Průmysl strana 22

Zdravotní asistent a osobní trenér v jednom

Každý z nás má jedinečný a individuální způsob chůze. Nejen že podle něj můžeme na dálku poznat třeba své známé, její podoba současně vypovídá i o zdravotním stavu. Ne vždy je ale možné pohledem zjistit zda chůze poukazuje na nějaký zdravotní problém. Proto jsou běžnou pomůckou pro lékařskou diagnostiku speciální chodící pásy. Fungují tak, že zatímco se pacient prochází přes takovýto chodník, senzory měří tlak vyvíjený při každém kroku. Na základě jednotlivých fází kroku jsou pak s pomocí počítačů vypočteny detaily chůze. Tato metoda má ale několik nevýhod. Především vytváří nepřirozenou situaci při které je pacient pozorován jako kdyby chodil po přehlídkovém molu. To mění jeho zažité návyky, protože člověk chce v těchto situacích přirozeně předvést co nejlepší výkon. Kromě toho je chůze po chodníku omezena pouze na několik metrů a samotná diagnostická pomůcka je velmi drahá. Nový…

Čistírny pro třetí tisíciletí

Čistírny odpadních vod většinou nebývají stavby, které by příliš přitahovaly zájem veřejnosti. Ty od společnosti Environment Commerce CZ ale představují výjimku. Jejich kruhové budovy připomínající okrasné skleníky v sobě totiž skrývají pokročilou technologii s plně automatickým provozem řízeným systémem Siemens.

Nejúspornější semafor na světě

Rozvoj semaforů kopíruje silniční dopravu. Se zvyšujícím se množstvím automobilů vzrůstal počet světelných signalizačních zařízení a z jednoduchých, dálkově ovládaných návěstidel se po nástupu elektronických obvodů postupně stala automatizovaná zařízení propojená do systémů, které umožňují projet na zelenou několik křižovatek za sebou. U světelné signalizace, podobně jako u automobilů, hraje klíčovou roli spotřeba, spolehlivost a bezpečnost. Vědci společnosti Siemens, nyní vyvinuli nejúspornější semafor na světě.

První let rekordního elektromotoru

Začala se psát nová kapitola letectví – v Německu zdárně proběhl první let letadla s elektrickým motorem o výkonu 260 kW, což je v této kategorii světový rekord. O pohon letadla se postaral speciálně vyvinutý elektromotor Siemens s mimořádným poměrem hmotnost/výkon.

Roboti jdou do práce. A kam půjdou lidé?

Nadine vám podá ruku, když s vámi mluví, hledí vám do očí, podle obsahu konverzace projeví radost nebo smutek. Zapamatuje si vás, ví, o čem jste hovořili minule. Prostě – příjemná recepční na Nanyangské technické univerzitě v Singapuru. Až na to, že Nadine je robot. Jeden z těch, kteří vás možná brzy připraví o práci.

Stroje, které rozumějí lidem

Dokážou stroje porozumět člověku? Vědci na tomto úkolu intenzivně pracují, a pokud toho dosáhnou, od základu tím změní lidskou komunikaci. Budeme si muset zvyknout na novou paletu projevů emocí, které stroje vnesou do našeho běžného života. 

Meteorologie: jedna z nejstarších věd

Lidé se odjakživa snažili vysledovat zákonitosti počasí a předpovídat jeho vývoj. Ze začátku se spoléhali na božstva, později filozofii, ale skutečné výsledky přinesl až vědecký přístup a pochopení přírodních jevů. 

Meteorologie je čistá matematicko-fyzikální věda

Moderní meteorologie dokáže poměrně přesně určit, jak bude během následujících hodin, maximálně dní. Na základě matematických modelů neustále přepočítává aktuálně naměřené údaje z celého světa. Na dlouhodobé předpovědi si ještě budeme muset počkat. Možná se však dočkáme i technologií, které počasí nejen předpovědí, ale dokážou je i řídit.

Jak daleko je to do vzdálené galaxie?

Cyklus Hvězdných válek se rozhodně neřadí mezi sci-fi díla, která by se příliš nechala omezovat přírodními zákony. Přesto široké veřejnosti představuje myšlenky a technické „sny“, které pak formují naše očekávání a naděje. Jak by obstálo srovnání skutečnosti a fikce? 

Máme pouze jednu planetu

Po 300 letech, která uběhla od okamžiku, kdy Hans Carl von Carlowitz poprvé použil výraz „udržitelné užívání“ v knize Sylvicultura Oeconomica věnované lesnictví, je „udržitelnost“ pro nás všechny stále více než aktuální.