Inženýrská firma Blumenbecker Prag, dodavatel robotických pracovišť a Siemens Partner, využívá software Process Simulate od firmy Siemens k navrhování, simulaci a virtuálnímu zprovoznění dodávaných zařízení. Jedním z projektů, kde ho s úspěchem využila, je pracoviště robotického nýtování držáků okapů pro výrobní závod firmy Isola Powertekk.
Ve výrobní hale společnosti Isola Powertekk v Olomouci instalovala firma Blumenbecker Prag robotické pracoviště určené k automatickému nýtování držáků okapů. Pracoviště karuselového typu je plně ovládané robotem KUKA KR6 R900 a provádí se na něm několik specializovaných operací v plně automatizovaném režimu. Vše začíná manipulací a upínáním vstupních polotovarů a automatickým vkládáním plechů. Ke vkládání nýtů se používají pneumatické kleště a válce, zapojen je i vibrační podavač. Samotné nýtování probíhá plně automaticky. Robotické pracoviště dále zajišťuje i nalepení štítku a kontrolu čitelnosti čárového kódu. Poslední operací celého procesu je skládání hotových dílů do bedny. Díky zapojení nejmodernějších technologií trvá odbavení jedné plné bedny o 50 dílech pouhé 4,5 minuty.
Hlavní cíl: spokojený zákazník
Spolupráci s firmou Blumenbecker Prag komentuje Aleš Hodinář, finanční a provozní ředitel firmy Isola Powertekk: „Na trhu je v současnosti hodně dodavatelů robotických pracovišť pro průmysl a není jednoduché vybrat spolehlivého partnera schopného přijít se správným řešením, schopného dodat zařízení včas a poskytovat dlouhodobě spolehlivý servis. Jsem rád, že jsme si pro naše projekty vybrali právě Blumenbecker Prag.“
Modernizace stávajícího pracoviště
Původní stav a současnou podobu modernizovaného pracoviště popisuje Martin Foukal, vedoucí oddělení mechatroniky společnosti Blumenbecker Prag: „Původní pracoviště mělo také karuselovou koncepci, ale bylo řízeno zastaralým PLC a poloha mechanismů se snímala koncovými spínači. Systém byl poruchový, s velkými náklady na údržbu a s častými prostoji. Proto se firma rozhodla pracoviště kompletně zmodernizovat. Firma Blumenbecker zachovala původní karuselovou koncepci pracoviště, ale přidala do ní průmyslový robot KR6, který odstranil namáhavou manuální práci, při níž musela obsluha vyjímat hotové háky přímo ze stroje. Nyní obsluha jen zkontroluje naskládanou krabici v zásobníku, přelepí ji páskou a odloží ji na paletu. Tím se také zjednoduší zajištění bezpečnosti pracovníka, který už nemusí pro háky sahat do stroje.“
Vizualizace a optimalizace pracoviště s Process Simulate
Při návrhu pracoviště použila firma Blumenbecker software Process Simulate od Siemens. Tento software je určen pro návrh a ověřování výrobních zařízení ve 3D prostředí. Umožňuje inženýrským firmám i výrobním organizacím virtuálně simulovat zařízení před jejich reálnou výrobou. Tím zkracuje dobu potřebnou k uvedení do provozu a šetří náklady na případné dodatečné úpravy.
Firma Blumenbecker pracuje s Process Simulate již několik let a je s ním plně spokojena. Jeden z velkých přínosů vidí v tom, že může zákazníkovi předvést koncept nového pracoviště. „Je úžasné, že zákazníkovi můžeme ukázat simulovanou linku ve 3D a v pohybu tak, jak bude vypadat ve skutečnosti,“ říká Martin Foukal. Process Simulate ale není jen nástroj na 3D vizualizaci. Po schválení konceptu umožňuje ověřit takt linky. „Na základě výsledků simulace jsme od začátku věděli, že jsme schopni s námi navrženým řešením splnit požadovanou dobu taktu,“ oceňuje práci s Process Simulate Martin Foukal. „Ale to byl jen první krok. V druhém kroku jsme optimalizovali dráhy robotu. I když to vypadá jako jednoduchá úloha, je třeba zajistit manipulaci s háky i s proklady a vyhnout se kolizím s dalšími částmi stroje. Na to je Process Simulate skvělý nástroj.“
Jednotné prostředí pro různá řešení
Z pohledu firmy Blumenbecker, která pracuje s různými roboty podle požadavků zákazníka, je velkou výhodou softwaru Process Simulate to, že umožňuje simulovat v jednotném prostředí roboty od různých výrobců. Inženýrské firmy mohou v Process Simulate navrhovat a simulovat jak jednodušší pracoviště, tak i vysoce složité robotické výrobní buňky, kde je třeba řešit synchronizaci pohybů několika robotů. Nástroje pro přesnou simulaci pohybu robotů umožňují navrhnout bezkolizní dráhu pro všechny roboty a optimalizovat doby jejich cyklů. „V současné době už v rámci téměř každého nabídkového řízení na realizaci nového projektu pracujeme s Process Simulate. Process Simulate nám umožní už na počátku ověřit, zda jsme schopni se zamýšleným řešením splnit požadavky zákazníka. Někdy to může vést třeba i k tomu, že místo jednoho robotu budeme muset použít dva. Můžeme si také ověřit, zda je na místě pro instalaci robotu dostatek místa.“ V tomto případě pomohl Process Simulate vyřešit problém, jak háky uchopovat. „Ukázalo se totiž, že původně navržené uchopení není realizovatelné vzhledem k velkým tolerancím rozměrů háku. Kdyby se na tento problém přišlo až při realizaci pracoviště, znamenalo by to velké zdržení. Ale i vyhodnocení různých variant uchopování bez Process Simulate, v běžném konstrukčním prostředí ve 2D, by byla práce na týdny.“
Isola Powertekk
Norská společnost Isola Powertekk vyrábí již více než 65 let vysoce kvalitní střešní krytiny, které jsou oblíbené nejen ve Skandinávii, ale i v celé Evropě. Sortiment firmy zahrnuje asfaltové střešní šindele, maloformátové ocelové tašky, bezpečnostní prvky na střechy, podkladní pásy, okapy a nopové fólie pro zelené střechy, parkoviště a chodníky. V České republice má výrobní závody v Olomouci a v Bohdíkově.