Průmysl strana 11

Siemens na veletrhu MSV 2019

Tvoříme digitální budoucnost průmyslu, přijďte se přesvědčit! Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se letos koná již po jednašedesáté. Stejně dlouho na něm vystavuje i společnost Siemens. Naše expozice novinek a řešení již tradičně ukazuje směr dalšího vývoje nejen v oboru obráběcích strojů a průmyslové automatizace, ale především průmyslové digitalizace. Navštivte nás na MSV ve dnech 7. – 11. října 2019 v Brně, pavilon P, stánek 16!    Letos vám pod hlavním mottem „Tvoříme digitální budoucnost průmyslu“ představíme dosavadní výsledky digitalizace a její přínos pro efektivní fungování strojů i závodů na příkladu čtyř předních tuzemských výrobců strojů a dvou výrobních závodů Siemens v České republice. Těšit se můžete na řadu reálných ukázek digitalizace z praxe, a to jak pro výrobce strojů, tak koncových výrobků,…

Díky českým výzkumníkům lze nyní dosahovat dříve nemyslitelných vlastností povrchů

V letošním, 21. ročníku prestižní vědecké soutěže Cena Wernera von Siemense zvítězil v kategorii nejvýznamnější výsledek základního výzkumu tým Ing. Radka Mušálka, Ph.D., z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, který vyvinul novou technologii plazmového nástřiku z kapalin. Tato technologie umožňuje připravovat zcela nové typy ochranných vrstev a má značný potenciál najít uplatnění v řadě průmyslových odvětví. O detailech oceněné technologie jsme hovořili právě s Radkem Mušálkem.

Jedna technologie, bezpočet možností

Během posledních let se aditivní výroba vyvinula do podoby nezávislé výrobní strategie, která umožňuje vytvářet zcela nové typy komponent a struktur v malých výrobních sériích i v plně customizovaných prototypových variantách.

Jak se tiskne budoucnost

3D tisk nebo, chcete-li, aditivní výroba či rapid prototyping je způsob výroby známý již od 80. let. Na rozdíl od subtraktivních technologií, které jsou založeny na odebírání materiálu, je jeho základem postupná výstavba požadovaného tvaru tzv. vrstva po vrstvě.

Čistá planeta pro všechny

Minimální znečištění ovzduší v USA, Kanada jako supervelmoc poháněná jen zelenou energií, bezemisní Británie či klimaticky neutrální Německo. Vize jednotlivých států, které mají být naplněny do roku 2050 spojuje jeden a ten samý problém – klimatická změna. Města, a dokonce i celé státy mohou být digitalizované, automatizované, s chytrými lavičkami, zastávkami i odpadkovými koši, e-governmentem a sdílenými daty, ale to nejdůlěžitější ještě stále visí ve vzduchu. Zdravé ovzduší jdoucí ruku v ruce s bezemisní budoucností je to, co aktuálně trápí většinu měst i států po celém světě. Jak vyzrát nad klimatickou změnou? A jsou cíle do roku 2050 vůbec reálné?

Továrny budoucnosti: továrny na informace

Výrobní centra budoucnosti nebudou produkovat jen výrobky, ale také nevyčerpatelný proud informací, ze kterého budou současně i těžit. Jejich základem bude samoorganizující se internet věcí, založený na umělé inteligenci, který bude holistický a pružný, a díky němu budou pracovníci – lidé i jejich robotičtí asistenti – schopni optimalizovat toky materiálů a energie v rámci aditivních i subtraktivních výrobních systémů.

Internet věcí s MindSphere

Snížení nákladů, optimalizace výroby, individualizace procesů: díky svému operačnímu systému MindSphere je technologický koncern Siemens společností stojící v čele digitální transformace. Komplexní analýza dat umožňuje vytvářet nové aplikace nebo dokonce celé obchodní modely. Takto funguje chytrý ekosystém.

Jak nejlépe využít „modré zlato“

Dnešní vodohospodářský průmysl se potýká s celou řadou náročných úkolů: stárnutí infrastruktury, růst provozních nákladů, zpřísňování legislativy a úbytek kvalitních zdrojů pitné vody. Roste tak i nutnost zlepšit a zefektivnit veškeré procesy, které ve vodárenství probíhají. Řešení přináší digitalizace, která zároveň umožňuje optimalizovat vodovodní a kanalizační infrastrukturu, zvýšit ekonomickou efektivitu provozu a jeho bezpečnost. Společnost Siemens nabízí speciálně pro vodárenský průmysl komplexní a pokročilá řešení pro automatizaci a digitalizaci celého hodnotového řetězce a celého životního cyklu závodu.

Inteligentní řízení výroby čokolády

Výroba čokolády má svá pevně daná pravidla a jejich sebemenší porušení může skončit znehodnocením celé šarže. Každý technologický krok i stupeň Celsia zde hrají roli. Přerušení výroby nepřichází do úvahy. Ve společnosti Nestlé v Olomouci proto při modernizaci rozřazovacího dopravníku, který optimalizuje tok čokoládových výrobků k balicím linkám, záleželo na každém detailu. Kompletní zakázku dodala společnost Siemens.

Siemens otevřel v Praze nové kompetenční centrum

Společnost Siemens na konci ledna v České republice oficiálně otevřela své další kompetenční centrum – Aplikační centrum pro výrobní stroje. Nachází se v centrále Siemens Česká republika v Praze–Stodůlkách a mělo by se soustředit na vývoj v oblastech umělé inteligence, edge computing a machine learning a tzv. internetu věcí.

Siemens vede v počtu patentových přihlášek v Evropě

Siemens loni podal u Evropského patentového úřadu nejvyšší počet patentových žádostí a postoupil tak na první místo mezi firmami v Evropě. S celkovým množstvím 2 493 přihlášek odsunul na druhou pozici vítěze roku 2017 Huawei, za nímž následovaly společnosti Samsung a LG. Předloni se Siemens umístil na druhé příčce. Jedničkou v Evropě byl naposledy v roce 2011. Více než 25 procent patentů bylo registrováno v kategorii Průmysl 4.0 a digitalizace, kde Siemens předložil výrazně více přihlášek v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví než v předchozím roce. Významný nárůst společnost zaznamenala i v segmentu umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti.