O bavorském městečku Wunsiedel nedaleko českých hranic se hovoří jako o místě, kde probíhá revoluce v energetice. Muž, který ji přímo řídí, si to však nemyslí.
Desetitisícové okresní město Wunsiedel leží v zemědělské oblasti pahorkatiny Fichtelgebirge, která pod názvem Smrčiny přechází na Chebsko. Do Chebu dojedete z Wunsiedelu autem za půlhodinku. Marco Krasser, současný výkonný ředitel, nastoupil do zdejší energetické společnosti SWW v roce 1998 jako operační inženýr. V té době právě začala deregulace energetického trhu v Německu. A brzy začalo být jasné i to, že SWW bude muset opustit svůj zaběhnutý obchodní model – tedy přímý prodej elektřiny a plynu – a dát se do vytváření propracovaného systému stabilního, a přitom ekonomicky smysluplného zajištění energetických služeb vycházejícího z místních potřeb i místních možností.
Přechod na udržitelné zdroje
Ve spolupráci energetické společnosti, radnice a místních firem se začala rodit nová podoba energetického zásobování. Nejdříve vznikla první solární elektrárna o výkonu 80 kW, brzy poté se do energetického mixu zapojil vítr a biomasa. Podle současného plánu mají do roku 2030 zajistit všechny energetické potřeby města jen udržitelné zdroje. Společnost SWW proto už postavila několik větrných farem, velký solární park i několik spaloven biomasy. V blízké budoucnosti plánuje vybudovat i závod typu „power-to-gas“ (P2G), v němž se díky přebytečné elektřině získává z vody elektrolýzou vodík, který se pak použije jako palivo.Jako technologický partner projektu byl vybrán Siemens. V roce 2016 firma SWW za svůj inovativní přístup získala cenu německých energetických společností.
Skladování energie v peletách i bateriích
Pahorkatina Smrčiny ve tvaru koňské podkovy, kde je vyhlášen přírodní park, představuje pro Wunsiedel izolaci, která si vyžaduje jistou energetickou soběstačnost. Je tu ovšem také dostatek volného místa pro umístění „zelených“ elektráren. Jeden kogenerační závod spalující biomasu stojí ve vesnici Holenbrunn, která je administrativní součástí Wunsiedelu. Pálí zde dřevní odpad z okolních lesů a vytvářejí z něj současně elektřinu a teplo. Zároveň tu vyrábějí vysoce výhřevné pelety z pilin ze sousedního dřevozpracujícího závodu. Díky tomu má provoz celoroční zásobování trvale udržitelným palivem. Využívají zde odpadní teplo z výroby elektřiny, které zrovna nikdo nepotřebuje, a to si vlastně skladují v peletách. Na skladování energie však ve Wunsiedelu nepoužívají jenom pelety. Od Siemens tady mají také akumulační zdroj Siestorage s kapacitou 8,4 MWh, který je momentálně největší, jaký se ve městech používá. Založen je na lithium-iontových bateriích, které poskytují vysoký výkon a zvládají velký počet cyklů nabíjení a vybíjení. Siestorage v sobě ukládá nadbytečnou elektřinu, aby ji mohl vydat v situaci, kdy se jí nedostává. Tím se řeší problém, který s sebou přinášejí obnovitelné zdroje – časová nevyváženost získávání elektřiny, protože slunce svítí jen ve dne, a ještě ne pokaždé, a vítr také nefouká podle potřeb odběratelů elektřiny. „Skladování energie umožňuje efektivně zapojit do energetického systému všechny obnovitelné zdroje a zajišťuje stabilitu sítě,“ hodnotí soustavu technologický ředitel Siemens Roland Busch.
Elektřinu z tohoto skladovacího systému je možné získat během třiceti sekund, tedy rychleji a ekologičtěji, než by to šlo ze záložní tepelné elektrárny. Dalším na řadě bude propojení veškerého toku energetických dat do operačního systému MindSphere od Siemens, který umožní ještě lepší souhru mezi výrobou a využitím energie v takzvané inteligentní rozvodné síti (smart grid), která ve městě vzniká.
Autonomní energetika
Šéf místní energetické společnosti Marco Krasser zdůrazňuje, že od začátku se odborníci snaží vše dobře vysvětlovat veřejnosti. Začátkem roku 2018 tu dokonce otevřeli Dům budoucí energie, informační středisko, v němž se místní lidé i návštěvníci mohou seznámit s alternativními zdroji energie, které se tu začaly používat. Centrální monitor tady například zobrazuje okamžitou situaci místní distribuční sítě, tedy z jakých zdrojů se energie právě odebírá a kde se spotřebovává. Zájemci z jiných oblastí jsou zvláště vítáni, protože tvůrci zdejšího energetického systému doufají, že jejich poznatky inspirují také jiná města. „Proto jsme se rozhodli pořádat zde každé dva roky Wunsiedelské energetické dny,“ připomíná starosta města Karl Willi Beck. Půjde o konferenci, na níž budou odborníci diskutovat o novinkách ovlivňujících přechod na novou, trvale udržitelnou energetiku. Zdejší snahou je ukázat jim místní energetický systém, který je ekonomicky efektivní, a přitom autonomní, aby mohl v případě havarijní situace fungovat zcela nezávisle na celostátních energetických sítích.