Články, www stránky strana 27

Robot, který nepotřebuje programátora

Aby roboty uměly plnit úkoly autonomně, ne jen striktně automaticky, je snem každého výrobce menších šarží a těch, kteří musejí vyrábět mnoho různých variant téhož produktu. Trh si totiž stále více žádá kustomizované produkty, tedy výrobky tzv. šité na míru. Splnění tohoto snu je, zdá se, již na dosah.  Výzkumníci ze společnosti Siemens vyvinuli dvouruký robot, který dokáže zadanou práci vykonávat sám a přitom není nijak naprogramovaný.

Testbed pro Průmysl 4.0 otevřel své brány veřejnosti

Vyzkoušejte Průmysl 4.0 na vlastní kůži,“ lákali zakládající členové Národního centra Průmyslu 4.0 a partneři Testbedu pro Průmysl 4.0 studenty, novináře i malé a střední podniky v pondělí 29. ledna 2018 na dni otevřených dveří v Dejvicích. Testbed pro Průmysl 4.0 slouží jako experimentální laboratoř pro testování inovativních řešení  a procesů pro digitalizaci výroby před uvedením do praxe. Malé a střední podniky si zde  mohou ověřovat postupy Průmyslu 4.0, aby se mohly připravit a naplánovat jejich zavedení do své reálné průmyslové výroby. Jedním z hlavním partnerů Testbedu je společnost Siemens. Firmám, které chtějí objevit svět digitalizace, poskytují technologie Siemens tu nejlepší podporu.

Moderní výroba potravin? Digitální a efektivní

Potravinářský průmysl dnes čelí obrovskému tlaku. Na jedné straně spotřebitelé hlídají kvalitu potravin, na druhé straně obchodní řetězce vyžadují nejnižší možné ceny a neustále posouvají hranice flexibility dodávek. Navíc i do této oblasti přichází trend digitalizace a Průmyslu 4.0, do kterého by se výrobní závody rády zapojily, ale často nevědí jak. O tom, jak zvládnout tuto nelehkou situaci, jak v celém procesu může pomoci Siemens a co s tím mají společného data, jsme si povídali s Martinem Kočím, Key Account Managerem společnosti Siemens pro oblast Food & Beverage (F&B).

Obliba plechovkového piva stoupá

Obliba piva baleného do plechovek neustále stoupá u zahraničních i domácích zákazníků. Proto se v Plzeňském Prazdroji rozhodli rozšířit provoz stáčírny a postavit další plechovkovou linku. Dnes mají k dispozici dvě výkonná zařízení, která společně vyprodukují 100 tisíc plechovek za hodinu a navíc řadu užitečných dat. Ta slouží k neustálému zvyšování efektivity a flexibility provozu, což zajišťuje také flotila řídicích systémů Siemens Simatic.

Kde voní poctivá káva

Společnost Jacobs Douwe Egberts patří mezi přední světové výrobce kávy. Ve svém výrobním závodě ve Valašském Meziříčí zpracovává čerstvá kávová zrna a vyrábí z nich pody do kávovarů a kapučínové směsi pro export do celé Evropy. Moderní řízení výroby s prvky digitálního podniku, které velmi usnadnilo a zefektivnilo chod celého závodu, zde navrhla a implementovala společnost Compas automatizace, přední Solution Partner Siemens.

V Pavlově znovu ožívají lovci mamutů

Pár lichoběžníkových staveb z bílého betonu roztroušených na svazích hřebene Pálavy dává jen stěží tušit, jaké poklady se pod nimi skrývají. Přímo na místě světově unikátního archeologického naleziště lovců mamutů, na úrovni nálezové vrstvy – tedy pod zemí – vzniklo moderní historické muzeum Archeopark Pavlov, které se stalo vítězem České ceny za architekturu 2017.

Inteligentní továrna v Mohelnici

Mohelnický závod Siemens Elektromotory je největším závodem na výrobu nízkonapěťových asynchroních elektromotorů v Evropě. Se svými 62 budovami zabírajícímu plochu 30 hektarů je zároveň nejrozlehlejším výrobním areálem koncernu Siemens na světě. Jeho přibližně 2 000 zaměstnanců každý pracovní den dokončí okolo 4 000 elektromotorů, které následně putují doslova do celého světa. Kvalitu, efektivitu a flexibilitu tu pomáhají zvyšovat myšlenky Průmyslu 4.0. A to v takovém rozsahu, že se do Mohelnice jezdí dívat návštěvy, a závod by se měl brzy zařadit do nové generace digitalizovaných inteligentních továren.

Jak chytře využívat velké množství dat? Řešením je MindSphere

Mindsphere je otevřený operační systém a cloudové řešení pro internet věcí (IoT) společnosti Siemens, který umožňuje chytrou analýzu dat. Obsahuje uživatelské aplikace, nástroje pro připojení zařízení a nástroje pro vývojáře aplikací a služeb. Pomáhá vyhodnocovat data a využívat je k optimalizaci výrobního i obchodního procesu po celou dobu životního cyklu výrobního zařízení či finálního produktu.

Digitální dvojče

Brzy bude doprovázet každé strojní zařízení od prvotního nápadu až po modernizaci jeho digitální dvojče. S virtuálním dvojníkem totiž mohou výrobci strojů vyladit všechny detaily a případné chyby daného zařízení bez rizika i časové a finanční ztráty. Využití digitalizace zajistí optimalizovaný návrh, přímé uvedení do provozu, krátkou dobu instalace a hladký provoz zařízení.

Jak LINET šetří čas při vývoji projektů

Společnost LINET je předním světovým výrobcem zdravotnických lůžek a s jejich výrobky se setkávají pacienti ve více než sto zemích světa. Za mimořádným úspěchem této české společnosti ze Slaného stojí inovace a špičkové technologie, které jsou také její klíčovou konkurenční výhodou. Pro návrhy nových produktů zde s úspěchem využívají softwarovou platformu Solid Edge od Siemens PLM Software.

Od senzoru po cloud

Integrace různorodých systémů do IT nebo automatizační infrastruktury představuje docela tvrdý oříšek, protože v tomto případě neexistují žádná standardizovaná rozhraní ani protokoly. Jakou komunikační architekturu tedy potřebujeme k propojení desetitisíců zařízení v rámci digitální továrny? Klíčem k digitální infrastruktuře jsou v tomto ohledu průmyslové sítě a OPC Unified Architecture (OPC UA).