Froude a Faraday servisují větrné elektrárny na moři

Froude a Faraday servisují větrné elektrárny na moři

16. 04. 2017

Každý rok se podél evropských břehů objeví stovky nových větrných elektráren. Aby ne – do jejich lopatek se na moři opírá mnohem silnější a stabilnější vítr než na pevnině. Navíc tam nikoho neruší, a tudíž si nikdo nestěžuje. Jenže… Větrné parky nad hladinou moře se velmi složitě staví a stejně náročná je i jejich údržba.

I větrná elektrárna na moři potřebuje pravidelný servis. Splnění tohoto úkolu je pro techniky spojeno s výletem lodí nebo dokonce vrtulníkem a touto cestou se dopravuje i veškeré vybavení a díly potřebné k odstranění případných závad. Vždy se jedná o časově náročnou a nákladnou akci. Počet obtížně dostupných větrných farem na moři neustále roste, a tak je nemyslitelné, aby údržba probíhala tímto způsobem i nadále.

Servisní středisko na vlnách

To motivovalo společnost Siemens ke spolupráci s dánskou firmou Esvagt, jež vyprojektovala dvě speciální plavidla výhradě pro servis mořských větrných elektráren. Nikdo si je nesplete s jakoukoli jinou lodí – jsou zářivě červená a vlny prorážejí netradičně tvarovanou přídí. Nejedná se samozřejmě o touhu po uměleckém vyjádření, atypický tvar lodi jí umožňuje dosáhnout poměrně značnou rychlost, zhruba 25 kilometrů za hodinu, a navíc má plavidlo vysokou stabilitu i na neklidném moři. Tyto lodě neslouží primárně jako dopravní prostředek pro dopravu personálu a materiálu, ale především jako plovoucí servisní středisko. Na každém plavidle je možné ubytovat na dobu několika týdnů až čtyři desítky techniků, kteří mají k dispozici tisíce náhradních součástek všeho druhu uskladněných v podpalubí v šesti kontejnerech.

 

 

 

Lávka nad bouřícími vlnami

Moře není zrovna bezpečné pracovní prostředí, klidnou hladinu prostě nenaplánujete. Takže se může klidně stát, že když technici na lodi ráno vstanou, kolem běsní živly. A to je okamžik, kdy se dostává ke slovu nejdůmyslnější zařízení, kterým jsou vybavena obě plavidla – pětadvacet metrů dlouhá lávka, která díky speciálnímu počítačově řízenému hydraulickému systému zajišťuje bezpečný přechod z lodi na turbínu. Systém hlídá stabilní polohu lávky vůči turbíně bez ohledu na výšku vln, takže technici přejdou na své pracoviště v pohodě a během pár minut, aniž by je cestou zachvátila mořská nemoc.

 

 

Kino, posilovna, knihovna

Unikátní lodě se jmenují Esvagt Froude a Esvagt Faraday (svými názvy vzdávají hold dvěma význačným anglickým vědcům) a jejich hlavní přínos spočívá v efektivitě, s jakou umožňují vykonávat servis větných elektráren na moři. A to i přesto, že s trochou nadsázky bychom v nich mohli vidět luxusní plovoucí hotel – posádce jsou k dispozici dvě kina, posilovna nebo palubní knihovna. Každá ze sesterských lodí má šedesát kajut pro ubytování i práci, je dlouhá 83,7 metrů a široká 17,6 metrů a plocha paluby dosahuje rozlohy 305 m2.

Froud i Faraday jsou soběstačná plavidla, která techniky vždy operativně dovezou tam, kde je třeba jejich odborného zásahu. Díky tomu nedochází v servisu elektráren ke zbytečným prodlevám a intervaly, v nichž turbíny nemohou kvůli poruchám vyrábět elektřinu, jsou minimální. Finanční efekt nového způsobu údržby větrných turbín na moři tak je velmi výrazný.

 

Nejen lávka, ale i samotná loď je vybavena pohony, které ji dokážou udržet bezpečně „zaparkovanou“ na daném místě i za silného větru.

 

Nemáme červené lodě, ale máme Red Hill

Naše větrné elektrárny lze servisovat ze země, neboť moře nám naše poloha v srdci Evropy odepřela. Ale náš větrný park, jenž nese značku Siemens, rozhodně stojí za zmínku. Vžilo se pro něj označení Red Hill, protože se nachází na Červeném kopci v Olomouckém kraji. Tvoří jej šest větrných elektráren SWT-2,3-101 o celkovém výkonu 13,8 megawattu. Tento typ elektrárny dokáže vyrobit elektrickou energii i při nižších rychlostech větru, čímž se výrazně zvyšuje návratnost investice do větrného parku.

 

 

Kompletní řešení pro větrnou energetiku

Siemens v současné době provádí servis a údržbu pro více než 1 400 větrných elektráren o celkovém výkonu více než 4,8 GW. Jako jediná firma nabízí kompletní řešení pro větrnou energetiku: výrobu větrných elektráren, vyvedení výkonu, instalace, uvedení do provozu, servis i financování. Po celém světě je v provozu přes 15 tisíc větrných turbín Siemens – přibližně 15 200 – o celkovém výkonu 28 tisíc MW.

Líbil se vám článek?