Digitální transformace ve výrobě ložisek
Společnost Siemens se podílela na digitalizaci výroby ložisek pro kola firmy SKF v jejím závodě v italské Airasce.
Společnost Siemens se podílela na digitalizaci výroby ložisek pro kola firmy SKF v jejím závodě v italské Airasce.
Umělá inteligence (AI) fascinuje lidstvo již několik desetiletí. Lví podíl na tom mají bezesporu sci-fi knihy Isaaca Asimova. Hranice mezi science fiction a realitou je však velmi tenká, a navíc se v čase významně posouvá. To, co bylo ještě nedávno stěží představitelné, je dnes již zcela běžné. S umělou inteligencí se to má velmi podobně. I když je AI stále ještě spíše ve fázi zrodu, scénářů reálného světa, ve kterých začíná hrát významnou roli, stále přibývá.
Základem efektivního fungování jakéhokoli systému je od nepaměti pořádek a přehled o všem, co má v daný čas být na správném místě. Ale s raketově přibývajícím a neustále bobtnajícím objemem informací už se záležitost komplikuje.
Vítězem osmého ročníku soutěže Sinumerik Cup v CNC programování, jehož finále proběhlo 25. října v pražském sídle společnosti Siemens, se stal dvoučlenný tým studentů ze Střední průmyslové školy Jeseník. Studenty Miroslava Juhaňáka a Viktora Pecinu dovedl k vítězství učitel Jaroslav Kolda. Vítězství je pro tuto školu o to cennější, že se soutěže účastnila poprvé.
Každá firma, která si již vyřešila sběr dat, které potřebuje, příp. také disponuje jinými nástroji, které data generují, se v zásadě může rozhodnout, jestli tato data bude zpracovávat lokálně, anebo externě – typicky v cloudu. Obě tato řešení mají svá pro i proti. Plně využít potenciál obou těchto přístupů umožňuje hybridní řešení od Siemens s názvem Industrial Edge.
Eiffelova věž či Atomium, barevná televize či zip: světové výstavy vždy přinášely důmyslné technické vynálezy a atraktivní architekturu. Inovativní technologie a architektura však dosud nikdy nebyly propojeny tak komplexně a těsně, jako je tomu na nedávno ukončené světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Tato první světová výstava pořádaná v arabské zemi hostila téměř 200 vystavovatelů a mezi šesti desítkami zemí, které vystavěly vlastní pavilony, byla i Česká republika.
Technologie společnosti Siemens vyvinuté pro řízení průmyslových procesů se uplatňují i při pěstování rostlin – třeba v pražské společnosti GreeenTech. A nejde o nějaký technokratický horror, ale naopak o elegantní způsob, jímž je možné pohotově získávat čerstvé bylinky a zeleninu třeba v centru Prahy, v pouštním emirátu Dubaji a v budoucnu možná na lidmi osídlených základnách na Měsíci či na Marsu.
V závodě Siemens Elektronikwerk Amberg vytvořili algoritmus, který předpovídá pravděpodobnost vad, pro zefektivnění rentgenových testů desek s plošnými spoji.
Efektivní, vysoce flexibilní výroba, která funguje samostatně a bez zásahu člověka. Zní vám to jako pohádka budoucnosti? Díky tzv. „autonomní továrně“ se tato pohádka může docela dobře stát realitou. Ovšem – řekněme si to upřímně – než budeme mít skutečně kompletně autonomní továrnu, čeká nás ještě dlouhá cesta. Rádi bychom se s vámi v následujícím textu podělili o názory, proč budou autonomní továrny v budoucnu nezbytné, jaký směr v tomto ohledu sleduje naše společnost a kde jsme již dosáhli prvních úspěchů v našich vlastních závodech i ve spolupráci s našimi zákazníky.
Vznik číslicového řízení strojů (NC), tedy prostřednictvím programu sestaveného z alfanumerických znaků, se datuje do 40. let minulého století. Je těžké určit, kdo konkrétně stojí za tímto objevem, protože, stejně jako většina ostatních, i tento byl v zásadě přirozeným výsledkem technologického vývoje.
Vozíky se samy pohybují po výrobních halách, zařízení dokážou optimalizovat spotřebu energie v reálném čase, stroje samy provádějí kontrolu kvality a potřebným způsobem ji následně upraví přímo za provozu … Umělá inteligence představuje pro průmysl obrovský potenciál. Již nyní pomáhá zvyšovat efektivitu, flexibilitu a spolehlivost průmyslové výroby.
Společnost Ingersoll Machine Tools navrhla svou gigantickou průmyslovou 3D tiskárnu MasterPrint™ pomocí systému Sinumerik One. Jedná se o největší zařízení na světě využívající pro tisk termoplastické materiály. Tiskárna vytiskne velké díly a stejný stroj je následně opracuje do finálního tvaru. Výrobní náklady se tak snížily o 75 procent a lhůty plnění se zkrátily z měsíců na dny.