Vítězem osmého ročníku soutěže Sinumerik Cup v CNC programování, jehož finále proběhlo 25. října v pražském sídle společnosti Siemens, se stal dvoučlenný tým studentů ze Střední průmyslové školy Jeseník. Studenty Miroslava Juhaňáka a Viktora Pecinu dovedl k vítězství učitel Jaroslav Kolda. Vítězství je pro tuto školu o to cennější, že se soutěže účastnila poprvé.
V programátorské soutěži Sinumerik Cup se letos utkalo 12 týmů ze středních technických, strojírenských a průmyslových škol a odborných učilišť z celé České republiky. Do finále/druhého kola postoupilo celkem šest týmů, z nichž pět se zúčastnilo finálové prezentace. V ní zvítězil dvoučlenný tým studentů ze Střední průmyslové školy Jeseník. Na druhém místě skončil tým ze Středního odborného učiliště Domažlice a na místě třetím tým ze Sigmundovy střední školy strojírenské, Lutín. Člen vítězného týmu Miroslav Juhaňák po vyhlášení výsledků prozradil, že jej CNC programování opravdu velmi baví a že by se obráběním chtěl zabývat i v budoucím profesním životě. „Je to obor, ve kterém je možné uplatnit tvořivost a fantazii,“ zdůvodnil své rozhodnutí. Druhého člena vítězného týmu Viktora Pecinu na soutěži zaujala především možnost vyzkoušet si, jak výrobky v praxi vznikají. „Navíc jsme chtěli našim mladším spolužákům prošlápnout v soutěži cestu,“ dodal.
Co je Sinumerik Cup
Sinumerik Cup je studentská soutěž, kterou pořádá společnost Siemens ČR. Je určena studentům středních odborných škol a učilišť se zájmem o CNC programování. Jejím cílem je motivovat studenty k týmové práci, ke schopnosti přijmout osobní zodpovědnost a pomoci jim tak připravit se na budoucí povolání. Studenti tímto způsobem získají nejen nové odborné zkušenosti, ale mohou se těšit i na atraktivní ceny. Vítězný tým navíc získává i prestižní putovní pohár.
Letošní úkol: stupačka pro motocykl
V letošním, osmém ročníku soutěže programovali studenti v řídicím systému Sinumerik výrobu stupačky pro enduro motocykl. „Zadání pro Sinumerik Cup 2021 – programování výroby stupačky pro enduro motorku – nebylo pro soutěžní týmy snadné. V prvním i druhém hodnoceném kole byly posuzovány všechny odevzdané práce. Tři nejlepší týmy svá řešení představily formou online prezentací,“ uvedl Aleš Polzer, odborný garant soutěže a tvůrce soutěžního zadání, který působí v Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Soutěž Sinumerik Cup 2021 měla dvě kola. V prvním musely týmy do konce letošního května předložit odborné komisi svá řešení a ta z nich na základě více než desítky hodnoticích parametrů vybrala šest nejlepších. Postoupivší týmy se pak utkaly ve druhém kole – finále, kde prezentovaly své projekty před porotou, aby tak kromě programování prokázaly i schopnost odborně prezentovat a obhájit výsledky své práce.
V náročných podmínkách
Příprava na letošní Sinumerik Cup byla kvůli koronavirové pandemii výrazně náročnější než obvykle. I proto měli organizátoři pro účastníky soutěže jen slova chvály. „Všem zúčastněným studentům a jejich učitelům musím složit obrovskou poklonu a vyjádřit obdiv. Vítězi jsou všichni bez ohledu na umístění,“ uvedl například Tomáš Duba, ředitel obchodní jednotky Siemens Motion Control, která soutěž organizuje. Soutěž by však nebylo možné uspořádat bez velké vstřícnosti na straně zúčastněných škol. To si uvědomuje i vedoucí vítězného týmu Jaroslav Kolda. „K našemu vítězství přispěla vstřícnost školy, která soutěžícím umožnila praktickou část zadání zrealizovat,“ uvedl.
„CNC programování je obor, ve kterém je možné uplatnit tvořivost a fantazii.”
Miroslav Juhaňák, člen vítězného týmu
Výjimečná soutěž
Sinumerik Cup je v českých poměrech unikátní studentskou soutěží, a to jak svou náročností a prestiží, tak i díky tomu, že se do ní zapojují studenti i jejich pedagogové. Jen pouhá účast v soutěži tak umožňuje studentům získat bohaté technické zkušenosti a připravit se na náročné konkurenční prostředí pracovního trhu, na který brzy vstoupí. „Věřím, že vítězství v Sinumerik Cupu dodává vítězným školám prestiž a dává možnost oslovit budoucí studenty a pedagogy,“ říká Tomáš Duba. Role společnosti Siemens je v této soutěži stěžejní a nezastupitelná. Z části je tomu tak díky jejím špičkovým technologiím, bez nichž by byla celá soutěž nemyslitelná, z části díky jejímu vytrvalému a intenzivnímu úsilí o zkvalitňování českého odborného školství. To potvrzuje Vít Hadáček, obchodně-technický poradce Siemens Česká republika, který si pochvaluje i rostoucí úroveň soutěže: „Siemens se školami dlouhodobě spolupracuje a podporuje je v oblasti výuky CNC programování. Jsme nadšeni kvalitou prací i rostoucím počtem soutěžních týmů a těšíme se na další ročník.“