Články, www stránky strana 50

Jak vlastně vznikají trendy?

Zajímáme se o nový design, sledujeme současné trendy v bydlení i oblékání – víme však, jak vlastně tyto trendy vznikají a kdo si je vymýšlí?

Roboti jsou naší věrnou podobiznou

„Vyspělé roboty se sice v případě poruchy bez lidí obejdou, ale ne bez algoritmu vytvořeného člověkem, bez něhož by vůbec nemohly fungovat,“ zdůrazňuje vedoucí katedry výrobní techniky a robotiky Strojnické fakulty Technické univerzity Košice Mikuláš Hajduk. Robotice se začal věnovat s lidmi, kteří byli v tehdejším Československu doslova pionýry tohoto oboru. Dnes vede specializovanou katedru a s kolegy a studenty pracuje na výzkumu, jak co nejlépe využít roboty nejen v průmyslu.

Prohra v první bitvě

Nestává se často, aby již jednou poražená technologie opět mířila na výsluní. Historie se obvykle zopakuje jen v krátké nostalgické retro vlně. Chystaný návrat elektromobilů je však jiný případ.

Severní stěna nového muzea

Tajemné místo vedle Eiffelky

Jean Nouvel stvořil odhmotněnou hmotu, oproštěnou od běžných prvků architektury a vše vtěsnal na parcely mezi původní zástavbou, které se klidně dotýká a prorůstá do ní.

Nadčasový strojek

Mechanický strojek je symbolem hodinářského průmyslu. Nezměnilo se to ani v dobách, kdy toto odvětví zaplavili japonští výrobci se svojí levnější elektronickou alternativou.

OCHRANA PRO REKORDNÍ TURBÍNY

Elektronový mikroskop ukazuje jemné kuličky keramického prášku na lopatkách plynové turbíny v elektrárně v německém Irschingu. Vytvářejí ochranný tepelný povlak, který je výsledkem speciálního procesu mletí, lepení i spékání. Výzkumníci společnosti Siemens nanesli nátěr plazmovou dýzou, aby lopatky odolaly plynu zahřátému na více než 1 500 stupňů Celsia.

Werner von Siemens: zrození úspěchu

Den, od něhož se vše začalo odvíjet Říká se, že sudičky nadělují člověku jeho budoucnost podle řady kritérií, z nichž důležitou roli hraje nadání, výchova a vzdělání, které jeho další cestu nasměrují. U mladého Wernera v mlýnku osudu semlely nejspíš všechny tyto ingredience vrchovatě.

Energie v zemi zrozená

Zemské jádro je velmi horké. Teplota ve středu Země dosahuje až 6 000 °C, což je srovnatelné s podmínkami, jaké panují na povrchu Slunce. Zakusit takové teplo na vlastní kůži můžeme zde, na zemském povrchu, prostřednictvím vulkánů, horkých pramenů a gejzírů. A něco z toho můžeme dokonce zachytit a využít třeba k výrobě elektřiny.

BUDIŽ SVĚTLO

Přibližně před čtyřmi lety řešila společnost Siemens použití důmyslné technologie, která přinesla denní světlo do interiérů v budovách. Tzv. sollectory umístěné na střeše budovy sluneční světlo soustřeďují a poté jej prostřednictvím vlnovodů rozvádějí do budovy. Vlnovody vyúsťují na stropech místností a ústí do LED diod, které budou v případě potřeby poskytovat doplňkové umělé osvětlení. Prototyp těchto speciálních LED diod vyvinuli výzkumníci koncernu Siemens ve spolupráci se svými partnery.

Na koncert do plynojemu

Přestavba bývalého plynojemu z Dolní oblasti Vítkovice, slouží již několik let jako multifunkční centrum Gong. Jedná se o další úspěšnou rekonstrukci starých průmyslových areálů v České republice.