Matematici nejistě hledají lepší způsob výuky své vědy
Matematika je královna věd, nezbytný základ technických, přírodovědných i mnoha společenskovědních oborů – a taky školní problém, jehož řešení je zatím neznámé.
Matematika je královna věd, nezbytný základ technických, přírodovědných i mnoha společenskovědních oborů – a taky školní problém, jehož řešení je zatím neznámé.
Tepelná elektrárna Boundary Dam v kanadské provincii Saskatchewan jako první na světě vyrábí elektřinu bez toho, aby znečišťovala ovzduší.
Vláda schválila plán budování chytrých elektrických sítí (NAP SG), které se mají v blízké budoucnosti podílet na zajištění spolehlivého provozu české elektrizační soustavy. Plán vychází z priorit Aktualizace státní energetické koncepce ČR. Elektrizační soustava České republiky byla původně budována především pro využití klasických velkých centrálních zdrojů. Nyní je však ve hře také energie získávaná ze slunce a větru.
Ostny gigantického dikobraza připomínají lišty rotorů větrných turbín SWT s výkonem 3,6 megawattu značky Siemens. Takřka šedesátimetrová monstra čekají na nalodění na speciální montážní plavidlo. Budou pohánět osmdesát větrných turbín v parku DanTysk v Severním moři, přibližně sedmdesát kilometrů od ostrova Sylt u dánského pobřeží.
Elektrotechnika má velmi široké pojetí. Proto se zvláště v posledních letech zásadním způsobem rozvětvila do celé škály specializovaných oborů. Tyto obory mají významné dopady do života společnosti. S některými se setkáváme bezprostředně, některé jsou využívány bez přímé viditelné souvislosti, například elektronika, řídicí technika, telekomunikační technika, diagnostika či informační technologie. Více o tom v rozhovoru s děkanem Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni doc. Ing. Jiřím Hammerbauerem, Ph.D.
Nová Státní energetická koncepce pro Českou republiku, to je v současnosti velmi aktuální téma. Kdekdo na její schválení čeká jako na smilování, a tak vás asi potěší úplný závěr rozhovoru s Ing. Pavlem Šolcem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu. Ale nepředbíhejme, kromě finálního dotazu jsme Pavlu Šolcovi položili i řadu jiných.
Největší nizozemský operátor distribuční soustavy, společnost Alliander, shromažďuje data o spotřebě z 800 tisíc elektroměrů a plynoměrů prostřednictvím meter data management systému, který pro něj realizoval brněnský Siemens Smart Grid.
V odštěpném závodě Busbar Trunking Systems společnosti Siemens, s.r.o., v Mohelnici byla spuštěna výroba prvních komerčních objednávek nového přípojnicového systému SIVACON 8PS – typ LI.
Sílu větru využívá lidstvo odnepaměti. Větrné elektrárny, navzdory mnoha diskuzím, představují nejlevnější obnovitelný zdroj energie. Sází na ně i Německo, které má v plánu do roku 2050 pokrýt až 80 % své spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů – největší podíl chce získávat z přímořských větrných parků.
Moderní řídicí technologie značky Siemens se podílejí na provozu obřího vyhlídkového kola, které je jednou z hlavních atrakcí slavného mnichovského Oktoberfestu. Pohyb vyhlídkového kola, jehož 40 gondol unese až 400 pasažérů, je řízen pomocí řídicího systému Simatic S7, který obvykle nachází uplatnění spíše v průmyslových aplikacích. Pohonné jednotky a řídicí technologie značky Siemens mají již dlouholetou tradici při zajišťování bezchybného a bezpečného fungování nejrůznějších atrakcí, které Oktoberfest svým návštěvníkům nabízí.
Plynem izolovaný rozvaděč 8DJH Compact je určen pro sekundární distribuční sítě do 25 kV. Je vhodný pro síťové stanice všech typů a přibližně o třetinu menší než srovnatelné konkurenční modely.
Představte si 140 největších suchozemských savců – slonů afrických – pohromadě. Máte? Vnímáte tu obrovskou masu, která dohromady váží kolem 850 tun? Tenhle exkurz do oblasti exotické fauny jsme si dovolili, abychom pro vás dokázali nějak přijatelně zhmotnit 850 tun oxidu siřičitého. Přesně takové je totiž množství emisí, o které bude každý rok zdravější celé Ostravsko díky ekologickému projektu nízkoteplotní odsíření hutní energetiky. Projekt realizovala hutní společnost ArcelorMittal Ostrava.