V odštěpném závodě Busbar Trunking Systems společnosti Siemens, s.r.o., v Mohelnici byla spuštěna výroba prvních komerčních objednávek nového přípojnicového systému SIVACON 8PS – typ LI.
Přípojnicové systémy jsou nedílnou součástí moderní infrastruktury. Rodina přípojnicových systemů SIVACON 8PS se v těchto dnech rozrůstá o zcela nový typ – LI. Tento přípojnicový systém vychází ze svého osvědčeného předchůdce LX, má ale celou řadu vylepšených parametrů a novou koncepci spojení dvou dílů, která má zásadní vliv na vyšší spolehlivost provozu. Přípojnicový systém LI je určen k přenosu a rozvodu proudů v rozmezí od 800 A do 6 300 A. Celý soubor přípojnic typu LI je řešen jako kompletní stavebnice rychle sestavitelná i do velmi složitých tras. Všechny prvky jsou modulární, a to včetně dílů pro změnu směru, připojení na rozvaděče SIVACON nebo rozvaděče jiných výrobců či připojení transformátorů a odbočných skříní. Projektant trasy má k dispozici upevňovací prvky, které zjednoduší a zlevní návrh i montáž tras ve vodorovném nebo svislém směru. Celý systém je prostorově nenáročný – kompaktní design a široký sortiment dílů umožňují realizovat rozvody energie i v těsných prostorách a obtížně přístupných místech.
Řešení pro dlouhé trasy
Přípojnice LI představuje, díky promyšlené sendvičové konstrukci zajišťující minimálními úbytky napětí, ideální řešení pro dlouhé rozvodné trasy, tedy například do výrobních hal nebo vícepodlažních budov. Úsporná sendvičová konstrukce zlevňuje návrh a samotnou realizaci rozvodů. Systém je možné trvale zatěžovat na plný výkon až do teploty okolí 40 °C.
Propojení do komunikačního systému
Moderním trendem v oblasti rozvodu elektrické energie v budovách a průmyslových aglomeracích je rozšíření možnosti dálkové komunikace, měření a řízení. Pro optimalizaci dodávek energie je nutná zpětná vazba o spotřebě nejen velkých, ale i drobných spotřebičů připojených na podružné větve. Konstrukce systému LI umožňuje přípojnicové trasy doplnit měřicími a spínacími přístroji, se kterými je možné komunikovat pomocí sběrnice. Takto lze např. regulovat spotřebovaný výkon a respektovat požadavky normy ISO 50001. Výsledkem je zlepšená energetická účinnost napájecího systému celé průmyslové infrastruktury.