Průmysl strana 12

Čistá voda do Vltavy

Ústřední čistírna odpadních vod Praha je největší zařízení na čištění vody v Česku. Čistí 96 procent odpadních vod, které vzniknou na území hlavního města. Loni v září byla po patnácti letech příprav spuštěna do zkušebního provozu Nová vodní linka, která čištění výrazně zkvalitnila a posílila kapacitu stávající čistírny. Celou technologii řídí DCS systém Simatic PCS 7 od společnosti Siemens a téměř dvě stovky prvků procesní instrumentace značky Siemens hlídají správný průběh složitého procesu čištění, který úspěšně implementovala firma SIDAT, Solution partner společnosti Siemens.

Kdo nepadá, nezrychluje?

Díky českému Siemensu vzniká výjimečný technologický projekt. Již brzy se po evropských závodních okruzích začne prohánět motorka se senzory napojenými na MindSphere, otevřený operační systém a cloudové řešení pro průmyslový internet věcí společnosti Siemens. Sběr a následná analýza dat i jejich vizualizace poslouží nejen ke zlepšení jízdních vlastností stroje, ale také ke zdokonalení řidičského umu jezdce.

Doprava na dvou kolech

Ovzduší znečištěné výfukovými plyny je stinnou stránkou všech větších měst a má na lidské zdraví podobné účinky jako cigaretový kouř. Podle analýzy Světové zdravotnické organizace umře celosvětově každý rok 6,5 milionu lidí právě na následky kvality vzduchu. Pokud žijete například v našem hlavním městě, během roku do sebe dostanete takové množství škodlivých látek, jako byste vykouřili jednu cigaretu denně.

Plameny na střeše auta nejsou oheň, ale věrná napodobenina blesku. Dokazují, že součástkám tohoto elektromobilu rázové napětí blesku neublíží, ale současně mají vytvořit reklamní poselství: tento elektromobil se nabíjí téměř tak rychle jako blesk.

Umělý blesk osvětluje nový elektromobil

Do střechy elektromobilu bijí blesky – přesněji jejich napodobeniny. Jsme v hale testovací laboratoře Siemensu v Berlíně. Elektrické výboje zde dosahují hodnoty až tří milionů voltů. Na střeše auta vytvářejí působivě tančící ohnivé plameny. Jejich světlo ozařuje celou halu a doprovází je pulzující praskání. Autu se podle očekávání nic nestane.

Kdo vládne světu internetu věcí?

Každoročně zveřejňovaný IoT ONE 500 Index představuje společnosti, které mají největší vliv na ekosystém internetu věcí (IoT). Sestavuje jej americká analytická společnost IoT ONE na základě hodnocení více než 2 000 poskytovatelů řešení IoT.

Kybernetická bezpečnost: jedno z nejdůležitějších témat současnosti

Základem budoucího úspěchu a prosperity je důvěra lidí v pokračující digitalizaci. Tu ale nelze získat, aniž jim bude zajištěna ochrana dat a síťových systémů na nejvyšší úrovni, jakou dovoluje aktuální stav vývoje technologií. Společnost Siemens zformulovala 10 zásad, které by měly zvýšit bezpečnost digitálního světa, v tzv. Chartě důvěry (Charter of trust).

Koktejly na večírcích míchá Simatic

Markus Settele a Paul Haggenmüller, dvojice vynálezců z německého Allgäu, přišli s originálním vynálezem – mobilním automatem na přípravu koktejlů. Toto plně automatické zařízení pojmenovali „koktejlofant“. Automat může směle konkurovat i tomu nejzručnějšímu barmanovi – během pouhých pěti sekund dokáže namíchat koktejly ze 17 ingrediencí a za jeden den zvládne obsloužit čtyři tisíce hostů. Přesné dodržení receptury při přípravě každého koktejlu zajišťuje řídicí systém Simatic z portfolia společnosti Siemens.

Kontejnerová přeprava v rukách digitalizace

Už takřka 50 let je nákladní kontejner standardizovanou přepravní jednotkou, která se až do dnešních dní drží na prvním místě při volbě přepravy jakéhokoli zboží. Klasickými 20 stopovými kontejnery je přepravováno přibližně 95 % všech světových produktů, od smartphonů až po auta. Na světě se právě teď nachází více než 17 milionů takovýchto přepravních kontejnerů, z nichž 6 milionů je aktuálně v pohybu – na nákladních automobilech, vlacích a převážně lodích.

Jak inovují značky, které zná celý svět?

150milionkrát za den si někdo na světě koupí produkt společnosti Unilever. Její nabídka zahrnuje rozmanité spektrum oblíbených značek, jako je například Lipton, Knorr, Dove nebo Hellmann’s, které jistě najdete i ve vaší domácnosti. Široké portfolio výrobků se ale neobejde bez pravidelných inovací, které společnosti Unilever pomáhají k udržení konkurenceschopnosti. Na jejím úspěchu má podíl i řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Kontextová revoluce

Umělá inteligence se dostala do bodu, kdy může být nastavena tak, aby spustila další vlnu technologického průlomu. Techniky hlubokého učení, na kterých to celé stojí, jsou ale silně omezeny vlastní neschopností poskytnout kontext. Tyto mezery vyplňují tzv. znalostní grafy, čili grafické znázornění vztahů. Výsledkem může být svět nových aplikací.