Energetika strana 9

Česká stopa u rozvaděčů Siemens

Společnost Siemens je známá tím, že si po celém světě hledá partnery na lokální úrovni. Jedním z nich je firma ESB Rozvaděče, a.s. Tématem krátkého rozhovoru s generálním ředitelem a předsedou představenstva ESB Rozvaděče, a.s., Ing. Aloisem Kaňou je forma spolupráce se společností Siemens.

Národní akční plán pro chytré sítě: SCHVÁLENO

Vláda schválila plán budování chytrých elektrických sítí (NAP SG), které se mají v blízké budoucnosti podílet na zajištění spolehlivého provozu české elektrizační soustavy. Plán vychází z priorit Aktualizace státní energetické koncepce ČR. Elektrizační soustava České republiky byla původně budována především pro využití klasických velkých centrálních zdrojů. Nyní je však ve hře také energie získávaná ze slunce a větru.

ZA CHVÍLI VYPLOUVÁME

Ostny gigantického dikobraza připomínají lišty rotorů větrných turbín SWT s výkonem 3,6 megawattu značky Siemens. Takřka šedesátimetrová monstra čekají na nalodění na speciální montážní plavidlo. Budou pohánět osmdesát větrných turbín v parku DanTysk v Severním moři, přibližně sedmdesát kilometrů od ostrova Sylt u dánského pobřeží.

Když vítr chytají tři fotbalová hřiště

Sílu větru využívá lidstvo odnepaměti. Větrné elektrárny, navzdory mnoha diskuzím, představují nejlevnější obnovitelný zdroj energie. Sází na ně i Německo, které má v plánu do roku 2050 pokrýt až 80 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů – největší podíl chce získávat z přímořských větrných parků.

Díky kompaktním rozměrům lze 8DJH Compact snadno instalovat do nových lokálních trafostanic. Je ideální k retrofitu stávajících prefabrikovaných stanic.

Nejmenší VN rozvaděč Siemens

Plynem izolovaný rozvaděč 8DJH Compact je určen pro sekundární distribuční sítě do 25 kV. Je vhodný pro síťové stanice všech typů a přibližně o třetinu menší než srovnatelné konkurenční modely.

Ostravsko zdravější o sto čtyřicet slonů ročně

Představte si 140 největších suchozemských savců – slonů afrických – pohromadě. Máte? Vnímáte tu obrovskou masu, která dohromady váží kolem 850 tun? Tenhle exkurz do oblasti exotické fauny jsme si dovolili, abychom pro vás dokázali nějak přijatelně zhmotnit 850 tun oxidu siřičitého. Přesně takové je totiž množství emisí, o které bude každý rok zdravější celé Ostravsko díky ekologickému projektu nízkoteplotní odsíření hutní energetiky. Projekt realizovala hutní společnost ArcelorMittal Ostrava.

Kvůli bezpečnosti se každý zaměstnanec společnosti Siemens před začátkem práce na moři účastní školení BOSIET (Basic Offshore Safety Training). Na programu jsou základy první pomoci a požární ochrany, ale také únik z vraku havarovaného vrtulníku, simulovaný požár nebo situace, kdy je třeba obrátit převrácený záchranný člun.

SylWin1 rozsvítí 900 000 domácností

V Severním moři se letos v létě nad hladinu vztyčila další konvertorová plošina. Jmenuje se SylWin1 a s kapacitou 864 megawattů bude přenášet na pevninu elektrickou energii vyrobenou třemi větrnými parky v Severním moři – Dan Tysk, Butendiek a Sandbank.

SIPROTEC 5: Bezpečné systémové řešení

Siemens je jedním z předních světových dodavatelů zařízení pro řízení a chránění energetických systémů. Špičkové přístroje SIPROTEC se nasazují ve všech oblastech energetiky – od výroby přes přenos, transformaci až po distribuční sítě. Operátorům umožňují spolehlivou a bezpečnou ochranu a řízení sítí a zároveň slouží jako základ pro zavádění efektivních řešení všech úkolů, které jsou kladeny na moderní a chytré přenosové soustavy. Uživatelé mohou libovolně kombinovat jednotky různých řad SIPROTEC k řešení rozmanitých úkolů.