Společnost PREdistribuce, a.s., zajišťuje distribuci elektřiny na území hlavního města Prahy. Spravuje a rozvíjí distribuční síť, připojuje zákazníky a poskytuje řadu dalších služeb, zejména odběratelům nízkého i vysokého napětí a výrobcům elektrické energie. Jakou důležitost společnost přikládá inteligentním trafostanicím? Na to jsme se zeptali Stanislava Votruby, M.Sc., vedoucího sekce Koncepce sítě PREdistribuce, a. s.
„Naše společnost již v roce 2014 v rámci aktualizace strategie rozvoje a obnovy označila inteligentní trafostanice za jeden z nových prvků, které postupně chceme do naší distribuční sítě integrovat. Ačkoli rozvoj decentrální výroby na našem zásobovacím území není zdaleka takový jako jinde, spolehlivost je naopak zásadním tématem stejně jako v budoucnu třeba elektromobilita. V obou těchto případech věříme, že nám inteligentní stanice pomohou.“
Jaké další možnosti se před vámi díky technologiím v chytrých trafostanicích otevřou?
„Kromě možnosti dálkově indikovat poruchové stavy a reagovat na ně bude díky naměřeným datům o zatížení možné vidět ve větším detailu, jak jsou které stanice využity, a přikročit k případné optimalizace tam, kde to bude dávat smysl. Chceme také, aby součástí inteligentní trafostanice bylo zabezpečení a případně i další prvky. Například se jedná o teplotní čidla, která by mohla snímat teplotu transformátoru nebo jeho okolí, abychom měli přehled o klimatických podmínkách ve stanicích a podle toho v budoucnu plánovali třeba frekvenci pohledových kontrol stanic.“
Provozuje v současné době společnost PRE ve své distribuční síti inteligentní trafostanici?
„Kromě jednoho zkušebního kusu žádné inteligentní trafostanice neprovozujeme. Ale s dálkově ovládanými stanicemi na hladině vysokého napětí máme dlouholeté zkušenosti, jelikož momentálně využíváme 330 spínacích stanic, které jsou oproti zamýšlenému konceptu inteligentní stanice vybaveny výrazně robustněji, a to vypínači s ochranami a další sekundární technikou.“
V čem by inteligentní trafostanice usnadnily práci vašim lidem v terénu?
„Především nám pomohou rychleji lokalizovat a izolovat poruchové části sítě. Ostatní efekty se budou projevovat až postupně.“
Lze říci, jaký dopad bude mít zavedení inteligentních trafostanic na koncové odběratele energie?
„Díky inteligentním trafostanicím budeme schopni reagovat výrazně rychleji na poruchové stavy v distribuční síti, cožse projeví na její spolehlivosti. Především v oblastech, kde bude penetrace inteligentními trafostanicemi vyšší, budou mít proto zákazníci ještě vyšší spolehlivost než doposud. Nicméně ani zde nebude absolutní, jelikož je stále nutné počítat s poruchami technického zařízení samotného či způsobenými cizími zásahy, ke kterým dochází především při stavební činnosti. My se ovšem snažíme a nadále snažit budeme tyto efekty co nejvíce podchytit a eliminovat.“
Počítáte s instalací chytrých elektroměrů, které umožní obousměrnou komunikaci mezi distribuční sítí a zákazníkem?
„V tuto chvíli s implementací těchto elektroměrů u koncových zákazníků nepočítáme, jelikož technicko-ekonomické posouzení v České republice z roku 2012 bylo negativní. V roce 2017 by mělo dojít k jeho aktualizaci, tak uvidíme, jak dopadne. Pokud bude pozitivní, respektive pokud dojde k jeho ukotvení v legislativě, zcela jistě budeme připraveni implementaci zajistit. A to i díky možnosti diskutovat tuto problematiku s kolegy z EnBW, kde se vzhledem k německé legislativě zavedení chytrého měření připravuje.“