Průmysl strana 13

LOKOMOTIVOU NA MĚSÍC

Moderní elektrické lokomotivy Siemens Vectron nejezdí jenom o Vánocích a v Česku, naopak! Současná flotilla zahrnuje 750 závazně prodaných Vectronů, jejichž majiteli je 40 zákazníků z různých evropských zemí. Celkově již tyto spolehlivé lokomotivy najely více než 160 milionů kilometrů – to je jako 200 x na Měsíc a zpět. O tom, jak to Vectronu sluší v barvách ČD Cargo, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Velké průmyslové společnosti jsou pro trvale udržitelný rozvoj klíčové

Nadnárodní průmyslové koncerny určují nejen technologický vývoj a míru ekonomické prosperity, ale mají i značný společensko-ekologický dopad. Jakým způsobem tyto koncerny mohou přispívat k uskutečňování úkolu trvale udržitelného rozvoje, jsme se zeptali Michala Broži z Informačního centra OSN v Praze.

Vědomí odpovědnosti k dnešku i k budoucím generacím

„Úspěšná a společnosti prospěšná je taková firma, které záleží nejen na tom, jak ekonomicky prosperuje, ale také na tom, jak přispívá společnosti, ve které působí,“ říká generální ředitel společnosti Siemens ČR Eduard Palíšek. Firma, v jejím čele stojí, jde v tomto ohledu příkladem a svými různorodými aktivitami potvrzuje platnost jeho slov snad každodenně.

Obaly na míru

Balicí stroje firmy Sollas balí luxusní zboží do ochranné fólie. Seznam zákazníků nizozemského obalového specialisty, jenž sídlí ve Wormeru nedaleko Amsterdamu, představuje přehled luxusních značek kosmetického, potravinářského a tabákového průmyslu. Stroje Sollas opatřují nádherné krabičky na parfémy a tělová mléka lesklou fólií a neprodyšně zachycují vzácné aroma čajů a doutníků. Balicí stroje proto musí splňovat ta nejpřísnější kritéria kvality, rychlosti a flexibility. Aby dostál všem nárokům, vyvinul nizozemský obalový specialista společně s firmou Siemens moderní řešení pro pohony, které kombinuje sofistikované řízení pohybu s co nejjednodušším provozem.

Výroba světlometů do značkových vozů

    Software vyvíjený společností Siemens slouží nejen k návrhu koncových produktů, ale pomáhá i při optimalizaci pracovních podmínek ve výrobě. S pomocí softwaru Tecnomatix Jack vzniklo ve společnosti Automotive Lighting ergonomické standardizované pracoviště, které umožňuje dosahovat vyšší produktivity a efektivity práce. 

Odolná sázka na budoucnost

Ať už máte jakýkoliv názor na budoucnost zemského klimatu (případně velmi rozumně pevný názor nemáte), asi budete souhlasit s tím, že debaty kolem tohoto tématu jsou samy o sobě pozitivní: lidé by o budoucnosti měli přemýšlet.

Čistý vzduch pro tunel Blanka

Tunelový komplex Blanka pomáhá řidičům výrazně si zkrátit  cestu středem hlavního města Prahy . Jedná se o  nejdelší tunel v České republice a  nejdelší městský tunel v Evropě.  Tvoří ho tři  na sebe navazující tunelové úseky: Brusnický, Dejvický a Bubenečský. Denně tudy projedou desetitisíce aut, za měsíc průměrně dva miliony. To už je pořádná porce spalin, které musí z tunelů odvádět účinná a spolehlivá vzduchotechnika. Generálním dodavatelem ventilátorů byla společnost ZVVZ MACHINERY, bezpečnost provozu zajistila společnost ELTODO. Obě si za partnera vybraly Siemens.

Vznik ČSR znamenal i novou éru technického rozvoje

Letošní rok se nese ve znamení „osmičkových“ výročí. Tím nejvýznamnějším z nich je výročí 100 let od vzniku Československé republiky. O té se traduje, že na konci 20. let minulého století patřila k průmyslově nejvyspělejším zemím světa.

Partnerství více než virtuální

Mladá česká firma Factorio Solutions má s vytvářením a zprovozňováním digitálních dvojčat strojních zařízení na platformě Siemens bohaté zkušenosti. Ač vznikla z malého start-upu, dnes úzce spolupracuje s prvním českým Testbedem pro Průmysl 4.0 v rámci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Zde také zrealizovali první bezhardwarové virtuální zprovoznění digitálního dvojčete stroje, které dokáže ušetřit až třetinu času při skutečném oživování stroje nebo výrobní linky.

Big data šetří energii

Jak během krátké doby snížit spotřebu energie o 15 %? Ve španělské společnosti Gestamp, která působí v automobilovém průmyslu, k tomu využili cloudovou platformu MindSphere. Originální aplikace, vyvinutá ve spolupráci se společností Siemens, přiblížila firmu k trvale udržitelnému modelu síťově propojených výrobních závodů podle konceptu Průmysl 4.0.