Klíčovou roli při přenosu energie v České republice hraje páteřní síť vedení na napěťových hladinách 220 a 400 kV provozovaná společností ČEPS. Tvoří ji více než pět a půl tisíce kilometrů elektrického vedení. ČEPS zajišťuje přenos elektrické energie z míst výroby do míst spotřeby, a to jak v rámci ČR, tak přes hranice státu. Přenosová síť je napojena na jednotlivé distribuční společnosti, které elektřinu rozvádějí do firem i domácností, proto je třeba, aby fungovala naprosto bezchybně.
V celkem dvaatřiceti rozvodnách páteřní sítě dochází k transformaci napětí a rozdělování dodávky elektrické energie. V těchto uzlech jsou zároveň umístěny řídicí systémy, které sbírají data o stavu jednotlivých zařízení v rozvodně a jejich provozuschopnosti. Případné technické problémy pak řeší operátoři Technického dohledového centra (dále TDC), kde se data z jednotlivých rozvoden sbíhají. Operátor může prostřednictvím řídicího systému vyřešit problém buď přímo od počítače na dálku, nebo vyslat na místo techniky. V rámci modernizace v posledních letech došlo k systémovému sjednocení Technických dohledových center, na kterém se podílela i společnost Siemens.
Dispečerský systém Spectrum Power 5
Na chod rozvoden páteřní sítě dohlíží celkem tři TDC, každé má na starost jednu z oblastí, do kterých jsou rozvodny rozděleny. Datové centrum systému je umístěno v TDC Západ, které se nachází v Hradci u Kadaně. TDC Střed je v rozvodně Kočín nedaleko Temelína a TDC Východ na rozvodně v Nošovicích. TDC svou činností podporují centrální dispečink a usnadňují mu jeho základní funkci – kontrolu celé přenosové soustavy. Práce dohledových center je založena na dispečerském systému SCADA, což je anglická zkratka pro dispečerské řízení a sběr dat – Supervisory Control And Data Acquisition. Přesně to také systém, který pracuje v nepřetržitém režimu, dohledovým centrům umožňuje. Konkrétně se jedná o Siemens SCADA systém Spectrum Power 5.
100 000 datových bodů pod kontrolou
Aktuálně centra dohromady spravují více než 100 000 datových bodů přenášených z rozvoden – každá oblast zahrnuje zhruba 33 000 datových bodů. TDC dokážou data také zálohovat pro jejich pozdější využití, například zpětně přehrát určitý časový výsek, jako kdyby právě probíhal, což může napomoci vyhodnocení poruchy. Z jednoho TDC je možné sledovat i ovládat ostatní centra, což by mělo obrovský význam v případě nouzové evakuace některého z center. Archivace dat také umožňuje pohled do historie činnosti rozvoden.
Díky nasbíraným datům mají operátoři Technického dohledového centra ČEPS neustálý přehled o aktuálním stavu rozvoden. Když se v systému projeví jakákoli závada, operátoři TDC kontaktují pohotovostní službu ČEPSu. Ta vyšle výjezdní skupinu, která při zásahu v terénu technologii zprovozní. Centrální dispečink se tak může v plném rozsahu zaměřit na svůj základní úkol – přenos energie.
Čtyři servery pro správu dat
V každém datovém centru pracuje několik serverů, z nichž každý má specifickou funkci. Tím, že je činnost systému rozložená na několik serverů, je zaručen jeho bezpečný a stabilní chod. Jednotlivé servery plní v systému následující funkce:
• Real time server – vyhodnocuje stav dat přicházejících z rozvoden a předává je do sousedních systémů tak, aby na všech TDC byl vždy dostupný aktuální stav rozvoden ze všech tří oblastí. Real time server zprostředkovává data pro operátorské pracovní stanice umístěné na pracovištích TDC.
• Databázový server – spravuje aktivní databázi celého systému a jeho datový model.
• CFE server – komunikuje s jednotlivými rozvodnami a sbírá z nich signály. Ty pak posílá Real time serveru, který je vyhodnocuje, zapisuje jejich čas a podle parametrů jednotlivých signálů rozhoduje, zda se budou archivovat, případně zda je třeba je zobrazit, protože jsou důležitá pro práci operátora TDC. Zatímco CFE server přijímá informace na bitové úrovni, Real time server má roli „překladatele“ pro uživatele.
• Terminálový server – je určen pro využití systému i mimo prostor TDC. Umožňuje bezpečným způsobem prohlížet stav rozvoden zaměstnancům ČEPS, kteří jsou oprávněni využít vzdálené připojení do systému.
Instalace systému proběhla za provozu
Systémová integrace tří autonomních řídicích center si vyžádala i změnu a upgrade řídicích systémů pro jednotlivé oblasti a jejich nové propojení s rozvodnami. Na projektu se významně podílel Siemens, který patří také mezi dlouholeté dodavatele řídicích systémů pro rozvodny. Projektu se zhostilo oddělení Digital Grid z divize Energy Mangement. Práce byly zahájeny na jaře 2013 a o několik měsíců později byl systém zprovozněn, aniž by jeho vývoj a aplikace jakkoli ovlivnily provoz stávajících systémů na rozvodnách. Prvním centrem, kde proběhla změna systémů, byly Nošovice a kompletně byl projekt předán v závěru roku 2014.