Siemens spolupracuje s Chemoprojectem na významném švédském projektu

Siemens spolupracuje s Chemoprojectem na významném švédském projektu

03. 04. 2017

Česká společnost Chemoproject Nitrogen vybuduje novou jednotku na výrobu kyseliny dusičné v továrně ve švédském Köpingu. Zakázka pro koncern Yara, největšího světového výrobce hnojiv, dosahuje úctyhodného objemu 132 milionů eur. Ke spolupráci Chemoproject přizval i společnost Siemens.

Spolupráce obou firem na této zakázce se datuje od začátku roku 2015, ale není to zdaleka jejich první společný projekt. V minulosti Siemens inženýrské společnosti dodával například vysokonapěťové i nízkonapěťové rozvaděče.

Stavbu nové jednotky na výrobu kyseliny dusičné, která má být hotova ve druhé polovině 2017, Chemoproject dodává na klíč, je tedy za celý proces zodpovědný počínaje projektem přes stavební část až po dodávky elektrozařízení. A právě tady se otevřel prostor pro další spolupráci se společností Siemens, která zvítězila ve výběrovém řízení na dodavatele mnoha technologií. V novém výrobním provozu bude pracovat rozvaděč vysokého napětí NXAIR 12 kV v rozsahu 46 polí a dále sedm suchých pryskyřicových transformátorů GEAFOL, které budou převádět vysokého napětí na nízké.

Norská společnost Yara vznikla v roce 1905 a postupně se vypracovala na největšího světového producenta čpavku na světě. Její tržby se v roce 2015 pohybovaly okolo 108 miliard norských korun (13,4 miliard USD), vyrábí v 15 zemích a zaměstnává téměř 13 tisíc lidí. Foto: Patrik Åström/Sveriges Radio

SIVACON 8PS ve výsuvném provedení

Další technologií společnosti Siemens, která se v současné době Chemoprojectu nabízí, je přípojnicový systém SIVACON 8PS, který by měl sloužit k propojení transformátorů s hlavními rozvaděči. Siemens může do Švédska dodat také rozvaděč nízkého napětí SIVACON S8 ve výsuvném provedení. To znamená, že jednotlivé vývody jsou namontovány na výsuvných částech. Pokud dojde k poruše, celý vývod se rychle a jednoduše vysune a nahradí rezervním. Předmětem dalšího výběrového řízení, do něhož se přihlásila i firma Siemens, jsou standardní distribuční rozvaděče. Ve hře je i dodávka kompenzace vysokého napětí pro Köping.

Rozvaděče pro Köping před dokončením ve výrobním závodě.

COMOS nabízí podporu

Samostatnou kapitolou v souvislosti s budováním továrny na kyselinu dusičnou v Köpingu je pak softwarový systém COMOS od společnosti Siemens. Chemoproject tuto moderní podnikovou platformu běžně využívá, ale tentokrát do ní vůbec poprvé zahrnul i elektročást. Databázový systém společnosti Siemens v tomto případě zajistí kontrolu souvislosti spojů a nabízí automatické výstupy – například zapojovací schéma kabelů vedoucích do svorkovnic. Systém také umožňuje interaktivní souběžné projektování ve všech profesích. Trvale aktuální databáze nabízí komfortní sledování a archivaci všech změn a revizí technické dokumentace. Dále je s ním snadnější provozní údržba zařízení, neboť je k dispozici vždy platná technická dokumentace. Poskytuje tak rozsáhlou podporu při odstraňování následků poruchových a havarijních situací a pomáhá také při přípravě a plánování servisních a údržbových činností včetně optimalizace odstavovacích plánů zařízení.

Líbil se vám článek?