Průmysl strana 14

Čistý vzduch pro tunel Blanka

Tunelový komplex Blanka pomáhá řidičům výrazně si zkrátit  cestu středem hlavního města Prahy . Jedná se o  nejdelší tunel v České republice a  nejdelší městský tunel v Evropě.  Tvoří ho tři  na sebe navazující tunelové úseky: Brusnický, Dejvický a Bubenečský. Denně tudy projedou desetitisíce aut, za měsíc průměrně dva miliony. To už je pořádná porce spalin, které musí z tunelů odvádět účinná a spolehlivá vzduchotechnika. Generálním dodavatelem ventilátorů byla společnost ZVVZ MACHINERY, bezpečnost provozu zajistila společnost ELTODO. Obě si za partnera vybraly Siemens.

Vznik ČSR znamenal i novou éru technického rozvoje

Letošní rok se nese ve znamení „osmičkových“ výročí. Tím nejvýznamnějším z nich je výročí 100 let od vzniku Československé republiky. O té se traduje, že na konci 20. let minulého století patřila k průmyslově nejvyspělejším zemím světa.

Partnerství více než virtuální

Mladá česká firma Factorio Solutions má s vytvářením a zprovozňováním digitálních dvojčat strojních zařízení na platformě Siemens bohaté zkušenosti. Ač vznikla z malého start-upu, dnes úzce spolupracuje s prvním českým Testbedem pro Průmysl 4.0 v rámci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Zde také zrealizovali první bezhardwarové virtuální zprovoznění digitálního dvojčete stroje, které dokáže ušetřit až třetinu času při skutečném oživování stroje nebo výrobní linky.

Big data šetří energii

Jak během krátké doby snížit spotřebu energie o 15 %? Ve španělské společnosti Gestamp, která působí v automobilovém průmyslu, k tomu využili cloudovou platformu MindSphere. Originální aplikace, vyvinutá ve spolupráci se společností Siemens, přiblížila firmu k trvale udržitelnému modelu síťově propojených výrobních závodů podle konceptu Průmysl 4.0.

Appsolutní výkonnost

Platforma MindSphere společnosti Siemens umožňuje každému uživateli vyvíjet a sdílet aplikace ušité přesně na míru podle jeho potřeb. Společnost Heller, německý výrobce obráběcích strojů, vyvinul svou vlastní aplikaci pro monitorování stavu strojů, která pomáhá zákazníkům snižovat náklady a vyrábět efektivněji. Díky začlenění digitálních služeb se dramaticky snižují náklady na údržbu, opravu a výrobu. Zároveň s tím Heller vytváří pro sebe i své zákazníky nové obchodní příležitosti.

Jak zvládnout půl milionu litrů mléka

Společnost Madeta patří mezi přední tuzemské výrobce mléčných produktů. Ve svém největším areálu v Plané nad Lužnicí zahájila před rokem novou éru řízení výrobních procesů, když kontrolu nad příjmem mléka svěřila systému Simatic PCS 7 od společnosti Siemens. Ten díky speciální funkční sadě nástrojů pro mlékárny usnadňuje řízení i vykonávání všech standardních procesů. A protože se osvědčil, rozšíří se brzy jeho působení i na další navazující provozy a do budoucna vytvoří integrovaný celopodnikový systém ovládaný z jednoho centrálního místa.

Aditivní výroba mění způsob, jakým se výrobky navrhují a vyrábějí. Generativní design umožňuje konstruktérům vytvářet zcela nové komponenty, které lze vyrobit pouze pomocí 3D tisku.

Budoucnost je v simulacích

Jak se dá nejlépe využít doba, ve které se technologie rozvíjejí čím dál rychlejším tempem a celým trhem zmítají neustále se měnící trendy a stále další novinky? Podle společnosti Siemens PLM Software je to čas vhodný k využití těchto výkyvů a na první pohled rušivých vlivů k pokroku v inovacích, které v důsledku přinesou i významný zisk.

Zaměstnanost 4.0

Dnešní převratná doba, jejímž hlavním znakem je přesun nejen práce, ale i podstatné části lidského života do virtuálního kybernetického prostoru, mění od základů nejen samotnou průmyslovou výrobu, ale i řízení lidských zdrojů. Jiné je dnes úplně vše: od způsobu, jakým se nová zaměstnanci hledají, přes požadavky, jaké jsou na ně kladeny, až po samotný způsob jejich práce. A vývoj se v tomto směru nezastavil. A za pár let bude vše ještě úplně jinak.

Virtuální zprovoznění - budoucnost průmyslu

Trendy ve výrobním průmyslu jsou jasné: zrychlení vývoje novinek, co nejrychlejší zahájení výroby, růst flexibility a variability výroby, snižování nákladů, a to vše za současného zvyšování kvality. Z toho plynou šibeniční termíny pro inženýrské a technologické firmy, obrovský stres a nulová tolerance chyb při oživování strojů. S tímto se umí dobře vypořádat ve společnosti BenThor automation. Čas, peníze i nervy všech zúčastněných tu šetří díky virtuálnímu zprovoznění digitálních dvojčat strojů a výrobních linek. K tomu používají softwary TIA Portal, PLC Sim Advanced, Process Simulate a Process Designer od Siemens. Uvědomili si totiž, že ve virtuálním zprovoznění je budoucnost celého výrobního průmyslu a brzy se stane standardem.

Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu

Společnost Siemens se po 60. představila na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně. Pod mottem "Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu" ukázala, jak s  využitím vhodných softwarových nástrojů efektivně navrhovat, provozovat i spravovat strojní zařízení.  V expozici předvedla  hned dva různé stroje s jejich virtuálními dvojníky, ale i opravdové křídlo vozu Bugatti Chiron vyrobené aditivní technologií.

Budou mít stroje intuici jako lidé?

Schopnost učit se je hlavním předpokladem k dosažení autonomie. Proto začali výzkumníci ze společnosti Siemens pracovat na vývoji znalostních sítí založených na simulaci činnosti neuronů a jejich synapsí během učení. Tyto sítě lze využít k zobecnění informací prostřednictvím identifikace asociací mezi výjimečně komplexními prostředími, jako je například veřejně přístupný internet a vnitropodnikový informační systém. Vzato do důsledků, vypadá to, že tato technologie má potenciál napodobit to, co lidé nazývají intuicí.