Jak se vyrovnat s potřebou zvýšit efektivitu při přípravě nových projektů a oživování strojů? Díky nástrojům v inženýrském prostředí TIA Portal společnosti Siemens můžete automaticky generovat kostru projektu, a tím výrazně šetřit čas. U mnoha strojů a zařízení jsou totiž mezi jednotlivými variantami jen malé rozdíly, takže pomocí šablon můžete uspořit náklady při vývoji softwaru. Dobrou zkušenost s rozhraním TIA Portal Openness mají i ve společnosti WHS-Handling, kde na jeho základě vyvinuli vlastní aplikaci pro zefektivnění vývoje nových projektů.
Naše zkušenosti s rozhraním TIA Portal Openness potvrzují značnou úsporu času při vytváření nového projektu. Naši programátoři nyní stráví jeho tvorbou o 30 procent méně času než dříve,“ říká Martin Myslikovjan z oddělení vývoje softwaru společnosti WHS-Handling. Nástroj TIA Portal Openness umožňuje prostřednictvím volně programovatelného rozhraní API (Application Programming Interface) na dálku, např. z firemního celopodnikového softwaru, realizovat příkazy v prostředí TIA Portal. Řadu činností je tak možné automatizovat, a tím je zrychlit a zefektivnit. Automaticky a hromadně je také možné synchronizovat knihovny používané v projektech s nejnovější (aktuální) verzí.
Vlastní aplikace pro zefektivnění vývoje
Společnost WHS-Handling se zabývá vývojem a implementací automatizačních řešení v průmyslovém prostředí a zároveň je systémovým integrátorem robotů Kuka. Z původně malé firmy se rozrostla ve společnost se čtyřicítkou zaměstnanců a širokým portfoliem zákazníků. Vznikl tak přirozený tlak na lepší organizaci práce, vyšší efektivitu při přípravě projektů a také na jejich jednotnou strukturu a standardizaci. „Z hlediska efektivity využití lidských zdrojů nás nejvíc zatěžovalo oživování strojů na dílně, kde byla zapotřebí aktivní účast dvou osob – elektromechanika a tvůrce softwaru. Měli jsme pocit, že v dnešní digitální době je to pro programátory ztráta času, a tak jsme hledali způsob, jak maximum procesů odladit předem a vyřešit online,“ vysvětluje Martin Myslikovjan. Po seznámení s nástrojem TIA Portal Openness a ověření jeho možností vyvinuli vlastní aplikaci, která slouží ke generování základního projektu nebo jeho šablony. „Základem je hardwarová specifikace a konfigurace dat z prostředí ECAD systému EPLAN Electric P8, kterou importujeme do TIA Portalu. To nám ušetří polovinu času, protože konfiguraci by jinak bylo nutné dělat dvakrát,“ říká Myslikovjan. Software také umožňuje vygenerovat základní obrazovky potřebné pro oživování, pohyb a diagnostiku stroje. Mechanik tak má předem k dispozici vše, co k oživování stroje potřebuje, i bez osobní účasti programátora. Ten se místo programování těchto základních (ale nezbytných) a v podstatě rutinních kroků může věnovat již samotné odborné práci na funkčních částech projektu. Jednou z hlavních výhod je tedy úspora času při oživování stroje na dílně.
Aplikace umožňuje i virtuální simulaci
S aplikací firmy WHS-Handling postavené na rozhraní TIA Portal Openness jsou programátoři schopni kostru projektu nejen vytvořit, ale i se připojit k již hotovému nebo otevřenému projektu. „Generování nemusí začínat od systému EPLAN. Obrazovky pro oživování nebo diagnostiku můžeme vygenerovat ze základu, který máme v TIA Portalu,“ vysvětluje Martin Myslikovjan. Projekt je rozdělen do několika kroků, mezi kterými může programátor přeskakovat podle potřeby. Součástí aplikace je také správa tagů, k nimž je přiřazený funkční text a identifikátor. Projekt umožňuje pracovat i se stroji, které nejsou fyzicky k dispozici, pomocí simulátorů – např. standardní rozhraní CNC stroje. „Můžeme si bez problémů připravit projekt a rozpohybovat robota a jeho interakci s dalšími zařízeními provést virtuálně. Na místě instalace u zákazníka pak jen v projektu upravíme přesné dráhy,“ říká Myslikovjan.
Snazší práce s knihovnami funkcí
Ačkoliv jsou projekty i zákazníci společnosti WHS-Handling odlišní a v řadě případů jde o prototypová řešení, je většina strojů v lecčems stejná. Na strojích se opakují funkční celky, které jsou buď totožné, nebo velmi podobné. „Hledali jsme tedy řešení, jak si práci s nimi při navrhování nových projektů usnadnit,“ říká Martin Myslikovjan. „Díky nástroji TIA Portal Openness jsme do systému mohli nahrát naše vlastní knihovny funkcí, které používáme, a funkční bloky, např. rozhraní na robota. Praxí se nám potvrdilo, že s využitím této platformy opravdu ušetříme třetinu času, který jsme na projektu dříve strávili. To nám umožňuje stihnout za stejnou dobu více zakázek. Tradiční způsob přípravy projektů zabírá hodně času a řešení od společnosti Siemens nám tuto práci usnadňují,“ uzavírá Myslikovjan.
Zaujalo vás řešení?
Zeptejte se na více informací Martina Koželky na e-mailu martin.kozelka@siemens.com nebo navštivte siemens.cz/tia-portal.