Články, www stránky strana 48

Co nám dala modrá planeta

Přírodní materiály jsou s lidstvem odedávna. člověk využíval suroviny kolem sebe pro jejich zajímavé vlastnosti a postupně v rostlinné i živočišné říši objevoval další užitečné materiály. Naučil se je opracovávat a vymyslel si na to speciální stroje. A pak začal přírodu opravovat.

Práce na analýzách půdních sesuvů Víta Vilímka zavedla i do peruánských And, včetně oblasti okolo slavného inckého sídla Machu Picchu.

Proč nezapomínat na neštěstí předků

„Katastrofy existují především díky lidem,“ říká Vít Vilímek z Přírodovědecké fakulty. Ne že by příroda neznala zemětřesení či povodně, ale když nezasáhnou člověka či jeho výtvory, jsou to přirozené přírodní děje. „děje, které se často opakují a škodí nám hlavně tehdy, když zapomeneme na minulost,“ podotýká český odborník. A připomíná, jak rychle i v Peru lidé zapomněli na poučení z největší přírodní pohromy v jižní Americe, která před 44 lety zabila také skupinu českých horolezců.

Zpátky ke kořenům?

Každý den přichází něco nového a včerejší výrobek je dnes téměř překonaný. A přece je přímo ve vzduchu cítit nostalgie po starých prověřených hodnotách. Ty nové chceme pro lepší funkci. Po starém toužíme kvůli kontinuitě.

12 technologií, které do roku 2025 změní svět

Významné technologické změny nás zásadně ovlivňují. Nástup parního stroje, mikročipů nebo internetu razantně změnil podobu mnoha odvětví, ovlivnil životy stamilionů lidí a nové rozdal karty v mezinárodním obchodě. Loňská studie McKinsey Global Institute se snažila najít technologie, které budou nositeli podobných změn do roku 2025.

Můžeme teplejší Zemi zase ochladit?

Ukazuje se, že lidstvo zřejmě nedokáže změnit způsob života a ekonomiku natolik, aby zbrzdilo změnu klimatu. Vědci tedy přemýšlejí, zda by na tento fenomén nemohli vyzrát jinak. A vznikl nový termín – geoinženýrství. Říká: co jsme pokazili, dokážeme díky technice napravit.

Terawatty pod hladinou oceánů

V diskusích o alternativních zdrojích elektrické energie se v posledních letech vedle solárních kolektorů a větrných farem stále více hovoří i o technologii OTEC (Ocean Thermal Energy Conversion). Tato technologie k tvorbě elektřiny využívá teplotního rozdílu mezi studenější vodou nacházející se v mořských hlubinách a teplejší vodou při hladině. O obrovském zdroji energie ukrytém v oceánech přemítal již Jules Verne ve své knize Dvacet tisíc mil pod mořem. Jeho románová vize se nyní stává skutečností.

Boj o světlo

Před jedním stoletím zažíval vyspělý svět téměř stejně rozsáhlou technologickou revoluci v osvětlení jako dnes. Byla to doba, kdy kov vytlačil bambus a želatinu.

Jak zastavit ebolu budováním drůbežáren

Všem známá epidemie viru eboly, která před třemi lety probíhala v západní Africe, vznikla přenosem viru ze zvířete na člověka, a to nejspíše kvůli masu. Opakování podobných případů by mohl předejít pokrok v zemědělství.