Průmysl strana 11

Čistá planeta pro všechny

Minimální znečištění ovzduší v USA, Kanada jako supervelmoc poháněná jen zelenou energií, bezemisní Británie či klimaticky neutrální Německo. Vize jednotlivých států, které mají být naplněny do roku 2050 spojuje jeden a ten samý problém – klimatická změna. Města, a dokonce i celé státy mohou být digitalizované, automatizované, s chytrými lavičkami, zastávkami i odpadkovými koši, e-governmentem a sdílenými daty, ale to nejdůlěžitější ještě stále visí ve vzduchu. Zdravé ovzduší jdoucí ruku v ruce s bezemisní budoucností je to, co aktuálně trápí většinu měst i států po celém světě. Jak vyzrát nad klimatickou změnou? A jsou cíle do roku 2050 vůbec reálné?

Továrny budoucnosti: továrny na informace

Výrobní centra budoucnosti nebudou produkovat jen výrobky, ale také nevyčerpatelný proud informací, ze kterého budou současně i těžit. Jejich základem bude samoorganizující se internet věcí, založený na umělé inteligenci, který bude holistický a pružný, a díky němu budou pracovníci – lidé i jejich robotičtí asistenti – schopni optimalizovat toky materiálů a energie v rámci aditivních i subtraktivních výrobních systémů.

Internet věcí s MindSphere

Snížení nákladů, optimalizace výroby, individualizace procesů: díky svému operačnímu systému MindSphere je technologický koncern Siemens společností stojící v čele digitální transformace. Komplexní analýza dat umožňuje vytvářet nové aplikace nebo dokonce celé obchodní modely. Takto funguje chytrý ekosystém.

Jak nejlépe využít „modré zlato“

Dnešní vodohospodářský průmysl se potýká s celou řadou náročných úkolů: stárnutí infrastruktury, růst provozních nákladů, zpřísňování legislativy a úbytek kvalitních zdrojů pitné vody. Roste tak i nutnost zlepšit a zefektivnit veškeré procesy, které ve vodárenství probíhají. Řešení přináší digitalizace, která zároveň umožňuje optimalizovat vodovodní a kanalizační infrastrukturu, zvýšit ekonomickou efektivitu provozu a jeho bezpečnost. Společnost Siemens nabízí speciálně pro vodárenský průmysl komplexní a pokročilá řešení pro automatizaci a digitalizaci celého hodnotového řetězce a celého životního cyklu závodu.

Inteligentní řízení výroby čokolády

Výroba čokolády má svá pevně daná pravidla a jejich sebemenší porušení může skončit znehodnocením celé šarže. Každý technologický krok i stupeň Celsia zde hrají roli. Přerušení výroby nepřichází do úvahy. Ve společnosti Nestlé v Olomouci proto při modernizaci rozřazovacího dopravníku, který optimalizuje tok čokoládových výrobků k balicím linkám, záleželo na každém detailu. Kompletní zakázku dodala společnost Siemens.

Siemens otevřel v Praze nové kompetenční centrum

Společnost Siemens na konci ledna v České republice oficiálně otevřela své další kompetenční centrum – Aplikační centrum pro výrobní stroje. Nachází se v centrále Siemens Česká republika v Praze–Stodůlkách a mělo by se soustředit na vývoj v oblastech umělé inteligence, edge computing a machine learning a tzv. internetu věcí.

Siemens vede v počtu patentových přihlášek v Evropě

Siemens loni podal u Evropského patentového úřadu nejvyšší počet patentových žádostí a postoupil tak na první místo mezi firmami v Evropě. S celkovým množstvím 2 493 přihlášek odsunul na druhou pozici vítěze roku 2017 Huawei, za nímž následovaly společnosti Samsung a LG. Předloni se Siemens umístil na druhé příčce. Jedničkou v Evropě byl naposledy v roce 2011. Více než 25 procent patentů bylo registrováno v kategorii Průmysl 4.0 a digitalizace, kde Siemens předložil výrazně více přihlášek v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví než v předchozím roce. Významný nárůst společnost zaznamenala i v segmentu umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti.

Čistá voda do Vltavy

Ústřední čistírna odpadních vod Praha je největší zařízení na čištění vody v Česku. Čistí 96 procent odpadních vod, které vzniknou na území hlavního města. Loni v září byla po patnácti letech příprav spuštěna do zkušebního provozu Nová vodní linka, která čištění výrazně zkvalitnila a posílila kapacitu stávající čistírny. Celou technologii řídí DCS systém Simatic PCS 7 od společnosti Siemens a téměř dvě stovky prvků procesní instrumentace značky Siemens hlídají správný průběh složitého procesu čištění, který úspěšně implementovala firma SIDAT, Solution partner společnosti Siemens.

Kdo nepadá, nezrychluje?

Díky českému Siemensu vzniká výjimečný technologický projekt. Již brzy se po evropských závodních okruzích začne prohánět motorka se senzory napojenými na MindSphere, otevřený operační systém a cloudové řešení pro průmyslový internet věcí společnosti Siemens. Sběr a následná analýza dat i jejich vizualizace poslouží nejen ke zlepšení jízdních vlastností stroje, ale také ke zdokonalení řidičského umu jezdce.

Doprava na dvou kolech

Ovzduší znečištěné výfukovými plyny je stinnou stránkou všech větších měst a má na lidské zdraví podobné účinky jako cigaretový kouř. Podle analýzy Světové zdravotnické organizace umře celosvětově každý rok 6,5 milionu lidí právě na následky kvality vzduchu. Pokud žijete například v našem hlavním městě, během roku do sebe dostanete takové množství škodlivých látek, jako byste vykouřili jednu cigaretu denně.

Plameny na střeše auta nejsou oheň, ale věrná napodobenina blesku. Dokazují, že součástkám tohoto elektromobilu rázové napětí blesku neublíží, ale současně mají vytvořit reklamní poselství: tento elektromobil se nabíjí téměř tak rychle jako blesk.

Umělý blesk osvětluje nový elektromobil

Do střechy elektromobilu bijí blesky – přesněji jejich napodobeniny. Jsme v hale testovací laboratoře Siemensu v Berlíně. Elektrické výboje zde dosahují hodnoty až tří milionů voltů. Na střeše auta vytvářejí působivě tančící ohnivé plameny. Jejich světlo ozařuje celou halu a doprovází je pulzující praskání. Autu se podle očekávání nic nestane.