Články, www stránky strana 3

Vítejte v éře průmyslového metaverza

Moderní, tzv. průlomové technologie, jako jsou digitální dvojčata, umělá inteligence, strojové učení, rozšířená realita, blockchain, cloud a edge computing, se staly stavebními kameny zcela nového konceptu průmyslového metaverza, které vytváří rozhraní mezi skutečným a virtuálním světem, přinášející nebývalé možnosti. Jeho síla i velikost jsou větší než součet jeho jednotlivých částí a jeho dosah je takový, že již velmi brzo kompletně změní způsob, jakým pracujeme, žijeme a komunikujeme.

Lídr jednotného evropského patentu

Od 1. června 2023 začal v Evropské unii fungovat jednotný evropský patent a Jednotný patentový soud. Jedná se o nový systém, díky kterému již není nutné registrovat patenty v jednotlivých zemích na národní úrovni.

Modulární a flexibilní výrobní linka na MSV v Brně využívala techniku Siemens

Výroba, která bude schopna flexibilně reagovat na měnící se prostředí a adaptovat výrobní program podle aktuálně dostupných výrobních prostředků či požadavků trhu. To je určující téma výzkumu, kterým se v posledních letech zabývají vědci v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. CIIRC ČVUT již od roku 2019 koordinuje a s podporou evropských grantů buduje spolu s partnery z ČR a Německa centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP.

Kybernetická bezpečnost ve výrobě: Již to není téma jen pro specialisty

Existuje celá řada důvodů, proč by podniky měly věnovat ve svých výrobních provozech větší pozornost kybernetické bezpečnosti. Digitalizace a propojení provozních a informačních technologií jsou hnacím motorem inovací a přinášejí nejen mnoho výhod, zároveň však zvyšují zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Druhý díl seriálu o bezpečnosti provozních technologií poukazuje na skutečnost, že zavádění bezpečnostních standardů pro provozní technologie (OT) stále ještě zaostává za podobným vývojem v oblasti informačních technologií (IT).

Jak kybernetická bezpečnost chrání klinické studie

Inovační centrum pro výrobu léčiv (Medicines Manufacturing Innovation Centre) ve skotském Glasgow přináší revoluci v péči o pacienty. Centrum vede britská nezávislá organizace pro technologické inovace CPI, která sdružuje celou řadu subjektů, jako jsou například farmaceutické firmy GSK a AstraZeneca, Univerzitu v Strathclyde, UK Research and Innovation a dalších více než 25 technologických společností s hlavním cílem: urychlit výrobu léčiv pro klinické studie. Výsledkem této spolupráce jsou ucelené digitální procesy a bezpečný digitální podnik zabezpečované technologiemi Siemens – od digitálního dvojčete přes průmyslovou automatizaci až po kybernetickou bezpečnost.

Kde bydlí energie

Dnešním světem hýbe elektřina a tou zase distribuční sítě a infrastruktura. Aby vše fungovalo, je zapotřebí inteligentní systém udržující tyto životně důležité tepny moderní společnosti a průmyslu ve spolehlivém provozu. Jedním ze zajímavých řešení využívaných v této branži je systém E-House.