Kompaktní moduly Siemens pro rekonstrukci rozvodny 123 kV E.ON v Hrušovanech nad Jevišovkou

Kompaktní moduly Siemens pro rekonstrukci rozvodny 123 kV E.ON v Hrušovanech nad Jevišovkou

25. 07. 2017

V roce 2013 byla ve dvou etapách realizována dodávka sedmi kompaktních modulů 3AP1 DTC-123 kV pro rekonstrukci a rozšíření venkovní rozvodny E.ON v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Byly dodány tři moduly pro venkovní vedení, tři moduly pro pole transformátorů a jeden modul pro příčnou spojku přípojnic. Vlastní součástí kompaktních modulů byly vypínače a přípojnicové odpojovače a pro spojku přípojnic rovněž průvlekový přístrojový transformátor proudu. Zbývající přístroje vvn (vývodové odpojovače s uzemňovači, přístrojové transformátory proudu a napětí a omezovače přepětí) byly dodány v konvenčním provedení (jako diskrétní přístroje). Stavební část a montáž celé rozvodny provedla firma Senergos, do definitivního provozu byla rozvodna uvedena v září 2013.

Nasazení kompaktních modulů umožnilo stávající rozvodnu nejen rekonstruovat a modernizovat, ale úsporou zastavěné plochy rovněž rozšířit na dva systémy hlavních přípojnic. Součástí našich dodávek a výkonů byly také šéfmontáž a uvedení do provozu, pomocné ocelové konstrukce a materiál hlavních přípojnic. Aktivně jsme se podíleli již na předprojektové a projektové přípravě celé stavby. Pro Siemens se jedná doposud o největší zakázku tohoto typu v ČR, její celková hodnota činila přes 20 milionů Kč. Připomeňme si krátce historii, která tomuto nespornému úspěchu předcházela, a uveďme také některé všeobecně zajímavé aspekty z oblasti nekonvenčních rozvoden.

Celkový pohled na zrekonstruovanou rozvodnu 123 kV Hrušovany nad Jevišovkou.

Úspora zastavěné plochy

Kompaktní moduly 3AP1 DTC („dead tank compact”) jsou nejmladšími členy naší rodiny nekonvenčních řešení rozvoden, do které patří přibližně šest let. Nejedná se ovšem o nový produkt v pravém smyslu slova, protože pro jeho vývoj byly použity vesměs již osvědčené prvky a technologie. „Srdce” modulu tvoří vypínač „dead tank” s průvlekovými přístrojovými transformátory proudu, běžně používaný např. v USA nebo v zemích s britským standardem, příp. v oblastech s požadavkem na extrémně nízké provozní teploty. Z techniky zapouzdřených rozvoden byly prakticky plně převzaty moduly trojpolohových spínačů (kombinovaných odpojovačů a uzemňovačů) a přístrojové transformátory napětí. Na přání zákazníka jsou k dispozici rovněž „klasické” uzemňovače s viditelnou proudovou dráhou. Moduly 3AP1 DTC jsou dodávány pro jmenovité napětí do 245 kV. Úspora zastavěné plochy může v jednotlivých případech činit až 60 % ve srovnání s klasickým řešením.

Plynotěsné a bezúdržbové

Rozvodny s moduly 3AP1 DTC jsou prakticky bezúdržbové a bezrevizní. Časový bezrevizní interval totiž činí 25 let, po tuto dobu se vůbec neotevírají plynové prostory a provádějí se pouze vizuální kontroly (po 8 a 16 letech). Nad rámec obvyklých standardů vyniká také plynotěsnost těchto modulů (nakonec jako všech produktů vvn i vn s izolací SF6 Siemens). Třebaže je všeobecně předepsán a deklarován max. únik plynu SF6 1 %, garantujeme tento únik max. 0,5 %, přičemž v praxi jsou hodnoty úniku plynu ještě výrazně nižší. To je rozhodující prvek nejen pro možnou minimalizaci údržby, ale také nárůst spolehlivosti, zvýšení bezpečnosti obsluhy, ale i snížení případného negativního vlivu na životní prostředí (efekt ozonové díry).

První dodávky modulů 3AP1 DTC-123 kV pro ČR byly uskutečněny v roce 2010 pro rozvodny ČEZ Liberec-Ostašov a Lesná u Znojma (vyvedení výkonu fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves v zásobovací oblasti E.ON). Další dodávky těchto modulů pro ČR jsou připravovány, zakázka pro transformovnu Hrušovany nad Jevišovkou o sedmi polích však prozatím zůstává nejvýznamnější.

V popředí pod přípojnicemi moduly 3AP1 DTC-123 kV.

 

Pro úsporu zastavěné plochy a prostoru nabízí Siemens i jiná alternativní řešení nekonvenčních rozvoden. Především sem samozřejmě patří rozvodny plně zapouzdřené pro aplikaci vnitřní i venkovní (GIS), kterým jsme se na stránkách tohoto časopisu už věnovali vícekrát. Významné místo však mají i řešení méně obvyklá jako SIMOBREAKER využívající odpojovačů s dvojitou odpojovací dráhou a SIMOVER využívající pojezdných vypínačů s výsuvnými kontakty s odpojovací funkcí (v ČR aplikováno v roce 2008 pro AGC Automotive v Chudeřicích).

Na narůstající zájem zákazníků v oblasti neklasických řešení je v každém případě Siemens odpovídajícím způsobem připraven svou pestrou a úplnou nabídkou spolehlivých, osvědčených a prakticky bezúdržbových řešení nekonvenčních i zapouzdřených rozvoden vvn a zvn.

Líbil se vám článek?