Články, www stránky strana 30

Nahlédněte do budoucnosti výroby

Na začátku září t.r. zahájily na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT svoji činnost hned tři nová pracoviště – národní centrum Průmyslu 4.0, Testbed pro Průmysl 4.0 a evropský projekt RICAIP pro pokročilé výrobní technologie. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky byl založen 1. července 2013 jako vysokoškolský ústav ČVUT v Praze. Jeho hlavním posláním je integrace výzkumu a vzdělávání v oblasti informatiky, realizovaného nejen v rámci ČVUT, ale i dalších mimopražských výzkumně-vzdělávacích center, s aktivitami podobně zaměřených pracovišť v zahraničí. Spektrum výzkumného zájmu CIIRCu je velmi široké. Zahrnuje automatické řízení a optimalizaci, robotiku, umělou inteligenci, počítačovou grafiku, počítačové vidění a strojové učení, návrh softwarových systémů a výpočetních prostředků, návrh rozhodovacích a diagnostických systémů a jejich aplikace…

Průmysl 4.0 v praxi

Myšlenky Průmyslu 4.0 znějí nepochybně lákavě. Jsou však skutečně aplikovatelné v průmyslové praxi? Zajeli jsme se o tom přesvědčit do pěti závodu Siemensu v České republice. A dopředu můžeme prozradit, že Průmysl 4.0 se zde opravdu stává realitou.

Zdroj: http://wistron.jobs.cz/o-nas/

Unikátní řešení přípojnic pro brněnský Wistron

Hala společnosti Wistron InfoComm (Czech), s.r.o., která se nachází v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa, se pyšní unikátním přípojnicovým systémem, jenž slouží pro napájení nové testovací linky. Pro projekční kancelář společnosti SKS s.r.o. jej připravil a dodal Siemens.

eHighway je plnohodnotnou alternativou k tradiční kamionové přepravě.

Elektrifikovaná dálnice v Německu

Po Švédsku, které vybudovalo elektrifikovanou dálnici, tzv. eHighway, jako první na světě, přichází s podobným projektem i Německo. Elektrickým vedením pro hybridní nákladní automobily bude pokryt desetikilometrový úsek dálnice A5 mezi nákladovým prostorem Zeppelinheim/Cargo u frankfurtského letiště a překladištěm v Darmstadtu/Weiterstadtu. Do provozu by měl být uveden koncem roku 2018. 

Největší plovoucí větrná farma se roztočí u břehů Skotska

Mořské, tzv. offshore, větrné elektrárny jsou velice slibným zdrojem elektrické energie budoucnosti. U evropských břehů fungují především v Severním a Baltském moři. Jejich instalace je bohužel přísně limitována hloubkou vody, která nesmí přesáhnout 50 metrů. Z tohoto důvodu je nelze umisťovat do vzdálenějších míst oceánů ani ke strmě se svažujícím břehům kontinentů. Tento problém částečně řeší technologie plovoucích větrných elektráren, kterou lze použít i v hloubkách několika set metrů.

Jedno zařízení – dvě funkce

Unikátní technologie Siemens v rozvodně sázavské sklárny   Zhruba před rokem došlo v rozvodně sázavského závodu Kavalierglass, a. s., největšího výrobce borosilikátového skla na světě, k havárii na vypínači 110 kV. Společnost Siemens byla požádána o urgentní servisní zásah a v rámci následné modernizace využila poprvé v ČR přístroj, který kombinuje funkci vypínače a odpojovače typ 3AP1FG-DCB.

Mondi Štětí spouští modernizační projekt EcoFlex

Společnost Mondi Štětí oficiálně zahájila investiční projekt ve své historii – EcoFlex. Modernizaci infrastruktury papírenského závodu odstartuje výstavba nového regeneračního kotle, s nímž bude závod energeticky soběstačný, sníží své náklady na energie a také ekologickou stopu. Jedním z dodavatelů v procesu modernizace je i Siemens.

Svoboda pohybu pro handicapované

Dojet někam autem je dnes pro většinu lidí naprosto samozřejmé. Pro handicapované je ale řízení vozu často nesplnitelným snem. Možností, jak pohodlně a bez cizí pomoci řídit auto z invalidního vozíku, totiž moc není; a přitom právě možnost svobodného pohybu je pro handicapované klíčovou otázkou. Řešením může být Elbee, unikátní vozidlo pro handicapované, které vyvinula společnost Elbee Mobility, sesterská firma společnosti ZLKL.

Systémové řešení COMOS pro management technologií

Konstruktéři a provozovatelé výrobních technologických zařízení potřebují sofistikované systémové řešení, které umožňuje správu enormně velkých objemů projektových dat a vytváří ideální zázemí pro dosažení vyšší produktivity při plánování, provozu a údržbě průmyslových zařízení. Takové řešení nabízí softwarový systém COMOS od společnosti Siemens. 

Software, který zachraňuje lidi

Děsivé záběry z hotelů a veřejných budov, které zachvátil požár nebo v nich hrozil výbuch, jsou noční můrou nejen jejich provozovatelů, ale především jejich návštěvníků a hostů. O záchraně lidí v těchto krizových situacích rozhodují minuty. A ty je potřeba využít maximálně efektivně k evakuaci všech přítomných. Zvládnout tento nelehký úkol pomáhá software od společnosti Siemens.

Máte rádi lyžování? Zkuste ho na vodě!

Vodní lyžování a wakeboarding jsou atraktivní a netradiční sporty. Jejich většímu rozšíření brání technická náročnost – donedávna byl pro jejich provozování zapotřebí motorový člun. K větší oblibě napomáhá oběma sportům vzrůstající počet areálů, kde je vodním lyžařům k dispozici vlek. Jedním z nejnovějších je areál vodních sportů Cablewakepark v Plačicích u Hradce Králové, kde stojí dva vleky poháněné asynchronními motory řízenými frekvenčními měniči od společnosti Siemens.