Od 1. června 2023 začal v Evropské unii fungovat jednotný evropský patent a Jednotný patentový soud. Jedná se o nový systém, díky kterému již není nutné registrovat patenty v jednotlivých zemích na národní úrovni.
Tato nová metoda patentové ochrany je účinná ve všech členských státech, které se účastní jednotného patentového systému – to je v současné době sedmnáct zemí. Česká republika zatím s ratifikací vyčkává, uživatelé z ČR však o patent mohou žádat s tím, že jednotný patent se bude týkat území těch zúčastněných členských států EU, které se dohody účastní. Od zavedení jednotného patentu Evropský patentový úřad obdržel více než 12 000 přihlášek, z nichž většina pocházela od společnosti Siemens. Týkaly se zejména platformy Siemens Xcelerator, která pomáhá zákazníkům společnosti urychlit jejich digitální transformaci.
Jednotný patent umožňuje nejen větší ochranu nabídek na této platformě, ale obecně i zjednodušení vymáhání porušení patentů. Softwarové patenty jsou totiž často velmi obtížně vymahatelné – software bývá často spravován v cloudu, provozován v různých zemích a v neposlední řadě i datové servery se nacházejí v různých částech Evropy.
Pro společnost Siemens jsou příležitosti plynoucí z evropského jednotného patentu největší v oblasti digitálních technologií. Siemens má celkem více než 5 120 patentů v oblastech simulace a digitálního dvojčete, analýzy dat, umělé inteligence, konektivity a edge computingu, které hrají klíčovou roli v rozvoji průmyslového metaverza. Siemens v těchto oblastech každoročně přihlašuje více než 1 000 nových patentů, což je více než dvakrát tolik než před sedmi lety.