Říká se, že největším bohatstvím každé firmy jsou lidi. Není to žádné klišé, ale velká pravda. Ani sebevětší kapitál či nejdokonalejší technologie nevyváží hodnotu, jakou firmě přinášejí lidé, kteří v ní pracují. Moudrý management si toto dobře uvědomuje a svých zaměstnanců si váží a pečuje o ně. Nezáleží ale jen na lidech uvnitř firmy, ale i na všech ostatních, protože lidská společnost je jako jeden velký organismus. Pokud jedna jeho část strádá, neblaze se to projeví v částech jiných.
To, čím je firma dnes, je zásluhou lidí, kteří v ní pracují - jejich odborných znalostí, schopností a vysoké míry angažovanosti. V tom také spočívají základy budoucího úspěchu. Chce-li firma zůstat konkurenceschopnou, musí se neustále snažit získávat a udržet si ty nejlepší a nejvýraznější talenty po celém světě. Aby se jí to podařilo, musí pochopitelně těmto lidem připravit kvalitní a motivační pracovní zázemí. Dobré pracovní podmínky a slušný plat dnes už ale dávno nestačí. Lidi se čím dál tím více zajímají o budoucí perspektivy, se kterými souvisí celoživotní vzdělávání a další aktivity na podporu osobního rozvoje zaměstnanců.
Společnost Siemens provádí od roku 2010 každoročně průzkum spokojenosti zaměstnanců, na jehož základě formuluje nové projekty a strategie na podporu a zkvalitnění pracovních podmínek svých zaměstnanců. V rámci projektu „Vize 2020“ si Siemens stanovil za cíl vylepšit toto hodnocení o 75 procent na udržitelném základě a v klíčových kategoriích vedení a rozmanitosti (Leadership and Diversity).
TOP zaměstnavatel v ČR
V České republice patří Siemens k jednomu z největších a nejvýznamnějších zaměstnavatelů. Pravidelně také získává ocenění v nejrůznějších soutěžích hodnotících přístup a kvalitu. V minulém roce například český Siemens získal titul Zaměstnavatel regionu 2015 v kategorii nad 5 000 zaměstnanců regionálního kola soutěže vyhlašované společností Sodexho. Ve 13. ročníku této soutěže Siemens zvítězil v regionu Praha.
Český Siemens se letos umístil i mezi TOP zaměstnavateli pro studenty vysokých škol, z čehož máme největší radost. Více než 10 tisíc českých vysokoškoláků zařadilo společnost Siemens mezi nejlepší zaměstnavatele v 5. ročníku studie TOP Zaměstnavatelé. Siemens se umístil na druhém místě v kategorii Automobilový & Strojírenský průmysl. Výsledky této soutěže ale přinesly i další velmi cenné informace. Například jak mají firmy studenty zaujmout, zda chce mladá generace raději komunikovat s budoucím zaměstnavatelem přes Facebook nebo LinkedIN, nebo s jakou firemní kulturou se mladí lidé nejvíce ztotožňují.
Pomoc potřebným
V roce 2004 byl založen Siemens Fond pomoci – unikátní koncept, který prostřednictvím neziskových organizací pomáhá slabším a potřebným, jež se ne vlastní vinou dostali do obtížné situace a nemohou si pomoci sami.
Každý měsíc Siemens Fond pomoci rozděluje 100 tisíc Kč mezi projekty, které neziskovým organizacím umožňují zlepšovat své služby. Za jedenáct let svého fungování podpořil Siemens Fond pomoci přes 350 projektů neziskových organizací. Přitom mezi tyto projekty, které byly zrealizovány ve všech regionech České republiky, rozdělil na 20 milionů Kč. Charitativní projekty, které dostanou finanční dar, vybírá vícečlenná komise složená z odborníků a zaměstnanců, kteří se sami dlouhodobě věnují filantropii. Regionální kola Siemens Fondu pomoci, která se zaměřují na pomoc místním neziskovým organizacím, probíhají v Brně, Mohelnici, Trutnově a Frenštátu pod Radhoštěm.
Dalším velmi zajímavým českým CSR projektem je program Restart@Siemens, jenž má za cíl pomoci lidem bez domova, kteří se do těžké životní situace dostali bez vlastního zavinění. Vybraným jednotlivcům Siemens ve svých závodech a prodejních organizacích nabízí pracovní místa a po dobu jednoho roku hradí veškeré náklady na ubytování. Se začleněním do komunit pomáhají podpůrné týmy dobrovolníků z řad zaměstnanců, partnerské neziskové organizace poskytují účastníkům sociální poradenství. Program probíhá ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které se zaměřují na pomoc lidem bez domova, záštitu mu poskytla ministryně práce a sociálních věcí.