Energetika strana 5

Jedno zařízení – dvě funkce

Unikátní technologie Siemens v rozvodně sázavské sklárny   Zhruba před rokem došlo v rozvodně sázavského závodu Kavalierglass, a. s., největšího výrobce borosilikátového skla na světě, k havárii na vypínači 110 kV. Společnost Siemens byla požádána o urgentní servisní zásah a v rámci následné modernizace využila poprvé v ČR přístroj, který kombinuje funkci vypínače a odpojovače typ 3AP1FG-DCB.

Mondi Štětí spouští modernizační projekt EcoFlex

Společnost Mondi Štětí oficiálně zahájila investiční projekt ve své historii – EcoFlex. Modernizaci infrastruktury papírenského závodu odstartuje výstavba nového regeneračního kotle, s nímž bude závod energeticky soběstačný, sníží své náklady na energie a také ekologickou stopu. Jedním z dodavatelů v procesu modernizace je i Siemens.

Systémové řešení COMOS pro management technologií

Konstruktéři a provozovatelé výrobních technologických zařízení potřebují sofistikované systémové řešení, které umožňuje správu enormně velkých objemů projektových dat a vytváří ideální zázemí pro dosažení vyšší produktivity při plánování, provozu a údržbě průmyslových zařízení. Takové řešení nabízí softwarový systém COMOS od společnosti Siemens. 

InterFlex

Na začátku ledna 2017 odstartoval evropský smart grid projekt InterFlex, podpořený z programu Horizon 2020, který je zaměřen na zvyšování flexibility evropských distribučních sítí v prostředí stále významnějšího podílu obnovitelných zdrojů energie s využitím konceptu smart grid. Účastníkem projektu je i ČEZ Distribuce a jako partner se na něm podílí i Siemens.

Do provozu se chystá největší plovoucí větrná farma na světě

Mořské, tzv. offshore větrné elektrárny jsou velice slibným zdrojem elektrické energie budoucnosti. U evropských břehů fungují především v Severním a v Baltském moři. Jejich instalace je bohužel přísně limitována hloubkou vody, která nesmí přesáhnout 40 – 50 m. Z tohoto důvodu je nelze umisťovat do vzdálenějších míst oceánu ani ke strmě se svažujícím břehům kontinentů. Tento problém částečně řeší technologie plovoucích větrných elektráren, které lze použít i v hloubkách několika set metrů. 

Jak zkrotit vlny, aby vyráběly elektřinu

Elektrárny na mořské vlny jsou velmi nadějným zdrojem čisté energie. Jejich výstavba a provoz se ale potýkají s řadou technologických potíží. I když jsou vlny jako zdroj elektřiny spolehlivější než například vítr, hustota takto získané energie je nízká, a proto musejí být zařízení na výrobu komerčně zajímavého množství elektřiny velmi rozsáhlá. Jejich efektivitu ale snižují i další jevy, jako například trvale se měnící směr vln. Průlom v řešení těchto neduhů slibují nové turbíny HydroAirTM vyvinuté společností Siemens.

Vypínače a přístrojové transformátory

V nedávné minulosti uzavřela společnost Siemens tři další významné dlouhodobé smlouvy se společností ČEPS. Týkají se dodávek přístrojů zvn a vvn a jejich celkový objem dosahuje rámcově 200 mil. Kč. Siemens tak navázal na dlouhou a bohatou historii dodávek těchto přístrojů a dále posiluje významnou pozici dodavatele pro přenosovou soustavu České republiky.

Brooklyn se výpadku elektřiny už nebojí

Výpadky elektřiny v důsledku nejrůznějších technických závad a přírodních katastrof jsou noční můrou všech aglomerací, které jsou na elektřině zcela závislé. Řešením jsou distribuované energetické systémy s nezávislými zdroji, kde porucha jednoho neovlivní fungování druhého. Pilotní projekt, který testuje fungování takových mikrosítí, byl nedávno spuštěn v Brooklynu v New Yorku.

Dresser Rand Siemens Business

Kromě pozice největšího světového dodavatele pro plynárenský a ropný průmysl v uvedené oblasti koncern v neposlední řadě získal i výrobní závod na kogenerační zdroje pro decentrální výrobu elektřiny a tepla. Nicméně Dresser Rand v rámci koncernu Siemens kombinuje a řídí zejména aktivity týkající se kompresorů. 

Rekordní kapacita SIESTORAGE od Siemens

Bateriový akumulační systém SIESTORAGE o kapacitě 1 MWh bude nainstalován v areálu rozvodny 110/22 kV Mydlovary v Jihočeském kraji, nedaleko Hluboké nad Vltavou. Společnost E.ON jej bude v rámci pilotního programu využívat primárně ke kompenzaci odchylek obchodníka s elektrickou energií. Je to první instalace takového kapacitního rozsahu v České republice.