Průmysl strana 24

 Až na chybějící dráty elektrického vedení se datové centrum od jiných podobných provozů nijak neliší. Jelikož je elektřina v palivových článcích vyráběna elektrochemicky, nevznikají při procesu žádné škodlivé spaliny.

Datové centrum odpojené od sítě

Unikátní datové centrum, které není připojeno k veřejné rozvodné síti, uvedla koncem roku 2014 do provozu trojice společností Siemens, Microsoft a FuelCell Energy. Pointa samozřejmě nespočívá v tom, že by se centrum obešlo bez elektřiny – tu, kterou spotřebuje, si však samo vyrábí.

Mastodont z dolů

Největší tvor, jaký kdy žil na naší planetě, je plejtvák obrovský s hmotností až 200 tun. Těchto rozměrů dosahuje díky tomu, že nikdy neopustil vodní prostředí a jeho rozměry tak nejsou limitovány nosností kostry, která by ho musela nést na souši. I přesto však dnes již existuje jednoduchý způsob, jak by se takový plejtvák mohl pohybovat po pevné zemi – stačí ho naložit na korbu nákladního automobilu BelAZ 75710.

Observatoř řídí automaty vymyšlené pro pivovar

Robotický dalekohled, otestovaný v Astronomickém ústavu Akademie věd v Ondřejově, se dokáže během jediné sekundy otočit o 90 stupňů. Měl by v budoucnu sloužit k pozorování rychlých dějů na obloze.

Těžba ropy pod tlakem

Přes dvě třetiny povrchu naší planety zabírají oceány, přesto se však jedná až o překvapivě málo prozkoumanou oblast. Vždyť na nejhlubší místo oceánů, Mariánský příkop, se doposud podívali pouze tři lidé, zatímco po povrchu měsíce se procházelo již dvanáct astronautů. Mořské dno nám ale nabízí něco, co bychom ve vesmíru jen tak nenašli – ropu a zemní plyn.

Vidět závadu dříve, než se objeví

Nové predikční systémy budou schopny rozpoznat závady již v jejich zárodku nebo dokonce ještě před ním. V plynových elektrárnách by například pohybové senzory mohly měřit opotřebení turbíny a naměřené údaje předávat do databáze. Počítač by pak tato data průběžně analyzoval a v případě, že by byla překročena kritická teplota ve spalovací komoře, spustil by alarm.

TECHNOLOGIE SIEMENS POMÁHAJÍ NA MNICHOVSKÉM OKTOBERFESTU

Moderní řídicí technologie značky Siemens se podílejí na provozu obřího vyhlídkového kola, které je jednou z hlavních atrakcí slavného mnichovského Oktoberfestu. Pohyb vyhlídkového kola, jehož 40 gondol unese až 400 pasažérů, je řízen pomocí řídicího systému Simatic S7, který obvykle nachází uplatnění spíše v průmyslových aplikacích. Pohonné jednotky a řídicí technologie značky Siemens mají již dlouholetou tradici při zajišťování bezchybného a bezpečného fungování nejrůznějších atrakcí, které Oktoberfest svým návštěvníkům nabízí.  

Je život bez papíru šetrnější?

Nové digitální technologie slibují v mnoha ohledech úspory. Typickým příkladem je využití papíru – obyvatelé vyspělého světa ho využívají stále méně. Je to předzvěst budoucnosti? Přinese s sebou digitální ekonomika zásadní materiální úspory?

OBNOVITELNÁ ENERGIE ZE SEVERNÍHO MOŘE

Zhruba 125 km od německého pobřeží jsou v Severním moři umístěny přímořské větrné parky Veja Mate a Global Tech 1, jejichž společný výkon bude činit 800 MW. Aby bylo možné tyto dva větrné parky připojit do německé rozvodné sítě, instalovala společnost Siemens coby subdodavatel firmy TenneT přenosové a připojovací zařízení BorWin 2 využívající přenosovou technologii high-voltage direct current (HVDC). Srdcem zařízení BorWin 2, které elektrickou energii na pevninu transportuje pomocí podmořského kabelu, je transformátorová technologická platforma BorWin beta (na obrázku), jejíž instalace na volném moři byla nejnáročnější částí celého projektu připojení větrných parků. Technologie HVDC využívá pro transport elektrické energie na vzdálenosti větší než 80 km stejnosměrný proud, protože má ve srovnání s přenosem střídavého proudu minimální ztráty.