Během posledních let se aditivní výroba vyvinula do podoby nezávislé výrobní strategie, která umožňuje vytvářet zcela nové typy komponent a struktur v malých výrobních sériích i v plně customizovaných prototypových variantách.

Továrny budoucnosti: továrny na informace

Výrobní centra budoucnosti nebudou produkovat jen výrobky, ale také nevyčerpatelný proud informací, ze kterého budou současně i těžit. Jejich základem bude samoorganizující se internet věcí, založený na umělé inteligenci, který bude holistický a pružný, a díky němu budou pracovníci – lidé i jejich robotičtí asistenti – schopni optimalizovat toky materiálů a energie v rámci aditivních i subtraktivních výrobních systémů.

Každá kapka pod kontrolou

Dálkovým potrubím spojujícím potašový důl společnosti K+S KALI s řekou Werrou proteče ročně téměř tři čtvrtě milionu m3 slané vody. Potrubí dlouhé 63 kilometrů však nesmí nikde prosakovat. Díky chytrému řešení SIWA Leak na detekci a lokalizaci průsaků od společnosti Siemens má provozovatel dokonalý přehled o stavu potrubí a případné úniky může okamžitě řešit.

Jak nejlépe využít „modré zlato“

Dnešní vodohospodářský průmysl se potýká s celou řadou náročných úkolů: stárnutí infrastruktury, růst provozních nákladů, zpřísňování legislativy a úbytek kvalitních zdrojů pitné vody. Roste tak i nutnost zlepšit a zefektivnit veškeré procesy, které ve vodárenství probíhají. Řešení přináší digitalizace, která zároveň umožňuje optimalizovat vodovodní a kanalizační infrastrukturu, zvýšit ekonomickou efektivitu provozu a jeho bezpečnost. Společnost Siemens nabízí speciálně pro vodárenský průmysl komplexní a pokročilá řešení pro automatizaci a digitalizaci celého hodnotového řetězce a celého životního cyklu závodu.