Digitalizace dílenské výroby

Digitalizace dílenské výroby

29. 09. 2016

Když se hovoří o digitálním podniku, většinou se míní celý komplexní systém pojednávající životní cyklus výrobku od návrhu přes výrobu a prodej až po následný servis a případnou recyklaci. Tato „kniha života“ daného produktu má ale mnoho kapitol, které samy o sobě jsou velmi obsáhlé a složité. Jednou z nejdůležitějších je bezesporu dílenská výroba, kde produkt reálně přichází na svět.

Zavádění digitálních technologií ve fázi samotné výroby (na dílně) je klíčové pro optimalizaci pracovních procesů, tzn. pro snížení nákladů, zvýšení produktivity a trvalé udržení kvality. Společnost Siemens se proto zaměřila na vývoj řešení určeného speciálně pro prostředí dílenské výroby, které představila na veletrhu EMO v Miláně na podzim r. 2015 pod názvem Smart Operation (chytrý provoz). Smart Operation je zcela nový koncept, který řeší implementaci obráběcích strojů do výroby. Je spojen s CNC řídicím systémem Sinumerik 840D sl a umožňuje provádět všechny druhy operací na obráběcím stroji flexibilněji a rychleji, což vede k výraznému zvýšení produktivity. Nový koncept zahrnuje takové aspekty, jakými jsou příprava výroby, IT networking, vylepšené ovládání s dotykovými funkcemi a monitoring, včetně řízení s pomocí mobilních zařízení. Velkou výhodou je, že Smart Operation si mohou na stroje implementovat sami strojní operátoři a nepotřebují k tomu speciální podporu IT specialistů. Firmy se navíc mohou samy rozhodnout, jaké funkce budou chtít, a k těm pak získají přístup pouze s minimálními finančními i organizačními náklady.

Programování a simulace dopředu

Před samotným zahájením výroby je potřeba zakázku dobře připravit a vyhotovit příslušné NC programy. I při nejpečlivější práci se však může stát, že v průběhu reálné výroby dojde k poruše, ke kolizi, která může způsobit časové zpoždění zakázky a výrazné navýšení nákladů. Proto je velmi praktické vše odzkoušet dopředu v režimu off-line. K tomu slouží školicí softwarový systém Sinutrain, který je primárně určen k výuce řídicího systému Sinumerik. Úspěšně ho však lze i využívat jako off-line pracovní stanici. Zatímco na stroji se realizuje jedna zakázka, druhou lze mezi tím dopředu připravit na Sinutrainu. Tímto postupem lze ušetřit nejen mnoho času, ale také finančních prostředků.

Černé řídicí panely oP 015 a oP 019 představují novou generaci panelů pro řídicí systém Sinumerik 840D sl a nabízejí řadu nových opcí. oba jsou vybaveny moderní multidotykovou obrazovkou a induktivní senzorovou technologií, která umožňuje jejich ovládání dokonce v rukavicích.

Snadné ovládání

Moderní pokročilý řídicí systém obráběcího stroje musí být nejen technicky propracovaný s velkým množstvím funkcionalit, ale musí být současně i uživatelsky příjemný a snadný jak na ovládání, tak i na naučení. K tomu slouží uživatelské rozhraní, na kterém záleží, jak dobře se bude s daným systémem pracovat. Nový systém Sinumerik Smart Operate je oproti starším verzím přehlednější a snadněji ovladatelný. Jeho velkou předností je vícedotykový displej, který umožňuje snadnou a velmi rychlou reakci. Na obrazovce si obsluha například může vyvolat celou klávesnici a všechny měkké klávesy a pohodlně s nimi pracovat. Uživatel si rovněž může přizpůsobit vzhled a strukturu jednotlivých složek a souborů. Může si například změnit velikost fontů a skrýt v daném okamžiku nepotřebné informace.

Všechny informace přímo na stroji

Moderní digitalizovaná výroba klade enormní nároky na přístup a zpracování velkých objemů dat. Tuto problematiku řeší v rámci konceptu Smart Operate tzv. chytré IT. Díky tomuto řešení lze veškerou dokumentaci, která se vztahuje k dané výrobě, jako jsou programy na výrobu komponent, výkresy v AutoCADu a obrázky, umístit po síti rovnou na řídicí panel. Součástí výbavy balíku Smart Operate je i nový prohlížeč a čtecí program, které dávají obsluze stroje možnost prohlížet si data z CADu rovnou na obráběcím stroji. Uživatel si může volit prvky geometrie zobrazené v CADovském souboru a přímo je převést do NC programu na výrobu daného dílu. Chytré IT ale dovoluje i využívání externích dat na stroji, například z připojených USB přenosných disků, externích pevných disků nebo přímo ze sítě. Díky tomu se mohou data o obrobku zobrazovat přímo na stroji a dokonce i programy zaměřené na velké komponenty lze spouštět z vnějších pamětí.

Do práce v papučích

Smart Mobile je řešení, které přivádí do prostředí obráběcích strojů mobilní zařízení. Obsluha stroje může řídit a monitorovat výrobu přes notebook či chytrý telefon. Aby nedošlo k nechtěnému úniku nebo manipulaci s daty, veškerá komunikace probíhá na zabezpečeném webovém serveru. Už dávno tedy neplatí, že strojní operátoři musejí být trvale přítomni na pracovišti a stejně tak řídicí pracovníci, kteří potřebují aktuální informace. Informace o aktuálním stavu zakázky nebo o situaci ohledně dodávky komponent či případné potřebě servisu si mohou vyvolat na svém mobilním zařízení z pohodlí domova nebo z jiného pracoviště, kde se právě nacházejí. Tyto funkce ale využívají již samotní konstruktéři strojů od počátečních fází návrhu nového stroje. Využívání mobilních zařízení při práci s obráběcími stroji se tak stává standardem již od samotného začátku.

Líbil se vám článek?