Články, www stránky strana 39

Líheň vědomostí

Musée des Confluences (Muzeum soutoku) postavili v ukázkovém koutu Francie nedaleko centra Lyonu, kde se vlévá Saôna do Rhôny. 

Stroje, které rozumějí lidem

Dokážou stroje porozumět člověku? Vědci na tomto úkolu intenzivně pracují, a pokud toho dosáhnou, od základu tím změní lidskou komunikaci. Budeme si muset zvyknout na novou paletu projevů emocí, které stroje vnesou do našeho běžného života. 

Vývojová centra Siemens: energetiku čekají revoluční změny

V roce 2016 společnost do inovací investuje 4,8 miliardy eur, kromě jiného na výzkum decentralizovaných energetických systémů. Míst, kde probíhá výzkum pod značkou Siemens, je více než 170, zaměstnávají 31 000 lidí a najdete je po celém světě. Kurz pro budoucí inovace pak udává jednadvacet výzkumných a vývojových center koncernu, v nichž pracuje 7 800 výzkumníků, vývojářů a dalších odborníků. V roce 2016 hodlá Siemens do výzkumu a vývoje investovat zhruba 4,8 miliardy eur, tedy o 300 milionů víc než loni. Převážná část nových finančních prostředků je určena na rozvoj automatizace, digitalizace, ale také decentralizovaných energetických systémů, které zajistí stabilitu energetických soustav.

Inteligentní distribuční trafostanice

Energie z obnovitelných zdrojů, k níž se upínáme jako k jedné z cest, jak zachránit naši těžce zkoušenou planetu, klade velké nároky na zabezpečení energetické distribuční sítě. Vítr, slunce nebo třeba bioplyn jsou sice šetrné k přírodě, ale dodávky energie z těchto zdrojů se vyznačují nestabilitou. Proto se, spolu s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, musí zvyšovat i úsilí energetiků o stabilizaci sítí vysokého a nízkého napětí.

Inteligentní trafostanice zvýší spolehlivost distribuční sítě

Společnost PREdistribuce, a.s., zajišťuje distribuci elektřiny na území hlavního města Prahy. Spravuje a rozvíjí distribuční síť, připojuje zákazníky a poskytuje řadu dalších služeb, zejména odběratelům nízkého i vysokého napětí a výrobcům elektrické energie. Jakou důležitost společnost přikládá inteligentním trafostanicím? Na to jsme se zeptali Stanislava Votruby, M.Sc., vedoucího sekce Koncepce sítě PREdistribuce, a. s.

Generátory pro holandskou loděnici

V červnu 2014 dostal drásovský závod zakázku v hodnotě 521 000 eur na výrobu dvou generátorů řady 1DK pro holandskou loděnici IHC. Spolupráce s tímto partnerem je tématem rozhovoru s projektovým manažerem Siemens Electric Machines s.r.o. Ondřejem Matouškem, který má tuto zakázku na starosti.

SIT Turbíny pod kontrolou

Brněnský odštěpný závod společnosti Siemens – Industrial Turbomachinery – se zabývá výrobou a servisem turbín. Co se týče výroby, během více než stoleté historie továrny spatřilo v Brně světlo světa přes 4450 turbín, které pracují na všech obydlených kontinentech. My se ale dnes zaměříme na druhý pilíř zdejšího byznysu – již zmíněný servis.

Transformátor 350 MVA na transformační stanici v Kletné

Transformátory – obratle páteřní přenosové sítě

Elektrická přenosová soustava, to je vlastně dálniční síť, po které cestuje elektrická energie – ve velkých objemech a na velké vzdálenosti. Ve své podstatě představuje systém zařízení, která zajišťují přenos elektrické energie od výrobců k odběratelům, tedy od elektráren k rozvodnám. Přenosovou soustavu v České republice provozuje státní společnost ČEPS, a. s.

Meteorologie: jedna z nejstarších věd

Lidé se odjakživa snažili vysledovat zákonitosti počasí a předpovídat jeho vývoj. Ze začátku se spoléhali na božstva, později filozofii, ale skutečné výsledky přinesl až vědecký přístup a pochopení přírodních jevů. 

Meteorologie je čistá matematicko-fyzikální věda

Moderní meteorologie dokáže poměrně přesně určit, jak bude během následujících hodin, maximálně dní. Na základě matematických modelů neustále přepočítává aktuálně naměřené údaje z celého světa. Na dlouhodobé předpovědi si ještě budeme muset počkat. Možná se však dočkáme i technologií, které počasí nejen předpovědí, ale dokážou je i řídit.

 Komunikace mezi vozem a komunikátorem instalovaným u světelné signalizace probíhá bezdrátově prostřednictvím standardu navrženého výhradně pro tyto účely.

Zelená vlna na přání

„Čím později jedete, tím větší máte šanci, že chytíte červenou na každé křižovatce.“ Tak zní Murphyho zákon, který si v praxi vyzkoušela pravděpodobně většina řidičů. Situace pak bývá o to víc frustrující, pokud na křižovatce neprojede jediné auto a vy jste jediní, kdo na ní stojí. Nejde ovšem jen o zbytečnou zátěž pro kardiovaskulární systém, ale také pro vaši peněženku a v neposlední řadě pro životní prostředí. Společnost Siemens proto vyvíjí inteligentní komunikační systém, díky němuž by v budoucnu mohlo projíždění křižovatek vypadat výrazně jinak.