Společnost Madeta patří mezi přední tuzemské výrobce mléčných produktů. Ve svém největším areálu v Plané nad Lužnicí zahájila před rokem novou éru řízení výrobních procesů, když kontrolu nad příjmem mléka svěřila systému Simatic PCS 7 od společnosti Siemens. Ten díky speciální funkční sadě nástrojů pro mlékárny usnadňuje řízení i vykonávání všech standardních procesů. A protože se osvědčil, rozšíří se brzy jeho působení i na další navazující provozy a do budoucna vytvoří integrovaný celopodnikový systém ovládaný z jednoho centrálního místa.
Mlékárna Madeta v Plané nad Lužnicí denně přijme a zpracuje půl milionu litrů čerstvého mléka. Pracuje v každodenním provozu bez možnosti přerušení, protože nasmlouvané dodávky mléka od farmářů je potřeba odebrat každý den v roce. Jakýkoliv výpadek technologie znamená velké problémy, takže systém, který celý proces řídí, musí být maximálně spolehlivý.
Vstupním bodem celého procesu je příjem mléka. Začíná na venkovním stanovišti, kam cisterny přivážejí čerstvě nadojené mléko a pomocí potrubí a čerpadel jej stáčí do velkých podzemních nádrží – podobně jako při zásobování benzinových pump pohonnými hmotami.
Ze zásobníků putuje mléko do tanků a následně do pasterizačního zařízení a na odstředivky, kde se také odstřeďuje smetana. Pak se mléko standardizuje na příslušný obsah tuku a pasteruje. I smetana se pasteruje a dále se používá např. na výrobu másla.
Součástí příjmu mléka je také čisticí stanice, která je zodpovědná za čištění potrubí, čerpadel a nádrží, kudy mléko teče, pomocí louhu, kyseliny a vody.
Integrace přináší efektivitu
V Plané byly dříve různé výrobní celky řízené jednotlivými autonomními systémy různých dodavatelů a netvořily kompaktní celek. Vzhledem k rozvoji závodu a jeho prioritnímu postavení ve společnosti Madeta však bylo nutné začít řešit řízení více komplexně a s důrazem na kompatibilitu, větší pružnost a efektivitu.
„Zahájili jsme přípravné kroky k instalaci řídicího systému, který v průběhu let převezme správu nad veškerým provozem závodu v Plané nad Lužnicí," říká Petr Payer, výrobně-technický ředitel Madety. Výrobu jednotlivých produktů zatím řídí autonomní systémy Siemens Simatic, data z výrobních zařízení se sbírají na místě. „Do budoucna počítáme s tím, že veškerý provoz závodu integrujeme do jednoho systému Simatic PCS 7 a budeme jej ovládat z jednoho místa," vysvětluje dále Petr Payer.
Pilotní projekt na začátku roku 2017 obsáhl část příjmu mléka a zároveň proběhla příprava na postupné zapojení dalších výrobních celků. Dnešní zkušenosti, po téměř roce provozu, jsou pozitivní: „Systém Simatic PCS 7 nám umožňuje daleko lepší monitoring než jednotlivé řídicí systémy. Má také speciální funkční sadu nástrojů pro mlékárny, která výrazně usnadňuje vykonávání všech standardních funkcí napříč celým výrobním procesem.
Příjem mléka v závodu v Plané nad Lužnicí hlídá řídicí systém Simatic PCS 7. V brzké době se jeho nasazení rozšíří i do provozu výroby sýrů.”
Řada kroků je přednastavených, což usnadňuje inženýrské práce i samotné užívání. Systém také skýtá obrovské možnosti dalšího využití a rozvoje, který nás teprve čeká a oceníme jej v budoucnu," vysvětluje Petr Payer. Dalším provozem, který se zapojí do systému Simatic PCS 7, bude sýrárna, kde systém bude hlídat také jednotlivé receptury.
Při nasazování systému Simatic PCS 7 očekávali v Madetě stabilitu, komplexnost v poskytování reportů, snazší vyhodnocování problémů a rezerv ve výrobě a centralizaci dat na jednom místě. To vše se zatím daří naplňovat.
„Doufáme také, že nám pomůže zvýšit efektivitu provozu i vzhledem k naší široké nabídce. Na český trh dodáváme celkem 250 výrobků – od různých druhů mléka přes smetany, máslo, jogurty, tvrdé i tavené sýry, čerstvé, zrající i plísňové sýry až po dezerty typu Lipánek," říká výrobně-technický ředitel.
Simatic PCS 7 dokáže zvyšovat flexibilitu hlídáním výroby a receptur a hledáním nejlepších postupů tak, aby vše probíhalo bez zbytečných ztrát a prostojů. Dokáže také nahradit lidskou práci. Řadu procesů, které dříve museli obsluhovat lidé, dnes zvládne řídit a obstarat technika. „To je pro nás také velmi důležité. Nejde přitom jen o snižování provozních nákladů. Na některé pracovní pozice je velmi těžké sehnat kvalitní zaměstnance a nedostatek personálu je dnes problémem snad ve všech průmyslových odvětvích," říká Petr Payer.
SIMATIC PCS 7 pro mlékárny
Moderní řídicí systém Simatic PCS 7 nabízí modulární a otevřenou architekturu s možností připojení do podnikové sítě. Jeho uživatelé získávají výkonné základní technologie, vybrané standardní hardwarové a softwarové komponenty z rodiny moderních produktů Simatic a také komplexní řídicí funkce.Speciálně pro mlékárenské provozy nabízí funkční sadu nástrojů, které odpovídají specifikům tohoto odvětví a usnadňují plánování provozu i jeho řízení.Využívá např. funkce manažer procesní linky, manažer nádrží nebo manažer archivu. Ty spolehlivě zajišťují, aby materiál dorazil na místo určení bezpečně a ve správné kvalitě, sledují všechna specifika týkající se nádrží a mísičů a nahrávají každý pohyb materiálů v rámci systému.