Homepage

Umělá inteligence v průmyslu – základ inteligentní výroby

Vozíky se samy pohybují po výrobních halách, zařízení dokážou optimalizovat spotřebu energie v reálném čase, stroje samy provádějí kontrolu kvality a potřebným způsobem ji následně upraví přímo za provozu … Umělá inteligence představuje pro průmysl obrovský potenciál. Již nyní pomáhá zvyšovat efektivitu, flexibilitu a spolehlivost průmyslové výroby.

Cyklistické přilby na míru díky řešením společnosti Siemens

Protože žádné dvě hlavy nejsou stejné, každá helma HEXR je vytvořena tak, aby přesně odpovídala obrysům naskenované hlavy konkrétního zákazníka. Během několika vteřin sken vygeneruje virtuální model helmy skládající se z 30 000 bodů. Výroba každé helmy pak pomocí 3D tisku a následné odeslání trvá maximálně pět týdnů.

Průmyslová 3D tiskárna s digitálním dvojčetem

Společnost Ingersoll Machine Tools navrhla svou gigantickou průmyslovou 3D tiskárnu MasterPrint™ pomocí systému Sinumerik One. Jedná se o největší zařízení na světě využívající pro tisk termoplastické materiály. Tiskárna vytiskne velké díly a stejný stroj je následně opracuje do finálního tvaru. Výrobní náklady se tak snížily o 75 procent a lhůty plnění se zkrátily z měsíců na dny.

Digitalizace – jedno slovo, dva různé procesy, obrovské důsledky

I když je čeština květnatý jazyk s bohatou slovní zásobou, občas se stane, zvláště při překládání z cizích jazyků, že nám „dojdou slova“. Například, když chceme přeložit z angličtiny pojmy „digitization“ a „digitalization“. Čeština nám pro obojí nabídne pouze jedno slovo – digitalizace. Jak zavádějící to může být, pochopíme, když si připomeneme význam uvedených anglických pojmů.

Siemens přináší novou cloudovou aplikaci pro minipivovary

Australští výrobci řemeslných piv vášeň pro tento nápoj nezapřou – provozní technologie však někdy bývají až na druhém místě. I tak je ale Siemens dokázal přesvědčit o výhodách využití dat k vaření ještě lepších várek. Na platformě MindSphere tak vznikla unikátní aplikace pro řízení a optimalizaci procesu fermentace piva.

Digitalizace je dnes pro průmysl tím, čím byla na konci 19. století elektrifikace

Společnost Siemens v roce 2020 oslavila 130 let od založení své oficiální pobočky v českých zemích. V roce, kdy se v důsledku koronavirové pandemie zcela jasně ukázalo, že připojit se k trendu digitalizace – který mimochodem je již delší dobu ústředním tématem aktivit koncernu Siemens – je nezbytností. Siemens stejně jako před oněmi 130 lety, kdy se významně zasloužil o elektrifikaci českých zemí, a tím o zásadní stimulaci českého průmyslu, je i dnes firmou, která určuje, kam se bude technologický vývoj ubírat. O historických vztazích společnosti Siemens a českých zemí, o jejich klíčových okamžicích, ale i o plánech Siemens pro nadcházející roky, jsme hovořili s generálním ředitelem společnosti Siemens ČR Eduardem Palíškem.

Lokalizační systémy, které si poradí i s nejsložitější výrobou

Lokalizační technologie Technologie RTLS (Real-Time Location System) bývá často zaměňována za známější a široce rozšířenou technologii RFID. I když mají oba tyto systémy hodně společného, stejné rozhodně nejsou. Zatímco radiofrekvenční identifikace RFID je vhodná ke sledování pohybu předmětů ve velkém prostoru, kde není vyžadována absolutní přesnost, RTLS je naopak natolik přesná, že ji lze implementovat i do robotů a autonomních vozidel, kde může každý centimetr špatně stanovené polohy znamenat fatální nehodu. V případě RFID jsou ve vymezeném prostoru umístěny vysílače, které do okolí vysílají radiové vlny, a současně RFID brány, které jsou vybaveny snímacími jednotkami. Sledované objekty musí být osazeny RFID tagy, které jsou schopny rádiové vlny přijímat a okamžitě odesílat odpovědi ve formě unikátního elektronického čísla produktu (EPC). Snímací jednotky, umístěné na…

Nekonečné množství dat otevírá nekonečně možností

Siemens představil na Hannover Messe 2021 komplexní řešení pro digitální podnik, které umožňuje průmyslovým firmám jednat pružně a udržitelně. „Digitalizace nezná konce. Je to nekonečný proces: sbíráte data, z nich informace, které využijete, a jdete na další krok. Vždy existuje něco dalšího, co lze digitalizovat,“ říká Cedrik Neike, člen představenstva společnosti Siemens AG a generální ředitel Siemens Digital Industries. A pokračuje: „Cíl tohoto úsilí je jeden – toto vše spolu vzájemně propojit a plně využít potenciál, který digitalizace nabízí.“