Jak nejlépe využít „modré zlato“

Jak nejlépe využít „modré zlato“

17. 06. 2019

Dnešní vodohospodářský průmysl se potýká s celou řadou náročných úkolů: stárnutí infrastruktury, růst provozních nákladů, zpřísňování legislativy a úbytek kvalitních zdrojů pitné vody. Roste tak i nutnost zlepšit a zefektivnit veškeré procesy, které ve vodárenství probíhají. Řešení přináší digitalizace, která zároveň umožňuje optimalizovat vodovodní a kanalizační infrastrukturu, zvýšit ekonomickou efektivitu provozu a jeho bezpečnost. Společnost Siemens nabízí speciálně pro vodárenský průmysl komplexní a pokročilá řešení pro automatizaci a digitalizaci celého hodnotového řetězce a celého životního cyklu závodu.

Tyto technologie umožňují sběr a zpracování ohromného množství dat a jejich chytrou analýzu, díky které zákazník získá přidanou hodnotu. Integrované portfolio řešení pro digitální podnik společnosti Siemens pomáhá implementovat koncept digitální výroby podnikům působícím ve vodárenském průmyslu. Podporuje tak jejich postupnou digitální transformaci. Siemens nabízí komplexní a spolehlivá řešení pro čistírny odpadních vod, úpravny pitné vody, vodovodní a kanalizační potrubí, čerpací stanice a zařízení na odsolování mořské vody.

 


Efektivně znamená digitálně

Ušetřit až 20 % času při plánování a inženýringu nových zařízení dokáže softwarové řešení COMOS – jednotná platforma pro plánování a správu dat. Jejich okamžitý přenos je možný díky propojení softwaru COMOS a řídicího systému Simatic PCS 7. Všechna data se jednotně ukládají a průběžně aktualizují, což umožňuje pracovat na více krocích současně a mít vždy k dispozici aktuální informace. Protože je COMOS multitaskingový nástroj, mohou všichni členové týmu pracovat na jedné platformě. Se softwarem COMOS je navíc možné provádět správu závodu po celou dobu jeho životního cyklu – od plánování přes inženýring, provoz až po servis a modernizaci.

20% úspora času při plánování a inženýringu díky konzistentní integraci dat mezi softwarovou platformou COMOS a řídicím systémem Simatic PCS 7.

Myšlenka „integrovaného inženýringu“ znamená, že všechny disciplíny pracují v jedné centrální databázi s nepřetržitým tokem informací ve všech úrovních společnosti a ve všech fázích projektu. Automatizační systém pro řízení jednotlivých procesů Simatic PCS 7 dokáže šetřit čas, a to díky přednastavené konfiguraci celé technologie. Simatic PCS 7 obsahuje knihovny funkčních bloků a vizualizační systém Simatic WinCC. Testované, standardizované komponenty a jejich intuitivní ovládání pomáhají snížit náklady a zkrátit dobu projektování až o 15 %. Simulace jednotlivých zařízení a procesů výrazně zvyšuje efektivitu přípravy a provozu

Digitální dvojče skutečné továrny umožňuje uživatelům integrovat procesy, operace a informace po celý životní cyklus zařízení. Simulační software SIMIT přebírá data přímo z řídicího systému Simatic PCS 7 a platformy COMOS. To umožňuje testovat všechny automatizační a procesní řídicí funkce a opravit chyby před skutečným uvedením do provozu. Mohou být simulovány různé sekvence technologických procesů, čímž lze předejít někdy i nebezpečným provozním testům. Simulace tak zkracuje dobu potřebnou k uvedení technologického zařízení do provozu a usnadňuje práci při realizaci projektu automatizace. Díky 3D vizualizaci a virtuální realitě v prostředí COMOS Walkinside lze také virtuálně projít celou továrnu nebo vyškolit personál. Na virtuálním modelu je možné simulovat různé provozní stavy, které mohou v praxi nastat, aby se na ně operátoři naučili správně a rychle reagovat.

Aplikace pro Chytrou vodu

Digitální dvojče se vyplatí nejen při plánování nových závodů a technologií, ale i během již probíhajícího provozu: na základě údajů generovaných během reálného provozu a jejich přenášením ze systému Simatic PCS 7 do platformy COMOS se model průběžně aktualizuje. Vytváří tak podmínky pro neustálé zlepšování a zvyšování efektivity závodu po celou dobu jeho životnosti. Díky systematickému sledování jednotlivých součástí zařízení můžete prodloužit jejich životnost, zabránit neplánovaným prostojům a v důsledku toho výrazně zlepšit dostupnost zařízení. Platforma XHQ Operations Intelligence dodává data a KPI v reálném čase, čímž umožňuje nepřetržitou optimalizaci provozu a porovnání výkonu více zařízení na různých místech. Nabízí jediný souvislý pohled na všechny informace a umožňuje řadu řešení v oblasti řízení výkonnosti v reálném čase a podpory rozhodování. Pomáhá zvýšit výkon a provozní náklady až o 8 %. Nové příležitosti, jak zvýšit efektivitu provozu vodohospodářských zařízení, přináší i MindSphere, otevřený operační systém a cloudová platforma od společnosti Siemens. Vytváří základ pro aplikace a služby založené na datech, včetně služeb od dodavatelů třetích stran, jako je prediktivní údržba, správa energetických dat a optimalizace zdrojů.

 

Smart Water Management

Modulární softwarový systém Smart Water Management (SIWA) od společnosti Siemens pomáhá provozovatelům vodárenských soustav efektivněji využít infrastrukturu. Základem je opět sběr a analýza dat z jednotlivých zařízení. Provozovatelům nabízí podporu při optimalizaci provozu sítí, účinnou pomoc při detekci a lokalizaci úniků vody a dynamickou simulaci provozních stavů potrubních systémů. Modul SIWA Optim je opravdu „smart“. Jedná se o systém s umělou inteligencí, který díky matematickému modelování stávajících provozních dat a on-line informací (např. aktuálních cen energií) dokáže navrhnout co nejlepší plán provozu čerpacích stanic, zdrojů pitné vody, vodojemů a dalších prvků infrastruktury. Chytré spínání se vyplatí především u energeticky náročných zařízení, jako jsou dmychadla nebo pumpy.

Nasazením systému SIWA Optim lze ušetřit až 15 % provozních nákladů. Detekce a lokalizace úniků vody a informace o spotřebě představují jednu z nejvyšších priorit při provozování vodárenských sítí. Systém SIWA Leak dokáže spolehlivě zjistit a lokalizovat úniky i malého množství vody v dopravních a distribučních systémech díky neustálému monitorování stavu vodovodního potrubí. Systém SIWA Sewer pomáhá provozovatelům zlepšit využití kapacit čistíren a celé kanalizační sítě, snížit energetickou náročnost a zároveň díky simulačním modulům výrazně snížit investiční náklady při budování sítí.

 

Bezpečnost především

Ochrana průmyslových zařízení před kybernetickými útoky hraje v dnešním světě čím dál důležitější roli. Společnost Siemens si je dobře vědoma klíčové důležitosti bezpečnosti vodních zdrojů a díky své třicetileté praxi v oblasti kybernetické bezpečnosti nabízí zákazníkům portfolio produktů, digitálních řešení a služeb pro ochranu vodních a odpadních vod. Koncept Siemens Industrial Security je založen na obraně na všech úrovních (Defence in depth) a nabízí opravdu komplexní pojetí ochrany. Koncepce kybernetické bezpečnosti současně chrání všechny relevantní úrovně – od správy zařízení až po úroveň pole a od řízení přístupu až po bezpečnost komunikace.

Líbil se vám článek?