Články, www stránky strana 34

Unikátní řídicí centrum přenosové soustavy

Siemens ve spolupráci s výzkumnými a vědeckými partnery otevřel centrum dynamického řízení soustavy na Technické univerzitě v německém Ilmenau, které je první svého druhu na světě. Projekt vytváří IT spojení mezi dispečerským centrem soustavy a modelem německé přenosové soustavy na univerzitě v Magdeburgu.

Akumulace – to je A udržitelné energetiky

Slunci ani větru nelze poručit, nezbývá tedy než se smířit s faktem, že výkond solárních a větrných elektráren zcela závisí na momentálních klimatických podmínkách. Avšak s tím, jak se zvyšuje podíl těchto obnovitelných zdrojů, vzrůstá i naléhavost problému, jak řešit výkyvy jejich výkonu. Jednou může být elektrické energie málo, jindy zase příliš, je proto třeba hledat způsoby, jak ji ukládat do zásoby. Jedním z klíčových témat současné energetiky je proto akumulace.

Turbíny z 3D tiskárny obstojí i v extrémních podmínkách

Společnosti Siemens se podařilo dosáhnout dalšího významného mezníku v oblasti 3D tisku. Týmu jejich odborníků se podařilo v plné záteži otestovat lopatky spalovacích turbín, které byly kompletně vyrobeny aktivní technologií. Testy probíhaly po dobu několika měsíců ve zkušebním středisku společnosti Siemens v birtském Lincolnu.

Červený anděl pro mořské větrné farmy

Větrné elektrárny na otevřeném moři mohou využívat silnější a stabilnější proudění vzduchu než stejná zařízení na pevnině, na druhé straně je mnohem náročnější jak jejich výstavba, tak i údržba. Siemens na tuto výzvu odpověděl flotilou speciálních servisních lodí, kterou úspěšně provozuje od června 2015.

Nový TIA Portal vám urychlí a zjednoduší práci

Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných a šikovných techniků na trhu práce. Přičteme-li k tomu nízkou nezaměstnanost a široké zastoupení průmyslových oborů v české ekonomice, máme před sebou problém, který tíží řadu výrobních závodů a inženýrských firem. Společnost Siemens přichází s řešením, které může firmám zabývajícím se automatizací tuto situaci ulehčit. O novinkách v automatizaci a digitalizaci jsme se bavili s Jakubem Vojancem, vedoucím obchodního úseku Factory Automation společnosti Siemens.

Unikátní elektrokotel pomáhá udržovat rovnováhu v přenosové sít

Zelená energie je téma, které hýbe současnou společností. Její produkce má širokou podporu a pozitivní ekologické dopady jsou jednoznačné. Přesto však její distribuce není jednoduchou záležitostí – především kvůli výkyvům souvisejícím s počasím. Někdy je jí málo a někdy zase moc, což způsobuje v přenosové síti nerovnováhu. Mladoboleslavská společnost ŠKO-ENERGO spustila projekt ukládání přebytečné energie v síti prostřednictvím obřího elektrokotle napojeného na teplárnu. Unikátní řešení na míru části elektro včetně řídicího systému dodalo oddělení Industry Services společnosti Siemens.

Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE).

Extrémní nároky? Pro náš měnič žádný problém

V polovině letošního června zahájilo provoz Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) při Západočeské univerzitě v Plzni. Ambiciózní projekt, který vznikal celou jednu dekádu, dnes představuje komplex laboratoří a zkušeben vybavených těmi nejmodernějšími myslitelnými technologiemi. Na jejich dodávce se podílela i společnost Siemens Česká republika, která dodala specifické řešení pro variabilní testování elektrických pohonů. Toto modifikované řešení modulárních frekvenčních měničů Sinamics S120 Cabinet Modules umožňuje v reálných podmínkách simulovat trolejové napětí a testovat trakční pohony vlaků, pohony pro hybridní autobusy, metro nebo třeba baterie.

Kvůli velké rozloze areálu čistírny je v bulharském Kazanlaku přenos dat řešen bezdrátově pomocí WiFi.

Čistírny pro třetí tisíciletí

Čistírny odpadních vod většinou nebývají stavby, které by příliš přitahovaly zájem veřejnosti. Ty od společnosti Environment Commerce CZ ale představují výjimku. Jejich kruhové budovy připomínající okrasné skleníky v sobě totiž skrývají pokročilou technologii s plně automatickým provozem řízeným systémem Siemens.

Společnost Siemens působí v Egyptě od roku 1859 a od otevření první kanceláře v Káhiře je v zemi nepřetržitě od roku 1901. Technologie společnosti byly použity v elektrárnách Attaka, Nubaria, Talkha, Damietta, Sidi Krir, Cairo West, Ayoun Mousa, Midelec a El Kureimat. Siemens je také klíčovým dodavatelem technologií pro projekty v

Historicky rekordní zakázka pro Siemens v Egyptě

Společnost Siemens podepsala smlouvy v hodnotě osmi miliard eur na vysoce účinné, zemním plynem poháněné elektrárny a větrné elektrárny, které oproti současnému stavu posílí objem výroby elektrické energie v Egyptě o více než padesát procent. Projekty dodají do egyptské rozvodné sítě dalších 16,4 gigawattu, podpoří rychlý ekonomický rozvoj země a uspokojí energetickou poptávku rostoucí populace.

Íránská firma s licencí Siemens míří do České republiky

Firma ElectroKavir Co. je partnerem společnosti Siemens již více než dvacet let. Přesto jste o ní s největší pravděpodobností neslyšeli – její aktivity se totiž soustřeďují na Blízký východ a jihovýchodní Asii. Tento důležitý zákazník těch úseků Siemens, které se věnují nízkému napětí, má licence na různé rozvaděče – SIMOPRIME, SIVACON 8PT, 8BK20, 8BK80. Kromě toho s ním firma spolupracuje i v oblasti výroby plynem izolovaných rozvaděčů.