Svět obráběcích strojů čekají velké změny. Jak se na ně připravit a jak vám při tom může pomoci společnost Siemens, jsme si povídali s Tomášem Dubou, novým ředitelem obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty a pohony do výkonu 250 kW průmyslové divize Digital Factory.
„Celý trh obráběcích strojů čekají velké změny a digitalizace bude značnou konkurenční výhodou.”
Tomáš Duba, ředitel obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty
Od loňského října stojíte v čele týmu odborníků pro CNC stroje. Proč jste si vybral Siemens a jaká jsou vaše očekávání?
Dá se s nadsázkou říci, že se mezi námi jednalo o dlouhodobý magnetismus. Vlastně jsem opsal pomyslný kruh, abych se vrátil na místo činu. Většina techniků si totiž přeje po ukončení vysoké školy pracovat právě pro společnost Siemens a ani já jsem nebyl výjimkou. Elektrickým pohonům se věnuji již od průmyslovky a po absolvování Elektrotechnické fakulty ČVUT jsem nastoupil jako aplikační inženýr do společnosti Blumenbecker, partnera firmy Siemens. Zde jsem se mohl učit od jedněch z nejlepších odborníků na elektrické pohony své doby, což ovlivnilo další směřování mé kariéry až do čela jednoho z nejvýznamnějších obchodních úseků v rámci divize Digital Factory.
Zřejmě vše, co jsem doposud podnikl, jsem dělal proto, abych nabral různorodé zkušenosti z českého trhu průmyslové automatizace, které nyní mohu zúročit a přinést do společnosti Siemens. Pevně věřím, že můj pohled zvenčí nám pomůže získat a udržet tolik potřebný náskok před ostatními.
Rád se přiznám, že se mi zde od prvního okamžiku pracuje skvěle. Oceňuji zejména otevřené a přátelské prostředí, týmového ducha a ochotu si navzájem pomáhat. Možná vám to připadá samozřejmé, ale mám zkušenost, že to na českém trhu není zcela běžné.
Co vnímáte jako nejsilnější stránku portfolia Siemens?
Na tuto otázku odpovím trochu oklikou. Mohl bych dlouze hovořit o unikátním postavení společnosti Siemens na trhu díky nejširšímu portfoliu produktů, na základě kterých může postavit řešení šité na míru individuálním potřebám každého zákazníka.
Já bych ale rád vyzdvihl něco jiného, a to konkrétně jistotu a stabilitu, kterou přináší zákazníkům a obchodním partnerům. Když jsem v oboru v devadesátých letech začínal, opravdových odborníků na pohony bylo jako šafránu a všichni se znali navzájem. Dnes se všichni tito průmysloví pionýři vyvinuli do stabilních a úspěšných hráčů na náročném exportním trhu. Odhodlání jim nechybělo, ale tak náročný úkol by se jim nikdy nemohl podařit bez pomoci silného partnera. Dá se tak říci, že firma Siemens trvale přispívá k pozitivnímu vývoji celého průmyslového trhu v České republice.
Jaké perspektivy vidíte v oblasti pohonů a řídicích systémů pro obráběcí stroje?
Digitalizaci. V blízké budoucnosti se totiž celý trh obráběcích strojů, včetně jejich číslicového řízení, které dodáváme, otřese v základech. Bude to způsobeno masivním nástupem elektromobility, která s sebou přinese dramatické snížení poptávky po obráběcích strojích.
Automobilový průmysl dnes přitom v globálním měřítku představuje pro obráběcí stroje právě největší segment. Výrobci strojů budou muset na tento trend reagovat, pokud si budou chtít uchovat vedoucí pozici či dokonce přímo nezmizet z trhu a vůbec přežít. A právě digitalizace bude tím rozlišovacím prvkem mezi více či méně úspěšnými.
Kompetence řízení obráběcích strojů se bude postupně přenášet z úrovně samotného stroje na nadřazenou úroveň. Sám si neumím představit, kde až jednou skončí, ale bude to jistě minimálně na úrovni celých továren anebo výrobních koncernů. Samotný stroj tak bude pouhým výrobním prostředkem a aplikační knowhow bude úplně někde jinde a bude realizované jinak než dosud.
Toto téma musíme zachytit již nyní, abychom na budoucí vývoj připravili naše zákazníky a pomohli jim uspět na mezinárodních trzích. Jsme ale teprve na samém začátku a celá řada vrcholných představitelů z řad našich zákazníků si podobný budoucí vývoj vůbec nechce připustit. Čeká nás ještě dlouhá cesta.
Jak nejraději trávíte svůj volný čas? Zbývá Vám vůbec čas na koníčky?
Po nástupu do Siemensu jsem první půlrok věnoval hlavně práci, abych si co nejrychleji osvojil všechny nové informace a postupy, kterých nebylo málo. Na rodinu a koníčky mi tak už moc času nezbývalo, pomalu se to ale zlepšuje. Nejlépe si hlavu vyčistím při běhu, kdy odpoutám hlavu od těla. Po určité vzdálenosti přestanu vnímat fyzickou námahu a plně se soustředím pouze na myšlenky, které mi volně proudí hlavou. Pomáhá mi to při řešení úkolů, které se do té doby zdály neřešitelné. Začínám se už také pomalu těšit na letní rodinnou dovolenou, kterou stejně jako v předchozích letech strávíme na milované Šumavě. Hluboké lesy, výlety s batohem na zádech i v sedle kola a hřiby všude, kam se podíváte. Tak si představuji ideální relaxaci.