Průmysl strana 16

MindSphere je systém pro všechno a pro všechny

MindSphere by se klidně mohla jmenovat „OpenMindedSphere“ nebo „MindOpenSphere“, poněvadž její hlavní vlastností je otevřenost, a to jak samotného tohoto systému, čili pomyslné digitální sféry, tak i otevřenost mysli, která se neuzavírá žádným dalším řešením ani aplikacím.

MindSphere: vstupte do světa internetu věcí

Technologie pro internet věcí jsou považovány za ty, které spolu s umělou inteligencí do budoucna nejvíce ovlivní celou naši společnost. Novinkou na našem trhu je otevřený operační systém a cloudové řešení MindSphere od společnosti Siemens.

Bionický hořák

Kombinace bioniky a 3D tisku, spolu s novou softwarovou technologií, která automaticky vypočítá geometrická řešení, může způsobit revoluci, která by mohla zásadně změnit celá průmyslová odvětví. A přitom to je všechno o rostlinách.

REVOLUCE V PIVOVARNICTVÍ

Přechod od ruční výroby v manufakturách k masové strojní velkovýrobě znamenal revoluci, která převratným způsobem změnila všechny obory hospodářství i celou společnost. Industrializace, elektrifikace, automatizace a digitalizace měnily průmysl až do dnešní podoby. Firmy které zaspaly a nevěnovaly se zlepšování svých procesů a postupů, přestaly být konkurence schopné a časem zanikly.   Velkými změněny například prošlo pivovarnictví. Zatímco černobílý snímek zobrazuje stáčení piva Pilsner Urquell v roce 1947 při přípravě vůbec první poválečné zásilky „Plzeňského“ do USA, současný snímek ukazuje nejvýkonnější stáčecí linky s kapacitou 60 000 lahví za hodinu. O plnění pivních sudů distribuovaných do restaurací se dnes na třech linkách starají řídicí systémy Simatic od společnosti Siemens, které nahradily původních 50 automatů.

Logistika pro 21. století s RFID

Společnost ADLER Czech patří mezi přední české výrobce značkového reklamního textilu. Neomezuje se však pouze na domácí trh, díky svému unikátnímu logistickému systému zvládá dodávat zboží téměř do celého světa. Denní obrátka zboží v novém ostravském velkoskladu může činit až čtvrt milionu kusů. Hladkou a efektivní expedici zakázek zajišťuje RFID technologie Siemens.

Ve Škoda Auto testují motory pro celý svět

Věděli jste, že se na technologickém vybavení Motorového centra mladoboleslavské Škoda Auto podílela také společnost Siemens? Zkušební centrum pro testování a vývoj motorů se nachází v architektonicky zajímavé budově v Mladé Boleslavi a skrývá v sobě nejmodernější zařízení svého druhu v koncernu Volkswagen. Centrum by mělo být i zárukou toho, že vývoj motorů v Mladé Boleslavi bude pokračovat také v dalších letech.

Živé zlato v sejfu

Vypěstovat kvalitní plodiny není nic jednoduchého – a kvalitně je po sklizni uložit je pěkný oříšek. Česká společnost Pawlica dodává velkým zemědělským závodům a farmám posklizňové linky na klíč, které díky automatizaci zvládnou téměř bez zásahu člověka zvážit, zanalyzovat, vyčistit, vysušit, dopravit a uskladnit stovky tun obilovin za pár hodin. Nezbytným pomocníkem jsou přitom řešení Siemens, která spolehlivě řídí veškeré procesy a zajišťují sběr a analýzu dat.

Jak se mrazí ve Stocku

Výrobky světoznámé likérky STOCK Plzeň-Božkov mají dlouhou tradici a těší se u nás i na zahraničních trzích velké oblibě. I receptury a výrobní postupy přísně střežené a dodržované po generace však musí reagovat na průmyslový vývoj a moderní technologie. Jednou z nich je například odkalování destilátů před stáčením do lahví pomocí prudkého podchlazení. K tomu slouží nová vymrazovací jednotka s komponenty Siemens, kterou dodala inženýrská společnost ESONIC a. s.

Chcete zažít Průmysl 4.0 v praxi? Přijďte do digitální arény

O digitalizaci a Průmyslu 4.0 se toho již napsalo a řeklo mnoho. Málokdo je ale zatím mohl vidět na vlastní oči. Vlastní zkušenost je víc, než tisíc slov, a proto vás zveme na výlet. V závodě Siemens na výrobu elektromotorů v německém Bad Neustadt an der Saale vznikla digitální aréna, která slouží jako praktická ukázka digitálních aplikací v kovozpracujícím průmyslu.

Robot, který nepotřebuje programátora

Aby roboty uměly plnit úkoly autonomně, ne jen striktně automaticky, je snem každého výrobce menších šarží a těch, kteří musejí vyrábět mnoho různých variant téhož produktu. Trh si totiž stále více žádá kustomizované produkty, tedy výrobky tzv. šité na míru. Splnění tohoto snu je, zdá se, již na dosah.  Výzkumníci ze společnosti Siemens vyvinuli dvouruký robot, který dokáže zadanou práci vykonávat sám a přitom není nijak naprogramovaný.

Testbed pro Průmysl 4.0 otevřel své brány veřejnosti

Vyzkoušejte Průmysl 4.0 na vlastní kůži,“ lákali zakládající členové Národního centra Průmyslu 4.0 a partneři Testbedu pro Průmysl 4.0 studenty, novináře i malé a střední podniky v pondělí 29. ledna 2018 na dni otevřených dveří v Dejvicích. Testbed pro Průmysl 4.0 slouží jako experimentální laboratoř pro testování inovativních řešení  a procesů pro digitalizaci výroby před uvedením do praxe. Malé a střední podniky si zde  mohou ověřovat postupy Průmyslu 4.0, aby se mohly připravit a naplánovat jejich zavedení do své reálné průmyslové výroby. Jedním z hlavním partnerů Testbedu je společnost Siemens. Firmám, které chtějí objevit svět digitalizace, poskytují technologie Siemens tu nejlepší podporu.