Průmysl strana 10

V boji s koronavirem 3D tisk ukazuje své přednosti

Společnost Siemens se zapojila do projektu iniciovaného Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) a v závodě Siemens Elektromotory Mohelnice vyrábí na speciální 3D tiskárně respirační polomasky a jejich části, které chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2. Tyto polomasky, kterých lze v Mohelnici denně vyrobit více než 40, mají certifikaci podle normy EN 140:1999 a dosahují tak stejného, resp. Vyššího stupně ochrany než respirátor filtrační třídy FFP3. Projekt ochranné polomasky je prvním tzv. use case pro ověření konceptu distribuované výroby.

Cena Wernera von Siemense letos opět lámala rekordy

„Každoroční udělování Cen Wernera von Siemense je svátkem vědy bez pevného data,“ řekl v úvodu slavnostního vyhlášení Eduard Palíšek – generální ředitel Siemens Česká republika. V letošním, dvaadvacátém ročníku soutěže měly odborné komise opravdu nelehký úkol: vyhodnotit rekordní počet 833 přihlášek.

Je vaše firma připravena na transformaci?

Jak Siemens pomáhá svým zákazníkům v novém normálu? Bez digitalizace to nepůjde! Dnes je zcela zřejmé, že globální krize způsobená pandemií viru COVID-19 má nevyhnutelné dopady pro většinu firem, proto i průmysl se musí přizpůsobit. Jeho digitalizace, která je důležitější než kdy jindy, může být klíčem k úspěchu. Možnosti, které digitalizace přináší, mohou současné krizi a průmyslovým firmám nejen pomoci překonat současný stav, ale také ukázat nové obchodní příležitosti. A jak společnost Siemens reaguje na aktuální situaci trhu?

Digitalizací k provozní dokonalosti

Digitalizace je hlavním faktorem pro konkurenceschopnost a růst všech výrobních podniků napříč všemi průmyslovými odvětvími. Důraz na modernizaci a optimalizaci výrobních procesů, zvyšování efektivity, flexibility a kvality a snižování energetické náročnosti výroby byl kladen již před nástupem Průmyslu 4.0. I když je digitalizace tématem vysokého zájmu, je stále ve fázi vývoje. Dva základní přístupy firem Existují dva základní přístupy firem. První skupina disponuje ERP produkty a jeví rysy digitálního podniku. Digitalizace jde od úrovně ERP funkcionality přes MES/MOM systémy se snahou propojit vrstvu automatizace. Využívají se zde další řešení pro integraci s výrobními linkami, stroji a roboty. Tato vize budoucnosti tzv. „digitálního ERP podniku“, je založena na tzv. digitálním jádru, tj. databázi jež je schopna zpracovávat všechny podnikové informace v reálném čase pro veškeré…

Stroj času se chystá do vesmíru

Čeká se od něj, že zachytí záření, které k nám letí z nejranějšího období po velkém třesku, a přinese tak – i díky softwaru společnosti Siemens – astronomům informace o objektech z doby hned po vzniku vesmíru. K němu podle dnešních znalostí došlo před 13,82 miliardy let.

Blockchain pro IoT: to nejlepší z obou světů

Do nedávna bylo velmi těžké sbírat v průmyslovém prostředí data a přenášet je do blockchainu. Dnes, zdá se, je většina těchto problémů již vyřešena. Prudký rozvoj technologie blockchainu v průmyslu umožnil především rozvoj průmyslové internetové sítě, včetně internetu věcí (IoT) a cloud computingu. Když se začalo celkem nedávno hovořit o možnosti vzájemné kombinace IoT s blockchainem v průmyslovém prostředí, jen málokdo si uvědomoval, jak velký potenciál toto spojení má. Dnes se ukazuje, že dodavatelské řetězce v potravinářském a nápojovém průmyslu bez nadsázky doslova revolucionizuje. Jak blockchain vlastně funguje? Základem této technologie je decentralizovaná počítačová síť, to znamená taková, která nemá žádný centrální server. Tato decentralizovaná síť spravuje distribuovanou databázi dat. Tato databáze de facto existuje v…

Otevřená platforma pro IoT jako služba

MindSphere je cloudový operační systém pro průmyslový internet věcí od společnosti Siemens, který propojuje fyzické objekty s digitálním světem. Platforma MindSphere je nabízena jako otevřená služba (PaaS) – otevřený partnerský ekosystém umožňující vývoj nových aplikací, které jsou průběžně dodávány na trh. Zákazníci si tak mohou sami vytvářet a využívat aplikace podle vlastní potřeby, aniž by si sami museli složitě budovat vlastní infrastrukturu nebo se vypořádávat se spoustou složitých softwarových balíků.

Cloud a analýza se stěhuji na novou adresu: na okraj sítě

Cílem Průmyslu 4.0 je vylepšit efektivitu a produktivitu v průmyslové automatizaci aplikováním principů informačních technologií. Výsledkem je obrovské množství dat, která mohou znamenat potenciální obchodní příležitosti pro výrobce. Problémem ale je, že posílání všech těchto dat do a z cloudu je velmi časově náročné, drahé a vysoce nepraktické.

Když se z kukuřice vyrábí oblečení

Polyamid je základním materiálem pro výrobu celé řady předmětů každodenní potřeby – od oblečení a obuvi až po automobilové komponenty. Společnost Cathay Industrial Biotech Ltd. dnes ve své digitální továrně v Číně vyrábí tento oblíbený materiál z obnovitelných zdrojů – z biomasy.

Internet věcí v kostce

IoT je síť fyzických věcí vybavených elektronikou, softwarem, čidly a síťovou konektivitou, díky které se tato zařízení mohou vzájemně propojit a vyměňovat si data – vzájemně komunikovat. IoT je nepochybně jedním z hlavních aktérů aktuálně probíhající rozsáhlé digitální transformace.

Průmyslová 5G není jen další mobilní síť

Dnes je většina strojů v továrnách stále ještě připojena pomocí kabelů. To se ale již brzy zásadně změní díky novému komunikačnímu standardu 5G, který bude v Německu plošně zaveden do roku 2020.