Společnost Mondi Štětí oficiálně zahájila investiční projekt ve své historii – EcoFlex. Modernizaci infrastruktury papírenského závodu odstartuje výstavba nového regeneračního kotle, s nímž bude závod energeticky soběstačný, sníží své náklady na energie a také ekologickou stopu. Jedním z dodavatelů v procesu modernizace je i Siemens.
Projekt EcoFlex s předpokládanou výší investic 335 milionů eur, tedy zhruba 8,8 miliardy korun, zahrnuje kromě nového regeneračního kotle přestavbu rozvlákňovacích linek a optimalizaci stávajících papírenských strojů na výrobu obalů. Vedle vyšší udržitelnosti zvýší EcoFlex také výrobní kapacity buničiny. To vše položí základ pro případné další rozvojové projekty, kterými bude firma v budoucnosti reagovat na požadavky zákazníků a měnící se potřeby trhu.
Dvě turbíny pro Mondi
Společnost Siemens v rámci modernizace největší papírny v Česku dodá dvě turbíny z brněnského závodu Industrial Turbomachinery – zákazník je označuje jako TG7 a TG8. První z nich bude ve strojovně instalována na stávajícím základě, zůstanou i generátor a kondenzátor. Tato turbína SST-600 s výkonem 55 MW bude připojena do nové rozvodny R210C (VB1) dále propojené se současnou rozvodnou. Druhou turbínu SST-600 o výkonu 63 MW Siemens dodá včetně příslušenství, generátor zajistí kolegové ze závodu v Erfurtu.
Poklepání základního kamene projektu EcoFlex
Řešení přinese energetickou samostatnost
Obě turbosoustrojí bude možné napojit na nový regenerační kotel, ve kterém papírna ekologicky zpracuje část odpadu z výrobního procesu. Díky tomu, že nově dodané turbíny budou identické, zákazník v případě potřeby na obě použije stejné náhradní díly, což byla mimochodem jedna z mnoha podmínek zakázky. Díky řešení společnosti Siemens bude papírna zcela nezávislá na veřejné elektrické síti a dokonce do ní bude moci nabízet k prodeji zbytkovou energii. Pára, kterou zařízení vyprodukuje, najde uplatnění přímo v procesu výroby papíru. Předpokládá se, že regenerační kotel bude uveden do provozu na konci roku 2018, celá zakázka, v jejímž průběhu bude Siemens využívat služby stávajícího servisního střediska v Mondi, by pak měla být dokončena v září 2019.
Regenerační kotel pro udržitelný rozvoj
„Udržitelný rozvoj je pro nás otázkou principu podnikání i přístupu k životu,“ říká generální ředitel Mondi Štětí Roman Senecký. „Chceme, aby naše výroba byla co nejefektivnější a aby její dopady na životní prostředí minimální. Nový regenerační kotel nahradí stávající zařízení spalující zapáchající látky a závod bude díky němu schopen dosáhnout dokonce nižších hodnot, než které vyžadují budoucí zákonné limity. Tímto krokem také snížíme koncentrace vypouštěných emisí. Plánujeme také instalaci nových chladicích věží, což povede ke snížení hluku a omezení zápachu, snížíme emise vápenné pece a chystáme rekonstrukci naší čističky odpadních vod. Ta navíc neslouží pouze závodu, ale také městu. Účinnost biologického čištění vody v ní dosahuje téměř 99 %. Závod Mondi Štětí v současnosti získává tři čtvrtiny energie z biomasy, využíváme dokonce i kůru odstraňovanou z kmenů v první fázi výrobního procesu.“
Balíček na klíč pro papírnu
Kromě turbín dodává Siemens Mondi Štětí v rámci modernizace infrastruktury i další řešení a produkty. Jedná o kompletní řešení na klíč včetně projektu a uvedení do provozu. Součástí balíčku jsou:
• návrh, dodávka a zprovoznění kompletního řešení pro dva generátory
• dodávka nového rozvaděče 6,3 kV (VB1)
• 3× rozvaděč 6 kV (NXAIR)
• 2× generátorový vypínač
• reaktory
• ochrany
• řídicí systém
• zapouzdřené vodiče a kompletní kabeláž
Papírenský koncern Mondi Group zaměstnává ve 30 zemích světa více než 25 000 lidí. Jeho pobočka ve Štětí byla založena v roce 1949 – původní papírna tehdy vznikla na pozemcích místního cukrovaru. V současnosti závod se 720 pracovníky patří mezi největší zaměstnavatele v regionu a vyprodukuje více než 1100 tun papíru denně. Teplo a elektřinu na jeho výrobu získává především z biopaliv. Vodu čerpá přímo z Labe a po vyčištění ve vlastní čističce odpadních vod ji do řeky opět vrací.