Průmysl strana 20

Jak zkrotit vlny, aby vyráběly elektřinu

Elektrárny na mořské vlny jsou velmi nadějným zdrojem čisté energie. Jejich výstavba a provoz se ale potýkají s řadou technologických potíží. I když jsou vlny jako zdroj elektřiny spolehlivější než například vítr, hustota takto získané energie je nízká, a proto musejí být zařízení na výrobu komerčně zajímavého množství elektřiny velmi rozsáhlá. Jejich efektivitu ale snižují i další jevy, jako například trvale se měnící směr vln. Průlom v řešení těchto neduhů slibují nové turbíny HydroAirTM vyvinuté společností Siemens.

VODA 4.0: Digitalizace řeší budoucnost vodohospodářství

Podobně jako se vžil pro digitální éru výrobního průmyslu název Průmysl 4.0, existuje pro oblast vodárenství a kanalizací pojem Voda 4.0. Odkazuje na stejné vize a ideu moderního technologického odvětví, kde efektivní využití práce s daty může velmi posunout dynamiku, flexibilitu, ekonomiku i efektivitu celého oboru. Přijďte se přesvědčit na naši prezentaci na mezinárodní vodohospodářské výstavě vodovody-kanalizace 2017, která se nese v duchu: „Voda 4.0: Digitalizace řeší budoucnost vodohospodářství“.

ROZZÁŘENÁ ZEMĚ

Americká NASA pořídila fascinující snímky naší planety v noci. Pohled na zářící Evropu dokazuje statistiku, podle které celková evropská spotřeba elektrické energie na pouliční osvětlení činí 60 TWh ročně, což je 2,5 % celkové spotřeby energie v Evropě. Například náklady na veřejné osvětlení představují v německých městech zhruba jednu třetinu jejich rozpočtu na energetiku. Snímky pořídil z výšky 824 km satelit Suomi NPP (National Polar orbiting Partnership) radiometrem VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite). VIIR snímá povrch Země ve 22 různých pásmech vlnových délek v oblasti viditelného a infračerveného světla při nadirových rozlišeních 375 m a 750 m a šíři záběrů 3 000 km.

Nový inspekční systém Siemens využívá ke sledování aktuálního stavu potrubních systémů, velkých průmyslových budov a sloupů vysokého napětí drony.

Létající inspektoři

Zajistit pravidelné kontroly technického stavu rozlehlých potrubních systémů, velkých průmyslových komplexů nebo sloupů vysokého napětí není vůbec snadné. V této nelehké práci by lidem již brzy mohly začít pomáhat drony.

Unikátní elektrokotel pomáhá udržovat rovnováhu v přenosové sít

Zelená energie je téma, které hýbe současnou společností. Její produkce má širokou podporu a pozitivní ekologické dopady jsou jednoznačné. Přesto však její distribuce není jednoduchou záležitostí – především kvůli výkyvům souvisejícím s počasím. Někdy je jí málo a někdy zase moc, což způsobuje v přenosové síti nerovnováhu. Mladoboleslavská společnost ŠKO-ENERGO spustila projekt ukládání přebytečné energie v síti prostřednictvím obřího elektrokotle napojeného na teplárnu. Unikátní řešení na míru části elektro včetně řídicího systému dodalo oddělení Industry Services společnosti Siemens.

Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE).

Extrémní nároky? Pro náš měnič žádný problém

V polovině letošního června zahájilo provoz Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) při Západočeské univerzitě v Plzni. Ambiciózní projekt, který vznikal celou jednu dekádu, dnes představuje komplex laboratoří a zkušeben vybavených těmi nejmodernějšími myslitelnými technologiemi. Na jejich dodávce se podílela i společnost Siemens Česká republika, která dodala specifické řešení pro variabilní testování elektrických pohonů. Toto modifikované řešení modulárních frekvenčních měničů Sinamics S120 Cabinet Modules umožňuje v reálných podmínkách simulovat trolejové napětí a testovat trakční pohony vlaků, pohony pro hybridní autobusy, metro nebo třeba baterie.

Kvůli velké rozloze areálu čistírny je v bulharském Kazanlaku přenos dat řešen bezdrátově pomocí WiFi.

Čistírny pro třetí tisíciletí

Čistírny odpadních vod většinou nebývají stavby, které by příliš přitahovaly zájem veřejnosti. Ty od společnosti Environment Commerce CZ ale představují výjimku. Jejich kruhové budovy připomínající okrasné skleníky v sobě totiž skrývají pokročilou technologii s plně automatickým provozem řízeným systémem Siemens.

Nejmodernější českou pekárnu řídí Simatic S7-1500

Na okraji podkrkonošské obce Choustníkovo Hradiště poblíž Kuksu by současnou nejmodernější českou průmyslovou pekárnu pravděpodobně nikdo nehledal. Přesto zde v loňském roce vyrostla za bezmála půl miliardy korun stavba, která ve svých útrobách skrývá nejpokročilejší průmyslovou automatizační a pekárenskou technologii. Plně automatizovanou výrobu zajišťuje mimo jiné patnáct nejmodernějších řídicích systémů Simatic S7-1500 od společnosti Siemens.

Digitalizace řeší aktuální potřeby průmyslu

Již uplynuly přibližně dva roky od našeho posledního rozhovoru s ředitelem divizí Digital Factory a Process Industries and Drives společnosti Siemens ČR panem Wolgangem Weisslerem. Od té doby se mnohé změnilo a nazrál tedy čas sejít se s ním znova. Jeho myšlenky vám zprostředkováváme ve formě následujícího článku.

STROMEČEK, KTERÝ JEN TAK NEODPADÁ

Nejspíše jako zbytečné plýtvání přišlo Olafu Rehmovi, inženýru společnosti Siemens, vyhazovat vánoční stromeček už na Tři krále. Rozhodl se tedy problém vyřešit jednoduchým způsobem – vyrobil si stromeček vlastní, který nejenže neopadá, ale jenž vydrží v podstatě vše. Stromeček je totiž vytištěný ve speciální 3D tiskárně z oceli legované niklem, která patří k nejhouževnatějším druhům oceli a odolává teplotám až do 1300 °C. Primárně se proto využívá například ve spalovacích komorách plynových turbín. Stromeček, na kterém si vyláme svůj pověstný zub i sám čas, tak hezky demonstruje možnosti 3D tisku, s jehož pomocí je možné vyrábět i součástky jinak jen těžce dosažitelných tvarů.

Klíč k digitální komunikaci

Digitalizace hraje v průmyslových odvětvích stále důležitější roli. S tím souvisí rostoucí potřeba zaznamenávat a analyzovat obrovská množství dat. Siemens reaguje na tento trend cloudovou platformou Mindsphere.