Články, www stránky strana 40

Generátory pro holandskou loděnici

V červnu 2014 dostal drásovský závod zakázku v hodnotě 521 000 eur na výrobu dvou generátorů řady 1DK pro holandskou loděnici IHC. Spolupráce s tímto partnerem je tématem rozhovoru s projektovým manažerem Siemens Electric Machines s.r.o. Ondřejem Matouškem, který má tuto zakázku na starosti.

SIT Turbíny pod kontrolou

Brněnský odštěpný závod společnosti Siemens – Industrial Turbomachinery – se zabývá výrobou a servisem turbín. Co se týče výroby, během více než stoleté historie továrny spatřilo v Brně světlo světa přes 4450 turbín, které pracují na všech obydlených kontinentech. My se ale dnes zaměříme na druhý pilíř zdejšího byznysu – již zmíněný servis.

Transformátor 350 MVA na transformační stanici v Kletné

Transformátory – obratle páteřní přenosové sítě

Elektrická přenosová soustava, to je vlastně dálniční síť, po které cestuje elektrická energie – ve velkých objemech a na velké vzdálenosti. Ve své podstatě představuje systém zařízení, která zajišťují přenos elektrické energie od výrobců k odběratelům, tedy od elektráren k rozvodnám. Přenosovou soustavu v České republice provozuje státní společnost ČEPS, a. s.

Meteorologie: jedna z nejstarších věd

Lidé se odjakživa snažili vysledovat zákonitosti počasí a předpovídat jeho vývoj. Ze začátku se spoléhali na božstva, později filozofii, ale skutečné výsledky přinesl až vědecký přístup a pochopení přírodních jevů. 

Meteorologie je čistá matematicko-fyzikální věda

Moderní meteorologie dokáže poměrně přesně určit, jak bude během následujících hodin, maximálně dní. Na základě matematických modelů neustále přepočítává aktuálně naměřené údaje z celého světa. Na dlouhodobé předpovědi si ještě budeme muset počkat. Možná se však dočkáme i technologií, které počasí nejen předpovědí, ale dokážou je i řídit.

 Komunikace mezi vozem a komunikátorem instalovaným u světelné signalizace probíhá bezdrátově prostřednictvím standardu navrženého výhradně pro tyto účely.

Zelená vlna na přání

„Čím později jedete, tím větší máte šanci, že chytíte červenou na každé křižovatce.“ Tak zní Murphyho zákon, který si v praxi vyzkoušela pravděpodobně většina řidičů. Situace pak bývá o to víc frustrující, pokud na křižovatce neprojede jediné auto a vy jste jediní, kdo na ní stojí. Nejde ovšem jen o zbytečnou zátěž pro kardiovaskulární systém, ale také pro vaši peněženku a v neposlední řadě pro životní prostředí. Společnost Siemens proto vyvíjí inteligentní komunikační systém, díky němuž by v budoucnu mohlo projíždění křižovatek vypadat výrazně jinak.

Jak daleko je to do vzdálené galaxie?

Cyklus Hvězdných válek se rozhodně neřadí mezi sci-fi díla, která by se příliš nechala omezovat přírodními zákony. Přesto široké veřejnosti představuje myšlenky a technické „sny“, které pak formují naše očekávání a naděje. Jak by obstálo srovnání skutečnosti a fikce? 

Investovat do věcí, které nejsou „hezká charita“

V současném prudce se rozvíjejícím světě se výrazným způsobem mění i chápání společenské odpovědnosti firem. O své zkušenosti z domácího prostředí, ale i ze zahraničí se s námi podělil Šimon Pánek, spoluzakladatel a ředitel nadace Člověk v tísni.   

Plovoucí elektrárna na japonský způsob

Japonsko hledá způsoby a místa kde a jak postavit elektrárny, které by neohrozilo zemětřesení ani vlny tsunami. U pobřeží některého z japonských ostrovů by tak v blízké budoucnosti mohla plout elektrárna s kombinovaným cyklem. Koncept takovéto elektrárny představily společnosti Sevan Marine a Siemens.

Máme pouze jednu planetu

Po 300 letech, která uběhla od okamžiku, kdy Hans Carl von Carlowitz poprvé použil výraz „udržitelné užívání“ v knize Sylvicultura Oeconomica věnované lesnictví, je „udržitelnost“ pro nás všechny stále více než aktuální. 

Nadace Siemens podporuje výměnu talentovaných studentů mezi Mandelovou školou ve východním Kapsku (Mvezo, Jihoafrická republika) a v Berlíně. Jedná se o jednu z mnoha aktivit, kterými Siemens podporuje technické vzdělání v rozvíjející se Jihoafrické republice.

Lidi jsou největším bohatstvím, které máme … a proto se o ně musíme dobře starat

Říká se, že největším bohatstvím každé firmy jsou lidi. Není to žádné klišé, ale velká pravda. Ani sebevětší kapitál či nejdokonalejší technologie nevyváží hodnotu, jakou firmě přinášejí lidé, kteří v ní pracují. Moudrý management si toto dobře uvědomuje a svých zaměstnanců si váží a pečuje o ně. Nezáleží ale jen na lidech uvnitř firmy, ale i na všech ostatních, protože lidská společnost je jako jeden velký organismus. Pokud jedna jeho část strádá, neblaze se to projeví v částech jiných.