Technologie pro kulturní scénu
V nové budově plzeňského divadla J. K. Tyla se usadil také Siemens. Ne, není tu v roli nadšeného návštěvníka, dodal náročné technologie v oboru zabezpečení, měření a regulace.
V nové budově plzeňského divadla J. K. Tyla se usadil také Siemens. Ne, není tu v roli nadšeného návštěvníka, dodal náročné technologie v oboru zabezpečení, měření a regulace.
Největší tvor, jaký kdy žil na naší planetě, je plejtvák obrovský s hmotností až 200 tun. Těchto rozměrů dosahuje díky tomu, že nikdy neopustil vodní prostředí a jeho rozměry tak nejsou limitovány nosností kostry, která by ho musela nést na souši. I přesto však dnes již existuje jednoduchý způsob, jak by se takový plejtvák mohl pohybovat po pevné zemi – stačí ho naložit na korbu nákladního automobilu BelAZ 75710.
Zvyšování podílu obnovitelných zdrojů bylo a je spojováno se zvýšeným rizikem výpadků dodávek elektřin. Ty ovšem zatím nepřicházejí. Co všechno odborníci dělají, aby nám zaručili proud v zásuvkách?
V srpnu letošního roku se změnila bezpečnostní norma zaměřená na ochranu před účinky tepla (Z1 ČSN 33 2000-4-42). Pro určité aplikace doporučuje u koncových obvodů použití obloukové ochrany – AFDD. Pod zkratkou AFDD se skrývá anglické Arc Fault Detection Devices, což můžeme volně přeložit jako přístroje pro detekci elektrického oblouku – zkratu. V Energu jsme se sice tomuto tématu již věnovali, ale nová norma je důvodem, proč se k němu vrátit. I proto, že v roce 2014 byl zkrat příčinou 16 % všech požárů způsobených elektrickým proudem.
Vody mezi norskými městečky Oppedal a Lavik brázdí den co den mohutný trajekt. Loď dlouhá 80 metrů a široká 20 metrů se k pobřeží blíží tiše a majestátně jako bílá velryba. Teprve když dokořán otevře svá „ústa“, ozve se řev motorů. To startují desítky nákladních automobilů, které vyjíždějí z paluby na pevnou zem. Z paluby lodi, kterou pohání elektřina.
E.ON a jeho činnost výrazně ovlivňuje stále větší množství energie z obnovitelných zdrojů, která se dostává do sítě. Výkon zdrojů, které tuto energii produkují, je závislý na klimatických podmínkách, přičemž jejich počet stále narůstá. E.ON proto potřebuje ověřit nové modely přenosu energie ke spotřebitelům, které by kolísání napětí způsobené dodávkami energie z OZE udržely v únosných mezích. Více o pilotním projektu Smart Grid v Drahanech v rozhovoru s Ing. Janem Jiřičkou, technikem kvality dodávky energií společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.
Každý rok se podél evropských břehů objeví stovky nových větrných elektráren. Aby ne – do jejich lopatek se na moři opírá mnohem silnější a stabilnější vítr než na pevnině. Navíc tam nikoho neruší, a tudíž si nikdo nestěžuje. Jenže… Větrné parky nad hladinou moře se velmi složitě staví a stejně náročná je i jejich údržba.
HB3 je ve světovém měřítku první generátorový rozvaděč s vakuovou spínací technologií pro zkratové proudy až do 450 MVA. Samotný model HB3 není novinkou, jeho nové výkonové parametry jej však posouvají do čela skupiny obdobných zařízení. Rozvaděč měl premiéru začátkem prosince na veletrhu Power Gen v Las Vegas.
Klíčovou roli při přenosu energie v České republice hraje páteřní síť vedení na napěťových hladinách 220 a 400 kV provozovaná společností ČEPS. Tvoří ji více než pět a půl tisíce kilometrů elektrického vedení. ČEPS zajišťuje přenos elektrické energie z míst výroby do míst spotřeby, a to jak v rámci ČR, tak přes hranice státu. Přenosová síť je napojena na jednotlivé distribuční společnosti, které elektřinu rozvádějí do firem i domácností, proto je třeba, aby fungovala naprosto bezchybně.
Ačkoli je století páry již oficiálně dávno za námi, málokdo si uvědomuje, že parní turbíny stojí za většinou elektrické energie v naší síti. Udává se, že až 90 % elektrické energie v USA je vyrobeno pomocí parních turbín. Po více než sto letech od jejich vynálezu přichází zásadní zvrat v jejich konstrukci – tzv. bezolejová parní turbína.
Moravské městečko Drahany na Olomoucku dalo jméno Drahanské vrchovině. Naše doba teď Drahany proslavila podruhé – proběhl zde totiž pilotní projekt Smart Grid, který si firma E.ON objednala u divize Energy Management společnosti Siemens.
Robotický dalekohled, otestovaný v Astronomickém ústavu Akademie věd v Ondřejově, se dokáže během jediné sekundy otočit o 90 stupňů. Měl by v budoucnu sloužit k pozorování rychlých dějů na obloze.