Průmysl strana 17

Obliba plechovkového piva stoupá

Obliba piva baleného do plechovek neustále stoupá u zahraničních i domácích zákazníků. Proto se v Plzeňském Prazdroji rozhodli rozšířit provoz stáčírny a postavit další plechovkovou linku. Dnes mají k dispozici dvě výkonná zařízení, která společně vyprodukují 100 tisíc plechovek za hodinu a navíc řadu užitečných dat. Ta slouží k neustálému zvyšování efektivity a flexibility provozu, což zajišťuje také flotila řídicích systémů Siemens Simatic.

Kde voní poctivá káva

Společnost Jacobs Douwe Egberts patří mezi přední světové výrobce kávy. Ve svém výrobním závodě ve Valašském Meziříčí zpracovává čerstvá kávová zrna a vyrábí z nich pody do kávovarů a kapučínové směsi pro export do celé Evropy. Moderní řízení výroby s prvky digitálního podniku, které velmi usnadnilo a zefektivnilo chod celého závodu, zde navrhla a implementovala společnost Compas automatizace, přední Solution Partner Siemens.

Inteligentní továrna v Mohelnici

Mohelnický závod Siemens Elektromotory je největším závodem na výrobu nízkonapěťových asynchroních elektromotorů v Evropě. Se svými 62 budovami zabírajícímu plochu 30 hektarů je zároveň nejrozlehlejším výrobním areálem koncernu Siemens na světě. Jeho přibližně 2 000 zaměstnanců každý pracovní den dokončí okolo 4 000 elektromotorů, které následně putují doslova do celého světa. Kvalitu, efektivitu a flexibilitu tu pomáhají zvyšovat myšlenky Průmyslu 4.0. A to v takovém rozsahu, že se do Mohelnice jezdí dívat návštěvy, a závod by se měl brzy zařadit do nové generace digitalizovaných inteligentních továren.

Jak chytře využívat velké množství dat? Řešením je MindSphere

Mindsphere je otevřený operační systém a cloudové řešení pro internet věcí (IoT) společnosti Siemens, který umožňuje chytrou analýzu dat. Obsahuje uživatelské aplikace, nástroje pro připojení zařízení a nástroje pro vývojáře aplikací a služeb. Pomáhá vyhodnocovat data a využívat je k optimalizaci výrobního i obchodního procesu po celou dobu životního cyklu výrobního zařízení či finálního produktu.

Digitální dvojče

Brzy bude doprovázet každé strojní zařízení od prvotního nápadu až po modernizaci jeho digitální dvojče. S virtuálním dvojníkem totiž mohou výrobci strojů vyladit všechny detaily a případné chyby daného zařízení bez rizika i časové a finanční ztráty. Využití digitalizace zajistí optimalizovaný návrh, přímé uvedení do provozu, krátkou dobu instalace a hladký provoz zařízení.

Jak LINET šetří čas při vývoji projektů

Společnost LINET je předním světovým výrobcem zdravotnických lůžek a s jejich výrobky se setkávají pacienti ve více než sto zemích světa. Za mimořádným úspěchem této české společnosti ze Slaného stojí inovace a špičkové technologie, které jsou také její klíčovou konkurenční výhodou. Pro návrhy nových produktů zde s úspěchem využívají softwarovou platformu Solid Edge od Siemens PLM Software.

Od senzoru po cloud

Integrace různorodých systémů do IT nebo automatizační infrastruktury představuje docela tvrdý oříšek, protože v tomto případě neexistují žádná standardizovaná rozhraní ani protokoly. Jakou komunikační architekturu tedy potřebujeme k propojení desetitisíců zařízení v rámci digitální továrny? Klíčem k digitální infrastruktuře jsou v tomto ohledu průmyslové sítě a OPC Unified Architecture (OPC UA).

Jednotlivci v davu

Moderní doba přeje silným osobnostem a podporuje rozvoj individuality, což se promítá i do přání spotřebitelů mít co nejoriginálněji zpracované výrobky. Přes e-shop si dnes můžete vybrat zboží a dokonce i provést jeho konfiguraci podle svého gusta. Tím ale pro výrobce vzniká důležitá otázka: Jak efektivně a flexibilně naplnit, uzavřít, označit a zabalit často se měnící produkty, někdy i jen v jednom jediném exempláři? Odpovědí je nová balicí linka, na jejímž vzniku se podílely společnosti Optima, Siemens a Festo.

Automatizovaný vozík BT Autopilot samočinně zásobuje jednotlivá pracoviště frenštátské navijárny potřebnými komponentami. Vystačí s menším manipulačním prostorem a je rychlejší, spolehlivější a úspornější než vozíky s lidskou obsluhou.

Bezobslužný vozík slouží ve Frenštátu

Frenštátský závod Siemensu dodává zákaznická provedení nízkonapěťových asynchroních eletromotorů osových výšek 225 až 315 mm. V tomto segmentu je největším evropským výrobcem. Motory odsud putují zejména do velkých investičních celků, především jako pohony čerpadel, kompresorů nebo vzduchotechniky. Závod, který za sebou má úspěšnou sedmdesátiletou historii, v posledních letech významně investoval do inovací v oblasti automatizace a digitalizace.

S lékařským softwarem na podmořská naleziště zemního plynu

Zobrazování lidského těla pomocí ultrazvukových vln a následná softwarová konstrukce 3D modelů je v medicíně dobře známou a hojně využívanou technikou. Dosud ale nikoho nenapadlo použít ji k detekci podmořských ložisek ropy a zemního plynu. Společnost Siemens v tomto roce představila nový prototyp softwaru, s názvem Marine Image Processing, s jehož pomocí lze z dat získaných z ultrazvukové inspekce vygenerovat 3D model vodního sloupce mezi plavidlem a dnem oceánu a identifikovat v něm plynové bubliny, které znamenají přítomnost zemního plynu. 

Ve SPOLCHEMII se vyrábí pomocí elektrolýzy dva druhy hydroxidů - sodný a draselný

Ostře sledovaná elektrolýza

Ústecká SPOLCHEMIE – Spolek pro chemickou a hutní výrobu je chemický závod s bohatou tradicí a historií přesahující letos již 160 let. Ve výrobním portfoliu firmy se vystřídalo nepřeberné množství produktů pro různá průmyslová odvětví a dnes jsou stěžejními výrobky epoxidové a alkydové pryskyřice, hydroxidy a speciální chemické deriváty. Nová legislativa z EU stála za rozhodnutím kompletně přebudovat produkci hydroxidů a stala se suverénně největší investicí chemičky v její novodobé historii s náklady téměř dvě miliardy korun. Rtuťová technologie z poloviny dvacátého století dosloužila a nahradila ji nová, moderní a ekologicky šetrná membránová elektrolýza. Celý proces s mimořádným akcentem na bezpečnost provozu řídí DCS systém Simatic PCS 7 od společnosti Siemens.