Průmysl strana 18

Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2017

Na 59. ročníku největšího strojírenského veletrhu v České republice představila společnost Siemens na své expozici s mottem „Digitalizujeme svět obrábění" komplexní portfolio řešení pro digitalizaci oblasti stavby obráběcích a výrobních strojů.

Drinky 4.0: Už vás někdy robot pozval na drink?

Už vás někdy robot pozval na drink? Tak neváhejte a nechte si namíchat některý z nápojů v naší nabídce. Robotický barman vám nejen připraví příjemné osvěžení, ale navíc zábavnou formou představí prvky průmyslové automatizace Siemens v praxi. Unikátní Robobar vznikl za úzké spolupráce společností Siemens, KUKA a odborníků z ČVUT. Zákazníci si mohou namíchat svůj vlastní na míru šitý drink.

Pájení osazených spojů probíhá u každého produktu pod jiným programem. Správné parametry si linka nastaví opět podle QR kódu na spoji.

V Trutnově provází výrobek QR kód

Automatizace je již několik desítek let nedílnou součástí výroby také v trutnovském závodě Siemens Nízkonapěťová spínací technika. Ve dvou halách ze vyrábějí elektromechanické spínací přístroje a relé a osazují plošné spoje. Posledním technologickým posunem je digitální propojení jednotlivých částí výrobních linek. Jejich jednotlivá zařízení komunikují se servery, na nichž se nacházejí data potřebná pro výrobu. „V tomto rozšíření automatizace, která je jinak známa již několik desetiletí spatřujeme naplnění prvního kroku ke konceptu průmyslu 4.0,“ říká David Krynek, vedoucí technologií v trutnovském závodě. Jak vypadá taková výroba v praxi?

Vyzkoušejte v Testbedu prvky chytré továrny už dnes

V nově otevřené laboratoři můžete testovat prvky Průmyslu 4.0. Koncept digitální továrny, moderní výrobní technologie, pokročilá průmyslová automatizace, softwarové simulace a sběr dat – kdo by nechtěl tyto prvky využít ve výrobě. Nasadit takto sofistikované systémy do fungujícího závodu ale vyžaduje perfektně promyšlený projekt, řadu konzultací s odborníky a velice užitečná je i možnost vyzkoušet si vše nanečisto před nasazením do praxe. V nově otevřené laboratoři Testbed pro Průmysl 4.0 na pražském ČVUT je to díky nejmodernějším systémům Siemens možné.

Siemens na veletrhu MSV 2017: Jak obrábět efektivněji? Pomocí digitalizace

Virtuální realita a digitalizace výroby se stávají běžnou součástí dnešního světa průmyslu. Moderní technologie se však neomezují pouze na oblast průmyslové automatizace, vysokou efektivitu přinášejí i do oblasti strojírenství a obráběcích technologií. Přijďte se přesvědčit na Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně, kde Siemens představí nejnovější možnosti a řešení pro lepší výrobu.

Siemens na Mezinárodním stavebním veletrhu For Arch 2017

Na 28. ročníku Mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2017 divize Digital Factory & Process Industries and Drives společnosti Siemens představila své řešení pro inteligentní automatizaci budov. Prezentace byla zaměřena na malý řídicí systém Siemens LOGO!. Stánek zvítězil v soutěži TOP EXPO a byl oceněn odbornou porotou jako nejpůsobivější expozice v kategorii nad 60m2.

Nahlédněte do budoucnosti výroby

Na začátku září t.r. zahájily na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT svoji činnost hned tři nová pracoviště – národní centrum Průmyslu 4.0, Testbed pro Průmysl 4.0 a evropský projekt RICAIP pro pokročilé výrobní technologie. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky byl založen 1. července 2013 jako vysokoškolský ústav ČVUT v Praze. Jeho hlavním posláním je integrace výzkumu a vzdělávání v oblasti informatiky, realizovaného nejen v rámci ČVUT, ale i dalších mimopražských výzkumně-vzdělávacích center, s aktivitami podobně zaměřených pracovišť v zahraničí. Spektrum výzkumného zájmu CIIRCu je velmi široké. Zahrnuje automatické řízení a optimalizaci, robotiku, umělou inteligenci, počítačovou grafiku, počítačové vidění a strojové učení, návrh softwarových systémů a výpočetních prostředků, návrh rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikace…

Průmysl 4.0 v praxi

Myšlenky Průmyslu 4.0 znějí nepochybně lákavě. Jsou však skutečně aplikovatelné v průmyslové praxi? Zajeli jsme se o tom přesvědčit do pěti závodu Siemensu v České republice. A dopředu můžeme prozradit, že Průmysl 4.0 se zde opravdu stává realitou.

Svoboda pohybu pro handicapované

Dojet někam autem je dnes pro většinu lidí naprosto samozřejmé. Pro handicapované je ale řízení vozu často nesplnitelným snem. Možností, jak pohodlně a bez cizí pomoci řídit auto z invalidního vozíku, totiž moc není; a přitom právě možnost svobodného pohybu je pro handicapované klíčovou otázkou. Řešením může být Elbee, unikátní vozidlo pro handicapované, které vyvinula společnost Elbee Mobility, sesterská firma společnosti ZLKL.

Máte rádi lyžování? Zkuste ho na vodě!

Vodní lyžování a wakeboarding jsou atraktivní a netradiční sporty. Jejich většímu rozšíření brání technická náročnost – donedávna byl pro jejich provozování zapotřebí motorový člun. K větší oblibě napomáhá oběma sportům vzrůstající počet areálů, kde je vodním lyžařům k dispozici vlek. Jedním z nejnovějších je areál vodních sportů Cablewakepark v Plačicích u Hradce Králové, kde stojí dva vleky poháněné asynchronními motory řízenými frekvenčními měniči od společnosti Siemens.

MĚSTSKÉ TEPNY

Řada měst, která bojují s emisemi a nedýchatelným ovzduším, zavedla do center plošně sníženou rychlost 30 kilometrů v hodině. Nová studie automotoklubu ADAC však prokázala, že třicetikilometrová rychlost nesnížila emise oxidu dusíku ani oxidu uhličitého. Naopak studie Technické univerzity v Mnichově ukázala, že plynulejší doprava znamená snížení emisí NOx až o 30 %. Lepší cestou k dosažení čistšího ovzduší v městských centrech jsou proto inteligentní dopravní systémy a vytváření „zelených vln“. Na snímku je jedna z dopravních tepen čínské metropole Su-čou, která se nachází přibližně 100 km severozápadně od Šanghaje. V současnosti zde žije téměř 11 milionů obyvatel a město patří mezi nejrychleji se rozvíjející čínská centra současnosti, roční nárůst obyvatel přesahuje 6 %.