Průmysl strana 4

Společnost Siemens slaví 175 let od svého založení

Dne 1. října 1847 založil Werner von Siemens v Berlíně malý podnik „Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske“. Zpočátku malá firma byla postavena na vynálezu a rozmachu ručičkového telegrafu, tedy elektrického přístroje schopného přenášet na dálku jednotlivá písmena. Werner von Siemens jej sestavil ve svých 31 letech. Z dnešního pohledu to byl nejen prapočátek elektrické pošty, ale rovněž významný krok na cestě k poště elektronické. Od tohoto data se odvíjí tradice vedoucí až ke zrodu dnešní společnosti Siemens AG. Společnost Siemens se již 175 let spolupodílí na utváření světa, v němž žijeme. Vždy jsme se dokázali vypořádat s výzvami dané doby a pomáhali přeměnit každodenní život i práci lidí po celém světě. To vše platí i nyní, kdy je navíc naším cílem budovat udržitelnou budoucnost pro nadcházející generace. Dokázali jsme elektrifikovat továrny a následně je…

Hospodaření s energiemi v průmyslových podnicích

Pro společnost Siemens je typická co možná nejširší nabídka řešení v rámci produktového portfolia zaměřeného na konkrétní oblast. Nejinak je tomu v případě hospodaření s energiemi v průmyslu. Siemens nabízí svým zákazníkům komplexní sadu řešení pokrývající vše – od sběru dat přímo z provozu přes mezivrstvu v podobě PLC anebo Industrial Edge až po jejich analýzu a modelování v nejvyšší vrstvě s využitím strojového učení a napojení na cloudový IoT systém Siemens MindSphere.

Virtuální simulace: nižší náklady, kratší doba zprovoznění a menší riziko

V reálném životě žádné tlačítko „Reset“ neexistuje. Každý z nás se někdy dostal do situace, kdy by nejraději stiskl tlačítko „reset“. Když například něco zkoušíme a nepovede se nám to nebo když uděláme chybu při instalaci, říkáme si: „Bylo by super to resetovat a začít znovu!“ Reálně to bohužel je možné jen zřídka, a o to víc to platí v procesních nebo výrobních provozech. Právě zde je pro rychlejší uvedení výrobků na trh a zachování trvale vysoké kvality potřeba zajistit optimalizované pracovní postupy v rámci automatizace. Rozhodující roli zde hraje co nejkratší doba montáže nových výrobních linek a jejich zprovoznění. Chyba v provozu pak může snadno způsobit velké ztráty, čemuž se samozřejmě chceme vždy vyhnout.

Digitální dvojče jako stroj na nápady

Co původně začalo jako projekt na podporu virtuálního zprovoznění nyní přináší nové možnosti v mnoha oblastech vývoje a návrhu. Ve spolupráci s firmou Siemens vyvinula společnost Neuenhauser Maschinenbau GmbH digitální dvojče pro několik konkrétních realizací a aktuálně tak využívá souhrnné výhody simulace, verifikace a modelování.

Testbedy jako živé laboratoře pro moderní technologie

V mnoha oborech to bez práce v laboratoři vůbec nejde. K těm tradičním, jaké si všichni pamatujeme ze školy, začínají přibývat laboratoře zcela nového typu – vybavené nejmodernějšími technologiemi, jaké jsou v současnosti dostupné. Učí se v nich studenti nových studijních oborů, ale také lidé z praxe. A nejen učí. Zkoušejí si v nich nové postupy a řešení, testují, simulují, znovu ověřují. Díky tomu pak mohou předejít mnoha omylům a špatným investicím.

Výroba budoucnosti je nepředstavitelná bez umělé inteligence. „Jsme připraveni,“ říká Siemens.

Jedním z hlavních rysů tzv. chytré výroby je přítomnost autonomních automatizačních řešení vybavených umělou inteligencí (AI). Pro vývoj kvalitního AI systému je nezbytné mít dostatečné množství kvalitních dat a také odpovídající výpočetní kapacitu. Výrobní data jsou ale současně velmi choulostivá a je potřeba s nimi nakládat s nejvyšší opatrností. Na všechny tyto požadavky odpovídá platforma Siemens Industrial Edge ve spolupráci s otevřeným systémem pro průmyslový internet věcí (IIoT). 

3D výrobní revoluce se neobejde bez dat

Aditivní výroba známá také pod označením 3D tisk je jednou z přelomových technologií posledních dekád, která je, díky celé řadě výhod, považována za klíčovou průmyslovou technologii budoucnosti.